Dziś przesłuchania Belki i Jakubiaka ws. Amber Gold

2017-02-21 04:28
publikacja
2017-02-21 04:28
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

O godzinie 10.00 Sejmowa Komisja Śledcza do spraw Amber Gold rozpocznie przesłuchanie byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka.

Pełnił on funkcję przewodniczącego KNF od 2011 do 2016 roku. Niespełna dwa miesiące po objęciu stanowiska skierował pismo do ówczesnego prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta w sprawie Amber Gold. Dokument zawierał między innymi ostrzeżenie, że spółka może być piramidą finansową. Jednak pismo nie trafiło bezpośrednio do rąk prokuratora generalnego.

Członek sejmowej komisji śledczej, poseł Krzysztof Brejza (PO) wielokrotnie mówił, że jego zdaniem pismo KNF było bardzo ważnym dokumentem, który mógł ograniczyć liczbę poszkodowanych osób.

Podczas ostatniego posiedzenia sejmowa komisja śledcza przegłosowała również przesłuchanie w charakterze świadka Marka Belki - byłego prezesa Narodowego Banku Polskiego w latach 2010 - 2016. Według harmonogramu rozpocznie się ono o godzinie 15.00.

Dzisiaj Sejmowa Komisja Śledcza do spraw Amber Gold zakończy etap przesłuchań świadków związanych z Komisją Nadzoru Finansowego.

Spółka Amber Gold powstała w 2009 roku w Gdańsku. Pieniądze swoich klientów miała inwestować w złoto i inne kruszce. Firma oferowała lokaty, których oprocentowanie było wyższe od bankowych. Pod koniec tego samego roku KNF zgłosiła do gdańskiej prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Amber Gold. W sierpniu 2012 roku spółka ogłosiła likwidację. Okazało się, że oszukała prawie 19 tysięcy osób.

IAR/Dawid Grygorcewicz/pp

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Amber Gold

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki