REKLAMA

Dworczyk: Polska do tej pory przeznaczyła na wsparcie militarne Ukrainy 7 mld zł

2022-05-19 13:18
publikacja
2022-05-19 13:18

Polska przeznaczyła do tej pory na wsparcie militarne Ukrainy 7 mld zł. Nie ma drugiego kraju w UE, który wsparł Ukrainę militarnie tak jak Polska – mówił w czwartek we Wrocławiu szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk: Polska do tej pory przeznaczyła na wsparcie militarne Ukrainy 7 mld zł
Dworczyk: Polska do tej pory przeznaczyła na wsparcie militarne Ukrainy 7 mld zł
fot. ARTFULLY PHOTOGRAPHER / / Shutterstock

Szef KPRM wziął udział w panelu dyskusyjnym „Uchodźcy na Dolnym Śląsku. Jak efektywnie pomagać?” w ramach VIII Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego, który w czwartek odbywa się we Wrocławiu.

Dworczyk wskazał, że dziś w Ukrainie zostało około 30 mln mieszkańców. „W 1993 r. Ukraina miała 52 mln mieszkańców, to jest spadek o 22 mln osób. Tylko w czasie ostatnich trzech miesięcy zniknęło 7 mln osób z Ukrainy. Część wyjechała na Zachód, część znalazła się na terenach okupowanych, a kilkaset tysięcy zostało wywiezionych w głąb Rosji, z czego ponad 200 tys. dzieci” – zauważył minister.

Jak dodał, w ostatnich miesiącach pomiędzy Polską a Ukrainą powstał, po raz pierwszy w historii, tak mocny związek emocjonalny. „To niezwykła szansa na to, aby zbliżyć nasze kraje i aby zamknąć szereg trudnych tematów, które przez lata utrudniały nam relacje” – podkreślił.

Szef KPRM powiedział, że od wybuchu wojny w Ukrainie do Polski wjechało ponad 3,4 mln Ukraińców, a wyjechało 1,4 mln. „Ta dynamika zdecydowanie się zmieniła, ponieważ od 1 maja do dziś bilans migracyjny jest ujemny. To znaczy w maju wyjechało 30 tys. uchodźców więcej niż przyjechało” – zaznaczył minister. Dodał, że opierając się na danych dotyczących ukraińskich numerów telefonów komórkowych można oszacować, ilu Ukraińców przebywa na terenie Polskie. „Tych numerów jest około 2 mln, a więc trzeba założyć, że około 2,5 mln osób do 3 mln jest na terenie Polski” – ocenił Dworczyk.

Pytany o unijne środki na pomoc uchodźcom powiedział, że mamy w tej kwestii do czynienia z „hipokryzją”. „W Brukseli mówi się bardzo dużo o pomocy Ukrainie i Ukraińcom, o wsparciu dla krajów, które przyjęły do siebie uchodźców, ale w najlepszym razie propozycje są takie, aby przesunąć środki, które kraje już posiadają, na pomoc uchodźcom” – mówił szef KPRM.

Dodał, że w Polsce wydawane są miliardy złotych na wsparcie na Ukrainie i na pomoc uchodźcom w Polsce. „Każdego tygodnia z Polski wyjeżdża co najmniej tysiąc ton najlepszej jakościowo żywności tylko w ramach pomocy rządowej, a do tego dochodzi jeszcze pomoc organizacji pozarządowych i samorządów. Każdego tygodnia z Polski wyjeżdża uzbrojenie – to jest ponad 7 mld zł wydanych do tej pory. Nie ma drugiego kraju w UE, który wsparł Ukrainę militarnie tak jak Polska” – oświadczył Dworczyk.

Jak mówił, środki z UE na pomoc uchodźcom „muszą się znaleźć”. „Mamy do czynienia z największym w historii po II wojnie światowej kryzysem migracyjnym w Europie” – podkreślił. Zdaniem Dworczyka, UE „świadomie podejmuje decyzje, że nie wyodrębnia osobnych środków na pomocy krajom, które przyjmują uchodźców”. „Próbuje się mieszać w tym samym garnku i politycznie, wizerunkowo sprzedawać to jako wielką pomoc” – mówił minister.

W środę Komisja Europejska podjęła decyzję o udostępnieniu 248 mln euro 5 państwom członkowskim - Polsce, Rumunii, Węgrom, Słowacji i Czechom - które poniosły największe koszty od początku wojny w związku z przyjmowaniem uchodźców. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (1)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Toniemy, ale z honorem.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki