REKLAMA

ZUS rezygnuje z miliardów od państwa

2021-11-22 08:01
publikacja
2021-11-22 08:01
ZUS rezygnuje z miliardów od państwa
ZUS rezygnuje z miliardów od państwa
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Budżet zaoszczędzi ok. 19,5 mld zł dzięki niższej, niż zakładano, dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - informuje poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Według prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej przyczyną niższej dotacji jest skuteczność tarczy antykryzysowej.

"DGP" pisze, że pierwotnie dopłata do FUS miała wynieść 59,5 mld zł. Jednak - jak zaznaczono - wyniki finansowe funduszu są wystarczająco dobre, że zarząd ZUS przygotowuje decyzję o rezygnacji z prawie jednej trzeciej dotacji.

Według dziennikarzy "DGP" kwota ta nie będzie niższa niż 19,5 mld zł. "A nieoficjalnie mówi się, że ta kwota może jeszcze wzrosnąć" - podkreślono.

W rozmowie z Dziennikiem prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska wskazała, że przyczyną niższej dotacji jest skuteczność działań pomocowych w ramach tarczy antykryzysowej. "Jeszcze kilkanaście miesięcy temu byliśmy w zupełnie innym miejscu. Nie wiedzieliśmy, jaki wpływ na gospodarkę będzie miała epidemia COVID-19. Teraz widzimy, że działania pomocowe przyniosły oczekiwany skutek w postaci ochrony firm i pracowników, którzy teraz wpłacają składki" - powiedziała Uścińska.

Prezes ZUS zaznaczyła, że "od początku obowiązywania tarczy antykryzysowej organ rentowy dokonał zwolnienia ze składek na ok. 15,5 mld zł oraz wypłacił świadczenia postojowe na kwotę 6,5 mld zł". "Klienci ZUS korzystali również z odroczenia terminu płatności składek i układów ratalnych na łączną kwotę prawie 15 mld zł" - dodała.

"DGP" przypomina, że więcej ubezpieczonych oznacza większe wpływy do FUS. Z danych na koniec października 2021 r. wynika, że liczba ubezpieczonych w ZUS wzrosła o prawie 262 tys. w stosunku do lutego 2020 r. (PAP)

ipa/ agz/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (10)

dodaj komentarz
jas2
Nawet do ZUS trzeba teraz mniej dokładać.
antek10
Pomór dodatkowo 100 tys daje miliardy oszczednosci. Ważne żeby tym przy żłobie było dobrze. Oni mają swoich lekarzy - bez kolejki.
bullman
Główny lobber antyszczepionkowy.Gdyby były akcje ZUS.....
piotr76
Emeryci wsparli czynem i umarli przed terminem.
tak_sobie_pisze
no i macie #NowyWał czyli: 16 mld niższe podatki, 19 mld wyższa składka, czego nie rozumiecie cfaniaki?
next3
A czy wspomniano o ponad 100.000 tysięcach emerytów którzy ponadnadmiarowo zeszli z tego świata i emerytury nie będą im już potrzebne?
bankster-kreator
a wiesz że nie zeszli na kowid tylko na brak dostępu do służby zdrowia i teleporady? ale o to przecież chodziło. Świat zachodni ma za dużo emerytów, jedynie młode społeczeństwo ma Afryka i Tajlandia.
prawnuk odpowiada bankster-kreator
teleporady to świetne rozwiązanie. na istniejące choroby, zamiast biegać do lekarza - dzwoni do mnie. przyśpiesza to obsługę o 6 dni w roku dla mnie.
mkx
Należy wspomnieć, że sporo emerytów odmeldowało się przedwcześnie z systemu.

Powiązane: Budżet 2021

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki