REKLAMA

Dworczyk: Chcemy, by szpital na PGN Stadionie Narodowym był gotowy za kilka dni

2020-10-19 18:00, akt.2020-10-19 19:59
publikacja
2020-10-19 18:00
aktualizacja
2020-10-19 19:59
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Chcemy, by szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 na PGN Stadionie Narodowym był gotowy do funkcjonowania jak najszybciej; to kwestia dni nie tygodni - zapewnił szef KPRM Michał Dworczyk. Zaznaczył, że "to nie jest szpital na teraz", bo służba zdrowia mimo trudności nadal działa.

Wcześniej Dworczyk poinformował, że pierwszy szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19, który będzie zlokalizowany na PGN Stadionie Narodowym w Warszawie, będzie mieścił 500 łóżek, z czego 50 łóżek OIOM-owych.

Dworczyk na poniedziałkowej konferencji prasowej odniósł się do pytań, kiedy ruszy szpital tymczasowy na PGN Stadionie Narodowym. "Chcemy jasno powiedzieć, to nie jest szpital na teraz. Chociaż służba zdrowia boryka się z bardzo dużymi wyzwaniami, to system funkcjonuje. Musimy myśleć o sytuacjach różnych, również o czarnych scenariuszach i dlatego tego rodzaju placówka powstaje" - stwierdził szef KPRM.

Jak zaznaczył, rząd chce, by szpital ten osiągnął gotowość do przyjęcia pacjentów, gotowość do funkcjonowania jak najszybciej. "Myślimy raczej o dniach, a nie tygodniach. Natomiast mamy nadzieję, że te miejsca nie będą musiały być wykorzystywane" - powiedział Dworczyk.

W pierwszym etapie 500 łóżek dla pacjentów

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przygotowaniu szpitali tymczasowych, pierwszy powstanie na Stadionie Narodowym; w pierwszym etapie 500 łóżek, z czego 50 przeznaczonych do intensywnej terapii - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się na Stadionie Narodowym, gdzie ma powstać szpital tymczasowy. Dworczyk podkreślał, że "jesteśmy w bardzo poważnym momencie pandemii, dziennie mamy 8-9 tysięcy zachorowań".

Podkreślił, że "niezwykłą służbę" wykonuje lekarze, personel medyczny i służby zaangażowane w walkę z pandemią.

"Sytuacja jest poważna i mimo tego, że uwalniamy i tworzymy kolejne miejsca dla pacjentów covidowych w różnego rodzaju i na różnych poziomach szpitali - to koordynują wojewodowie, a przede wszystkim MSWiA, to my musimy, jako odpowiedzialny rząd myśleć o różnych wariantach, również o takich kiedy system służby zdrowia stanie na krawędzi wydolności" - zaznaczył minister.

Dlatego - tłumaczył - premier Mateusz Morawiecki w sobotę podjął decyzję o tym, by rozpocząć przygotowanie szpitali tymczasowych. Jak dodał pierwszy taki szpital powstanie na Stadionie Narodowym, a kolejne będą przygotowywane w wybranych województwach, pod nadzorem wojewodów i MSWiA.

Dworczyk wskazał, że szpital na Stadionie Narodowym będzie filią szpitala MSWiA.

"Chcemy przygotować w pierwszym etapie pół tysiąca łóżek, z czego 50 łóżek będzie przeznaczonych dla intensywnej terapii. Pozostałe miejsca to będą miejsca dla osób chorych z objawami, takimi wymagającymi leczenia tlenoterapią, ale nie wymagającymi użycia respiratorów" - mówił.

"Docelowo będziemy chcieli, aby tutaj była możliwość rozwinięcia tej liczby łóżek do 1000 sztuk" - zaznaczył Dworczyk.

Szef KPRM poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej, że w przedsięwzięcie to zaangażowanych jest wiele instytucji. "Prezes Rady Ministrów wydał decyzję administracyjną, na podstawie której spółka zarządzająca stadionem narodowym prowadzi wszystkie prace, przygotowuje całą infrastrukturę do tego, żeby mogły powstać miejsca szpitalne. Zgodnie z tą decyzją Kancelaria Prezesa Rady Ministrów będzie refinansowała te wszystkie działania" - wyjaśnił Dworczyk.

Dodał, że pracę personelu w szpitalu tymczasowym koordynować mają menadżerowie z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. "I to będzie finansowane z kolei przez Ministerstwo Zdrowia, przez Narodowym Fundusz Zdrowia" - zaznaczył szef KPRM. MON oraz resort spraw wewnętrznych mają natomiast - według niego - służyć szpitalowi "szerokim wsparciem". "Z jednej strony żołnierze WOT pomagający w logistyce, z drugiej - ratownicy medyczni ze straży pożarnej, z policji, z WOT. To będzie duże wyzwanie dla nas wszystkich" - powiedział Dworczyk.

Szef KPRM poinformował przy tym, iż PGE Narodowy został wskazany jako miejsce na szpital tymczasowy dla chorych na covid-19 jeszcze wiosną tego roku. Podkreślił też, że tego typu przedsięwzięcie jest realizowane w Polsce po raz pierwszy. "Dla nas wszystkich jest to więc wielkie wyzwanie i tak, jak nazwa - to jest +stadion narodowy+, to myślę, że kwestia zdrowia, kwestia bezpieczeństwa, to też jest nasza ogólnonarodowa sprawa. I dlatego tez apelujemy tutaj o włączenie się w te działania wszystkich, którzy mogą pomóc" - zaznaczył szef KPRM.

Premier: Wkrótce Stadion PGE Narodowy będzie gotowy do nowej roli

"Wkrótce Stadion PGE Narodowy będzie gotowy do nowej roli" - napisał szef rządu w poniedziałek na Facebooku.

Zaznaczył, że wiosną została podjęta decyzja, że w razie potrzeby, w przestrzeniach biurowych stadionu zostanie przygotowany szpital polowy dedykowany chorym na koronawirusa. "To obiekt, który ma stwarzać takie możliwości ze względu na infrastrukturę: przestrzeń, instalacje, parkingi, komunikację itd." - wskazał premier.

W ciągu kilku najbliższych dni - dodał - przy współpracy sztabu najlepszych specjalistów z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, na czele z dr Arturem Zaczyńskim "przygotujemy na tej bazie szpital polowy, dysponujący 500 miejscami, w tym 50 na OIOMie".

"Chciałbym wyraźnie podkreślić, że nie jest to szpital na teraz, bo nasza służba zdrowia, choć z trudnościami, zapewnia opiekę chorym na COVID-19. Musimy jednak brać pod uwagę najgorsze scenariusze" - zaznaczył Morawiecki.

Dodał, że w całym kraju, w każdym z województw, przygotowywany jest plan budowy podobnych, tymczasowych placówek. "To wielkie wyzwanie logistyczne, jakiego państwo polskie nie podejmowało od czasów wojny" - zwrócił uwagę.

"Dzięki wspólnemu wysiłkowi tysięcy lekarzy, żołnierzy, funkcjonariuszy i urzędników Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i Kancelarii Premiera zapewnimy bezpieczne miejsca dla wszystkich, którzy będą potrzebowali pomocy" - zapewnił szef rządu.

Premier podziękował też we wpisie wszystkim, dzięki którym ten projekt jest realizowany. Wskazał tu szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, szefa KPRM Michała Dworczyka, wiceszefa MSWiA Pawła Szefernakera oraz kierownictwo Stadionu Narodowego i szpitala MSWiA w Warszawie.

"To nie jest czas na ironiczne żarty i bezsensowne ataki, ale na ciężką pracę i solidarność z chorymi oraz tymi, którzy niosą pomoc" - zastrzegł premier. "Jestem przekonany, że zjednoczeni wygramy tę walkę!" - podkreślił.

W Warszawie planowane dwa szpitale tymczasowe

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej na Stadionie, gdzie ma powstać tymczasowy szpital dla chorych na COVID-19 dziennikarze pytali, m.in. czy już zapadła decyzja o powstaniu drugiego tymczasowego szpital na Mazowszu.

Szef MSWiA odparł, że "będzie drugi szpital tymczasowy w Warszawie". Pracami nad jego przygotowaniem - dodał - kieruje b. minister zdrowia, a obecnie wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

"Wojewoda Konstanty Radziwiłł (...) przystąpi również do budowy kolejnego szpitala tymczasowego w Warszawie. To jest ważne z uwagi i na to, że pandemia w Warszawie niestety przyjmuje duże rozmiary, ale również na centralne położenie Warszawy; że w sytuacjach szczególnych będzie można do Warszawy przewozić, transportować pacjentów wymagających takiej pomocy, z centralnej Polski na pewno" - podkreślił Kamiński.

Jak zaznaczył, jeśli będzie taka konieczność, to w całej Polsce powstanie sieć szpitali tymczasowych. "Każdy wojewoda przygotowuje się do tworzenia takiego szpitala w swoim województwie" - zapowiedział minister.

autor: Marzena Kozłowska, Marcin Jabłoński, Rafał Białkowski

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
marynapilecka
Oni przerabiają stadion na szpital???... Jak w Warszawie jest gotowy pusty szpital Południowy!

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki