Dziś przesłuchania Belki i Jakubiaka ws. Amber Gold

O godzinie 10.00 Sejmowa Komisja Śledcza do spraw Amber Gold rozpocznie przesłuchanie byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka.

Pełnił on funkcję przewodniczącego KNF od 2011 do 2016 roku. Niespełna dwa miesiące po objęciu stanowiska skierował pismo do ówczesnego prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta w sprawie Amber Gold. Dokument zawierał między innymi ostrzeżenie, że spółka może być piramidą finansową. Jednak pismo nie trafiło bezpośrednio do rąk prokuratora generalnego.

Członek sejmowej komisji śledczej, poseł Krzysztof Brejza (PO) wielokrotnie mówił, że jego zdaniem pismo KNF było bardzo ważnym dokumentem, który mógł ograniczyć liczbę poszkodowanych osób.

Podczas ostatniego posiedzenia sejmowa komisja śledcza przegłosowała również przesłuchanie w charakterze świadka Marka Belki - byłego prezesa Narodowego Banku Polskiego w latach 2010 - 2016. Według harmonogramu rozpocznie się ono o godzinie 15.00.

Dzisiaj Sejmowa Komisja Śledcza do spraw Amber Gold zakończy etap przesłuchań świadków związanych z Komisją Nadzoru Finansowego.

Spółka Amber Gold powstała w 2009 roku w Gdańsku. Pieniądze swoich klientów miała inwestować w złoto i inne kruszce. Firma oferowała lokaty, których oprocentowanie było wyższe od bankowych. Pod koniec tego samego roku KNF zgłosiła do gdańskiej prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Amber Gold. W sierpniu 2012 roku spółka ogłosiła likwidację. Okazało się, że oszukała prawie 19 tysięcy osób.

IAR/Dawid Grygorcewicz/pp

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil