REKLAMA

Dworczyk: Umowa na zakup szczepionek wynegocjowana przez KE pozostawia bardzo dużo do życzenia

2021-01-28 08:27
publikacja
2021-01-28 08:27
fot. Krystian Maj / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Umowa na zakup szczepionek wynegocjowana przez KE bez wątpienia pozostawia bardzo dużo do życzenia; podeszliśmy do tej propozycji z dużym zaufaniem, dzisiaj można dyskutować, czy jest to najlepsze rozwiązanie - ocenił szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Zgodnie z umową wynegocjowaną przez Komisję Europejską z dostawcami szczepionek, Polsce do końca pierwszego kwartału przysługuje liczba szczepionek pozwalająca na zaszczepienie 3,1 mln Polaków. Ze względu na duże zapotrzebowanie na ten produkt niektóre kraje, m.in. Niemcy, zdecydowały się na zakup szczepionek przeciw COVID-19 poza mechanizmem unijnym.

W internetowej części rozmowy Programu Pierwszego Polskiego Radia Dworczyk podkreślił, że jeden z artykułów umowy podpisanej przez KE mówi o tym, że kraje, które są stronami umowy, nie będą podpisywały umów dotyczących zamówień szczepionki bezpośrednio z producentami. Dodał jednak, że obecna sytuacja, czyli opóźnienia, zmniejszenie dostaw szczepionek oraz słaba możliwość wyegzekwowania przez KE "rzetelnego wywiązywania się z umowy" przez producentów sprawiają, że analizy w tym kierunku są zasadne.

Pytany, czy rząd skłania się ku temu, by zadziałać indywidualnie, Dworczyk odparł: "My od pewnego czasu, niezależnie od zachęt czy ich braku, poważnie analizujemy wszystkie możliwości pozyskania szczepionek". Jak dodał, bezpieczeństwo Polaków jest nadrzędną sprawą, ale na razie "za wcześnie jest, by mówić o konkretach".

Szef KPRM podkreślał, że obecnie szczepionki są towarem "wybitnie deficytowym" zarówno na rynku europejskim, jak i światowym. "My od zeszłego roku, w takim bardzo dużym zaufaniu podeszliśmy do propozycji KE i weszliśmy do tego solidarnościowego mechanizmu. Dzisiaj można dyskutować, czy umowa wynegocjowana przez KE jest na pewno najlepszym rozwiązaniem" - powiedział. Jego zdaniem "bez wątpienia" pozostawia ona "bardzo dużo do życzenia".

W rozmowie padło również pytanie o pomysł lidera PO Borysa Budki, który zaproponował w środę powołanie sejmowej komisji śledczej w sprawie zakupów szczepionki przeciwko COVID-19.

"Nawet nie chce mi się tego komentować, bo pan Borys Budka należy do tej - na szczęście nielicznej - grupy polityków, którzy absolutnie cynicznie próbują wykorzystać sytuację pandemii, którzy straszą Polaków, wprowadzają taki niepokój i zwykle w sposób cyniczny manipulują informacjami czy wręcz posługują się kłamstwem po to, żeby uzyskać jakiś bieżący, wątpliwy zysk polityczny" - ocenił Dworczyk. "Na dłuższą metę nie przyniesie to nic dobrego tej formacji" - dodał.(PAP)

autorka: Sonia Otfinowska

sno/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (10)

dodaj komentarz
jpelerj
Mieliśmy wspaniałą umowe z Trumpem, wynegocjowaną przez naszego prezydenta Dude. Tylko jakoś dostawy sie opóźniają.
anty12
I co Dworfzyk nieuku na to poradzisz ? Rozlorzysz raczki w swoim nieudacznictwie ?
marynapilecka
Nie czytaliście jej (!?!) zanim wydaliście naszych kilkadziesiąt miliardów?

Ktoś za to beknie po wyborach!
and00
Na co wydali te kilkadziesiąt miliardów???
Poza tym to umowa KE, nie rządu RP
Gdyby zaczęli na nią narzekać to by było dopiero gadania o ich antyeuropejskości
kryzysio
Raczej nie. Nadal obowiązuje zasada, że "my nie ruszamy waszych, wy nie ruszacie naszych", no chyba że ktoś nadepnie na odcisk Ukraińcom.
marynapilecka odpowiada and00
Tak..? To niech lepiej rozwalają kasę, bo ktoś coś powie...moje pieniądze i nie zgadzam się!
dlaczego_nie
W sprawie respiratorów widmo nie macie sobie nic do zarzucenia tow. Dworczyk
kryzysio
Tow. Dworczyk jest takim specjalistą, że nawet magisterium dali mu dopiero po 19 latach. Wątpię, żeby był w stanie przeczytać taką umowę ze zrozumieniem.
and00
A co konkretnie Dworczyk ma do respiratorów że go tak z nazwiska wymieniasz?
jpelerj odpowiada and00
Z ramienia premiera miał zgłaszać problemy i nieprawidłowości zanim sfinalizowano lewe transakcje. Bo na koniec i tak za złodziejstwo ministrów odpowiada premier. Ciesze sie, że mogłem pomóc.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki