REKLAMA

Dymisja Rexa Tillersona. Zastąpi go szef CIA

2018-03-13 13:52, akt.2018-03-13 19:34
publikacja
2018-03-13 13:52
aktualizacja
2018-03-13 19:34

Prezydent USA Donald Trump poinformował we wtorek na Twitterze o odwołaniu Rexa Tillersona ze stanowiska sekretarza stanu i powołaniu na tę funkcję dotychczasowego szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) Mike'a Pompeo. Zmiana ta nie była zapowiadana.

fot. Yuri Gripas / / Reuters

Na czele CIA stanie jej dotychczasowa wicedyrektor Gina Haspel; będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku - wynika z tweeta. Trump w krótkiej wiadomości podziękował Tillersonowi za służbę i pogratulował nowo mianowanym.

Trump wyjaśnił, że nie zgadzał się ze zdymisjonowanym sekretarzem stanu w kluczowych sprawach, takich jak umowa nuklearna z Iranem, a z nominowanym na jego miejsce Mike'iem Pompeo "nadaje na tych samych falach".

Poinformował, że nie konsultował z Tillersonem swojej decyzji w sprawie zgody na spotkanie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. "Decyzję podjąłem samodzielnie" - oświadczył.

Jak powiedział dziennikarzom w Waszyngtonie, z Tillersonem "dogadywał się nieźle", ale nie zgadzał w kluczowych sprawach, np. w kwestii porozumienia nuklearnego z Iranem. "Nie myślimy w ten sam sposób" - zaznaczył Trump, który wzywa do renegocjowania międzynarodowej umowy z Teheranem.

"Życzę Rexowi wiele dobrego. Myślę, że będzie teraz bardzo szczęśliwy. (...) Bardzo doceniam jego służbę" - oznajmił.

W ocenie Trumpa nowo mianowany na szefa amerykańskiej dyplomacji dotychczasowy szef CIA Mike Pompeo ma "niesamowitą energię i intelekt". "Pompeo i ja zawsze nadajemy na tych samych falach" - podkreślił. "Zbliżamy się do gabinetu", który "chciałbym mieć" - ocenił.

Rex Tillerson nie rozmawiał z prezydentem i nie zna powodów odwołania go ze stanowiska sekretarza stanu USA. Miał wszelki zamiar pozostać na stanowisku - powiedział cytowany przez CNN podsekretarz stanu ds. dyplomacji publicznej Steve Goldstein. Kilka godzin później Goldstein również został zdymisjonowany.

Będzie mu brakować kolegów w Departamencie Stanu i ministrów spraw zagranicznych, z którymi współpracował na całym świecie - dodał Goldstein. "Wall Street Journal" donosi, że Tillerson o dymisji dowiedział się z tweeta Trumpa.

Tymczasem cytowany przez Associated Press i proszący o anonimowość przedstawiciel Białego Domu powiedział, że Trump chciał mieć nowy zespół współpracowników przed rozpoczęciem rozmów z władzami Korei Północnej oraz w toczących się negocjacjach handlowych.

Tillerson: Namawiam mój zespół, by pozostał na stanowiskach

Tillerson powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej, że w czasach pełnych wyzwań dla USA namawia pracowników Departamentu Stanu, którzy stanowili jego zespół, by pozostali na stanowiskach.

Tillerson dodał, że jeszcze we wtorek spotka się z pracownikami resortu dyplomacji, aby podziękować im za ich służbę.

Przypomniał, że czeka ich wiele pracy, aby stawić czoło coraz bardziej asertywnej Rosji.

Zamknął swe krótkie wystąpienie, mówiąc do Amerykanów: "Dziękuje wam za (...) gesty uprzejmości" i dodał, że "wraca do swego prywatnego życia".

Tillerson nie odpowiedział na pytania dziennikarzy.

Tarcia na linii Trump-Tillerson

Plotki o rychłej dymisji Tillersona i tarciach na linii sekretarz stanu-prezydent krążyły w Waszyngtonie od dawna, choć sam Tillerson, były szef petrochemicznego koncernu ExxonMobil, niezmiennie zapewniał, że relacje łączące go z Trumpem są dobre.

W październiku ub. roku media w USA podały, że Tillerson otwarcie skrytykował Trumpa i nazwał go "durniem". Jak zauważa AP, tego konkretnego doniesienia szef dyplomacji nigdy nie zdementował.

Jako szef Departamentu Stanu Tillerson wielokrotnie reprezentował stanowisko odmienne od Trumpa, m.in. w sprawie paryskiego porozumienia klimatycznego, możliwości zerwania przez USA układu nuklearnego z Iranem czy stanowiska Waszyngtonu wobec konfliktu między grupą monarchii z Zatoki Perskiej a Katarem.

W poniedziałek przyłączył się do oświadczenia rządu Wielkiej Brytanii, który obarczył Rosję winą za przeprowadzony w Anglii atak na podwójnego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala. Krótko wcześniej Biały Dom odmówił poparcia takiej interpretacji zaistniałych zdarzeń.

Dymisja Tillersona to kolejna zmiana kadrowa w otoczeniu Trumpa. W ubiegłym tygodniu odejście z Białego Domu zapowiedział prezydencki doradca ds. ekonomicznych Gary Cohn.

Mianowany na nowego szefa dyplomacji 54-letni Pompeo jako szef CIA dotychczas regularnie zdawał Trumpowi relację ze spraw związanych z wywiadem i w kręgu bliskich współpracowników prezydenta uchodzi za jednego z największych "jastrzębi" w sprawie Korei Północnej. Podobnie jak Trump krytykował m.in. rosnące wpływy Iranu na Bliskim Wschodzie i apelował o wycofanie się USA z porozumienia ws. irańskiego programu atomowego. Zanim w styczniu br. stanął na czele CIA, zasiadał w Izbie Reprezentantów z ramienia Partii Republikańskiej. Jest emerytowanym oficerem wojskowym, ukończył prestiżową akademię wojskową West Point i prawo na Uniwersytecie Harvarda.

Informacja o odwołaniu sekretarza stanu doczekała się reakcji rynków

Tuż po upublicznieniu komunikatu, dolar osłabił się wobec euro. Kurs EUR/USD na poziomie 1,2384 USD to najwyższa wartość od ubiegłego czwartku, kiedy euro osłabło w czasie konferencji Mario Draghiego z EBC.

Jako że cena euro wyrażona w złotych również idzie dziś w górę, reakcja kursu USD/PLN jest znikoma.

Po otwarciu sesji Dow Jones Industrial zyskiwał 0,4 proc. do 25 285 pkt., S&P 500 o 0,5 proc. do 2794 pkt., a Nasdaq 0,46 proc. do 7623 pkt. W ciągu dnia indeksy spadły pod kreskę.

PAP/BPL

Źródło:Bankier24
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (36)

dodaj komentarz
wektorwg
Rex załatwił deal z Koreą PŁN to go Donald zwolnił. Teraz może sobie przypisać zasługi...
A i Rex twierdził że to Rosja zatruła w Anglii dwóch obywateli Rosji (byłych szpiegów GRU).
A jak wiemy nie można krytykować szefa swojego szefa ........
kolumb1234
Tillerson dzwoni do prezydenta Dudy ten nie odbiera Dera mówi ze nie odbiera bo to prezydent powinien dzwonić do prezydenta Tramp wiec go zwalnia ale mamy moc ....ech tak się rozmażyłem
ajwaj
W tle Syria i podtruty b. szpicel w GB :)
W Syrii pod Damaszkiem zostala Al Ghuta (wykanczany sztab "dobrych obcinaczy glów" + "doradcy" skad?), przerwy na wsparcie nie bedzie. Moze bedzie air show - F35 na p.-lot. S-400, S-500 + Avangard + Laser + Kalibry itd.itp.
Szpicel dawniej 3 panstw moze wywolac
W tle Syria i podtruty b. szpicel w GB :)
W Syrii pod Damaszkiem zostala Al Ghuta (wykanczany sztab "dobrych obcinaczy glów" + "doradcy" skad?), przerwy na wsparcie nie bedzie. Moze bedzie air show - F35 na p.-lot. S-400, S-500 + Avangard + Laser + Kalibry itd.itp.
Szpicel dawniej 3 panstw moze wywolac III wojne swiatowa, ultimatum May, a Rosjanie "juz nie ma kolonii" :) i grzeja niewykrywalne Sarmaty-Satany II > 20 glowic jadrowych kazdy :) Moga byc pisanki wielkanocne nad piekna kraina Indian i kraina Bexitu :)
ajwaj
W/w szpicel Skrapal pomagal pisac kompromitujace dosier na prez. Trumpa i jeszcze jest (w ciezkim, stabilnym stanie) swiadkiem KTO, za ile, kiedy placil za fake :) Fake dal FBI McCain od Neocona itd.itp. (juz udowodnione)
ajwaj
Zle czasy dla przeciwników prez. USA Trumpa :)
Doradca Tillersona, Steve Goldstein tez .... Do domu
open_mind odpowiada (usunięty)
A to nawet nie początek. Zobaczycie jak potrząśnie Kalifornią i tymi zbokami adorującymi się wzajemnie, i resztą bad person.
open_mind
Onet.pl = Facke news. Komu to ma służyć. Podają taka informację: „Trump wyrzuca szefa dyplomacji. Ten publicznie nazwał go idiotą.” Faktycznie były takie słowa ale zupełnie w innej czas-przestrzeni i właśnie za to wyleciał. A nam onet.pl sugeruje że zwyzywał go za zwolnienie.
Masakra. Po co budować napięcia
Onet.pl = Facke news. Komu to ma służyć. Podają taka informację: „Trump wyrzuca szefa dyplomacji. Ten publicznie nazwał go idiotą.” Faktycznie były takie słowa ale zupełnie w innej czas-przestrzeni i właśnie za to wyleciał. A nam onet.pl sugeruje że zwyzywał go za zwolnienie.
Masakra. Po co budować napięcia komu to ma służyć?
open_mind
„Krzysztof Szczerski o dymisji Tillersona: zmiany w administracji Trumpa bez wpływu na nasz sojusz” Ach to dobrze bo już się martwiłem. Hahaha. A tak poza tym co państwo zależne od USA ma do gadania?

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki