REKLAMA

Dymisja szefa Narodowego Urzędu Statystycznego w Turcji. "Za inflację"

2022-01-29 01:34
publikacja
2022-01-29 01:34
Dymisja szefa Narodowego Urzędu Statystycznego w Turcji. "Za inflację"
Dymisja szefa Narodowego Urzędu Statystycznego w Turcji. "Za inflację"
fot. Muraz Sezer / / FORUM

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zdymisjonował w sobotę szefa Narodowego Urzędu Statystycznego za opublikowanie przez Urząd rocznych danych o inflacji.

Szef Narodowego Urzędu Statystycznego, Sait Erdal Dincer, znalazł się pod ostrzałem prezydenta po opublikowaniu na początku stycznia danych, według których roczna stopa inflacji wyniosła 36,1 proc., najwyższy poziom od 19 lat.

Opozycja stwierdziła, że liczba ta jest zaniżona, twierdząc, że rzeczywisty wzrost kosztów życia był co najmniej dwukrotnie wyższy.

Prezydent Erdogan nie wyjaśnił swojej decyzji o mianowaniu na jego miejsce Erhana Cetinkaya, byłego wiceprezesa tureckiego regulatora bankowego.

Prezydent Erdogan,pisze AFP, w niewygodnej dla siebie sytuacji, na półtora roku przed wyborami prezydenckimi, nadal broni swoich ekonomicznych decyzji.

Wzrost cen konsumpcyjnych, ponad siedmiokrotnie większy niż pierwotny cel rządu, wynoszący 13,58 proc. w samym grudniu, tłumaczy się spadkiem o prawie 45 proc. tureckiej liry w stosunku do dolara w ciągu roku, pomimo środków nadzwyczajnych ogłoszonych przez głowę państwa w połowie grudnia.

Świadom szkód wyrządzonych nie tylko gospodarce, ale także swojej wiarygodności, Erdogan obiecał na początku stycznia „jak najszybciej doprowadzić inflację do jednocyfrowych poziomów”, przypomina AFP.

Dane o inflacji są przedmiotem zaciekłej walki politycznej: opozycja i część społeczeństwa oskarża Narodowy Urząd Statystyczny o świadome niedoszacowanie wzrostu cen, napędzanego polityką gospodarczą prezydenta, która skłoniła turecki bank centralny do systematycznego obniżania stóp procentowych w ostatnich miesiącach.(PAP)

wr/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
men24a
U nas za inflację dwucyfrową nagradza się pacana i wybiera na drugą kadencję.
To nic że został ogłoszony najgorszym prezesem enbp i zrównany z Białoruskim odpowiednikiem.
lancealot
U nas to nie grozi.
"Swoi" na odpowiednich stanowiskach nie pozwolą martwić prostego ludu.
Co zresztą widać po kolejnych odczytach inflacji u nas.
osiemgwiazd
Przypomina mi to mocarstwo Kurdupla.
duck_killer
Tak się walczy z inflacją!
broiniac
Poczytaj o Erdoganie, to zmienisz zdanie :-)
Koleś nie wyleciał za inflację, tylko za raportowanie takiego jej poziomu, gdzie pan prezydent świecie wieży, że wymuszona przez niego wielokrotna obniżka stóp inflację wyleczyła.

Powiązane: Kryzys w Turcji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki