Dzień polskiego eksportu w Bankier.pl. Specjalne wydanie serwisu 26 lipca

autorzyMarcin DziadkowiakDominika Florek2022-07-19 06:00
publikacja
2022-07-19 06:00
Dzień polskiego eksportu w Bankier.pl. Specjalne wydanie serwisu 26 lipca
Dzień polskiego eksportu w Bankier.pl. Specjalne wydanie serwisu 26 lipca
fot. Dorota Ziółkowska / / Bankier.pl

Jednym z koni napędowych polskiej gospodarki jest eksport. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem handel od zawsze jest jednym z głównych czynników decydujących o rozwoju. We wzroście polskiego eksportu swoją role odgrywają fundusze europejskie. Temu tematowi poświęcimy najbliższy dzień tematyczny w Bankier.pl – Dzień polskiego eksportu. Zapraszamy już 26 lipca.

„Otwartość na świat zawsze była, jest i będzie jednym z najważniejszych czynników decydujących o rozwoju gospodarczym. Od starożytności po czasy współczesne najszybciej rozwijały się zwykle te miasta, regiony i kraje, które leżały na ważnych szlakach handlowych i na dużą skalę rozwijały relacje ze światem zewnętrznym” – pisze Ignacy Morawski w raporcie „Jak rosnący eksport napędza polską gospodarkę”.

Dlaczego tak się dzieje? Morawski wskazuje dwa czynniki. Po pierwsze dzięki handlowi mamy dostęp do towarów, których nie posiadamy. W przypadku Polski są to choćby ważne surowce, jak ropa czy gaz. Ale aby je kupić, musimy coś sprzedać. Po drugie „handel uruchamia efekty skali, które są istotnym elementem efektywności ekonomicznej. Bez efektów skali trudno o osiągnięcie wysokiego poziomu dochodu”.

A jaki wpływ na to mają fundusze europejskie? Pokażemy to już 26 lipca w artykułach przygotowanych z okazji Dnia polskiego eksportu.

Polska eksportem stoi

W ciągu ostatnich 30 lat polski eksport zwiększył się o ponad 2500 proc. – wynika z raportu SpotData przygotowanego przez Ignacego Morawskiego. Oznacza to średnioroczny wzrost o 11,5 proc. W tym roku wartość naszego eksportu prawdopodobnie przekroczy 350 mld dolarów. Według obliczeń firmy consultingowej EY w latach 2009-2019 odsetek polskiego PKB wytwarzanego w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłaszane przez zagranicznych odbiorców wynosi 40 proc. A dwie trzecie przyrostu PKB pochodziło z odpowiedzi na wzrost zapotrzebowania odbiorców z zagranicy. Już tylko te liczby pokazują, jak ważną rolę w polskiej gospodarce odgrywa eksport.

Jaką rolę odgrywa w tym Unia Europejska i jej polityka spójności? Wieloraką – od rozwoju infrastruktury transportowej poprzez podniesienie potencjału produkcyjnego firm aż po wsparcie stabilności makroekonomicznej kraju.

Więcej ciekawych danych i informacji o tym, dlaczego eksport jest tak ważny dla rozwoju Polski oraz o roli funduszy europejskich przedstawi w artykule Maciej Kalwasiński.

Polskie hity eksportowe

Jeszcze 20 lat temu struktura polskiego eksportu była zupełnie inna niż teraz. Wtedy byliśmy europejskim liderem w eksporcie węgla i samochodów. Teraz nasze hity eksportowe (jeśli chodzi o udział w eksporcie) to m.in. części i akcesoria samochodowe oraz meble. Ale dzięki funduszom europejskim zabłysnąć za granicą mogą także inne towary, takie jak kosmetyki czy wyroby piekarnicze. Polskie hity eksportowe opisze w swoim tekście Alan Bartman.

Polskie start-upy

Sporo o znaczeniu funduszy europejskich w rozwoju polskich strart-upów pisaliśmy już w ramach Dnia start-upów. Tym razem przyjrzymy się tym, które odniosły sukces na rynkach zagranicznych.

fot. Materiał Partnera / 

Sektor medyczny, energetyka czy branża gamingowa? Dla polskich start-upów nie ma ograniczeń – na każdym polu odnotowują sukcesy we wprowadzone na rynek zagraniczny nowych produktów. Często pierwszym krokiem w stronę stworzenia biznesu było wsparcie pozyskane z Funduszy Europejskich lub dotacji UE. Dominika Florek przedstawi piątkę polskich start-upów, które podbiły zagraniczne rynki.

Kolejna pula środków dla firm z Funduszy Europejskich

Już wkrótce wystartują konkursy dotyczące eksportu z Funduszy Europejskich. Najprawdopodobniej przedsiębiorcy w czwartym kwartale 2022 r. będą mogli składać wnioski o dofinansowanie dla firm. Środki pieniężne, które można otrzymać, są spore. Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) zastąpią dotychczasowy Program Inteligentnego Rozwoju (POIR). Dominika Florek sprawdziła w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, jakie zmiany czekają firmy w nowej odsłonie projektu.

Polski eksport na ciekawych wykresach

W trakcie dnia tematycznego nie może zabraknąć naszego stałego formatu – Wykresy, które warto zobaczyć. Agata Wojciechowska pokaże te najciekawsze.

Zapraszamy na Dzień polskiego eksportu – już 26 lipca.

Źródło:
Marcin Dziadkowiak
Marcin Dziadkowiak
zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl. Już w czasie studiów na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu rynki kapitałowe stały się jego pasją, która pozwoliła mu rozpocząć pracę w Bankier.pl i rozwijać dział giełdowy. Zainteresowanie sprawami krajowymi i zagranicznymi pozwoliło mu także spełnić się w pracy w prowadzeniu newsroomu. Jego ambicją jest, aby Bankier.pl był wciąż najlepszym źródłem informacji, nie tylko dla inwestorów giełdowych. T +48 71 748 95 03 K +48 601 560 819

Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Powiązane: Dzień tematyczny w Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki