REKLAMA

Dworczyk: W poniedziałek trafi do Polski ok. 180 tys. dawek szczepionki Pfizera

2021-01-17 17:00, akt.2021-01-17 19:17
publikacja
2021-01-17 17:00
aktualizacja
2021-01-17 19:17
fot. AnaLysiSStudiO / Shutterstock

Około 180 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19 od firmy Pfizer dotrze w poniedziałek do Polski - poinformował PAP w niedzielę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Szef KPRM przekazał, że zgodnie z deklaracją firmy Pfizer, do Polski dotrze w poniedziałek połowa wielkości poprzedniej dostawy szczepionek - będzie to ok. 180 tys. dawek.

Dworczyk poinformował również, że w poniedziałek z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych do punktów szczepień trafi ok. 120 tys. dawek szczepionki przeznaczonych dla DPS-ów oraz 50 tys. dawek przeznaczonych na drugie szczepienie dla osób z grupy 0.

Przypomniał też, że dostawy szczepionek przeznaczonych na pierwszą dawkę dla osób z grupy 0 zostały wstrzymane. Dodał, że jeśli Pfizer dostarczy do końca weekendu nowy harmonogram dostaw, w poniedziałek wznowione zostanie przyjmowanie zamówień na szczepionki od punktów szczepień.

Minister zaznaczył też, że firma Pfizer pisemnie nie potwierdziła jeszcze o ile zmniejszy w najbliższym czasie dostawy szczepionek do Europy, wskazał, że padła jedynie deklaracja ustna.

Wcześniej w niedzielę, w TV Republika Dworczyk ocenił, że jeśli deklaracje Pfizera, dotyczące zmian w dostawie szczepionek się sprawdzą, nie będzie większych zawirowań w Narodowym Programie Szczepień.

Prezes ARM: Nadal czekamy na informację od firmy Pfizer na temat zmienionego harmonogramu dostaw

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski poinformował, że ARM nadal oczekuje na informację od firmy Pfizer na temat zmienionego harmonogramu dostaw szczepionki do Polski. "Nadal czekamy na informację z Pfizera. Dopiero na tej podstawie będziemy mogli poinformować, jak będzie wyglądał harmonogram dystrybucji szczepionki na najbliższe tygodnie" - powiedział PAP Kuczmierowski.

Pytany, kiedy spodziewa się otrzymać tę informację odpowiedział, że Pfizer obiecał w piątek dostarczyć ją niezwłocznie. "Spodziewamy się jej w każdej chwili" - dodał. "To informacja, która pozwoli nam zaplanować szczepienia w najbliższych tygodniach" - wskazał.

Prezes ARM podał, że wiadomo już, że dostawa, która dotrze do Polski w poniedziałek "będzie o ponad połowę mniejsza niż to, co było deklarowane". "Wiemy, że to będzie poniżej 180 tys. dawek" - podał. Zaznaczył, że dokładna liczba dawek będzie znana dopiero, gdy przesyłka dotrze do magazynu ARM w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. "Tam rozpakujemy przesyłkę, wszystko sprawdzimy, policzymy" - powiedział. Podał, że samolot, którym przewożone są szczepionki ma wylądować o godzinie 5.40, a transport do magazynu powinien dotrzeć około godziny 10.

"Kolejnych dostaw nie jesteśmy pewni, na razie nie mamy na ich temat informacji" - zaznaczył.

Kuczmierowski zapewnił, że dzięki temu, że od początku akcji szczepień zaplanowany został bufor w postaci przechowywania w magazynach ARM połowy dostarczonych szczepionek, osoby, które przyjęły pierwszą dawkę mogą czuć się bezpiecznie, że dostaną drugą dawkę szczepionki.

"Musimy natomiast trochę opóźnić szczepienia grupy zero, konkretnie tych osób z tej grupy, które dopiero mają dostać pierwszą dawkę. Mam nadzieję, że w tym tygodniu będziemy mieli informację o nowych dostawach i wtedy będziemy mogli przeplanować harmonogram szczepień tej grupy" - powiedział.

Jednocześnie zapewnił, że zgodnie z harmonogramem od poniedziałku będą realizowane szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej, a także szczepienia personelu DPS-ów drugą dawką szczepionki.

Prezes ARM odniósł się też do pytania, czy zmniejszone dostawy szczepionek wpłyną na zaplanowane od 25 stycznia szczepienia seniorów 80+. "Mam nadzieję, że do tego czasu będziemy mieli potwierdzony nowy harmonogram dostaw. Wówczas będziemy mogli potwierdzić, że harmonogram szczepień seniorów nie zmienia się. Na razie nie planujemy takich zmian. Jesteśmy przygotowani na rozpoczęcie szczepień powszechnych zgodnie z planem" - powiedział.

W piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw Covid-19 w drugim kwartale. Aby to osiągnąć - poinformowano - konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu. Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego.

Obecnie trwają szczepienia grupy zero - szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. 18 stycznia mają rozpocząć się szczepienia pensjonariuszy DPS-ów.

Od piątku w Polsce seniorzy po 80. roku mogą zarejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19, a od 22 stycznia będą mogły to zrobić osoby od 70. roku życia. Szczepienia wszystkich seniorów 70+ mają rozpocząć się 25 stycznia.(PAP)

autor: Monika Zdziera, Danuta Starzyńska-Rosiecka

mzd/ mok/dsr/ mark/

Autorka: 

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (3)

dodaj komentarz
ajwaj_
Pfizer & co. ma problem,
ponad 100 smierci znanych Portugalia, Nrwegia, Izrael, USA > 50,
po smierci niestety nikt sie nie zglasza
_________________
A u Serbów oprócz rosyjskich,
dostali od Chin 1 000 000 szczepionek Sinopharm

http://www.xinhuanet.com/english/2021-01/16/c_139673341_2.htm
atx
akurat dla was starczy także #szczepciesię
i dajcie ludziom oddychać i pracować
a was przemilczymy
eagleeye
O widzę agitator i propagator szczepień nie wiadomym produktem który warunkowo został dopuszczony do obrotu a do tego coraz więcej jest skutków ubocznych tego produktu

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki