REKLAMA

Dwa pociągi Pendolino gotowe do jazdy

2014-10-17 17:46
publikacja
2014-10-17 17:46
Dwa pociągi Pendolino gotowe do jazdy
Dwa pociągi Pendolino gotowe do jazdy
/ FORUM

Dwa pociągi Pendolino są już gotowe do jazdy z pasażerami - poinformowało w komunikacie PKP Intercity. 17 października oba Pendolino przeszły restrykcyjny proces odbiorów weryfikujący zgodność pojazdów z zamówieniem, dokumentacją oraz sprawdzający je w ruchu.

(FORUM)

Jak czytamy w komunikacie prowadzone są równolegle testy kolejnych składów oraz finalizowane są prace nad uruchomieniem nowej marki pociągów w grudniu br. Szkolone są załogi, trwają ostatnie prace nad przygotowaniem zapleczy do obsługi technicznej w Gdyni, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu.

Jak informuje PKP Intercity 15 listopada ruszy przedsprzedaż biletów, których ceny zaczynają się od 49 zł.

Pierwotny harmonogram projektu przewidywał przekazanie pierwszych pociągów z pełną dokumentacją, czyli homologacją UTK zgodną z wymaganiami kontraktowymi, 6 maja br. "Obecnie czas ten skrócił się do zaledwie 2 miesięcy" - czytamy w komunikacie.

Intercity kupiło pociągi Pendolino od Alstomu w maju 2011 r. Ponieważ w maju br. minął termin przekazania przewoźnikowi pierwszych składów z homologacją, firmy rozmawiały o naliczanych przez polskiego przewoźnika karach umownych. Miały one sięgać 24 mln euro. Sprawą kar miałby się zająć sąd arbitrażowy.

Alstom złożył do UTK wniosek o homologację Pendolino z maksymalną prędkością 250 km/h na początku lipca. Wniosek dotyczył też zgodności taboru z systemami SHP oraz ERTMS. PKP Intercity zaproponowało francuskiemu koncernowi dokonanie "dwustopniowej" homologacji pociągów. Polegała ona na tym, że polski przewoźnik odebrałby pociągi mogące jeździć z prędkością 250 km/h i współpracować z systemem sygnalizacyjnym ERTMS 1. Koncern później miałby dokonać homologacji pociągów na potrzeby systemu ERTMS 2.

Obecnie w Polsce działa certyfikowany przez UTK system ERTMS 1, który pozwala na poruszanie się pociągów powyżej 160 km/h. ERTMS 2 testowany jest przez zarządcę infrastruktury, czyli PKP PLK, na odcinku Legnica - Bielawa Dolna.

Zgodnie z kontraktem Alstom musi dostarczyć pociągi zgodne z systemem bezpiecznego sterowania ruchem kolejowym ERTMS 2.

Składa się on z podsystemu ETCS, który pozwala na przekazywanie sygnałów z semaforów bezpośrednio do kabiny maszynisty i ciągłą kontrolę pracy prowadzącego pojazd. Drugą częścią ERTMS 2 jest system kolejowej komunikacji GSM-R, który używany jest zarówno do komunikacji głosowej dla pracowników kolei, jak i transmisji danych np. z semaforów do lokomotyw. ERTMS 1 różni się od systemu ERTMS 2 tym, że obejmuje jedynie podsystem ETCS, bez podsystemu GSM-R.

Koszt 20 pociągów Pendolino zakupionych przez PKP Intercity to ok. 400 mln euro. Kontrakt o wartości 665 mln euro obejmuje także budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat.(PAP)


krm/ pś/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~byznesmen
Wreszcie będę mógł szybko skoczyć do Włoszczowej sprawdzić jak się moje mućki pasą :D
~juman
Trzeba koniecznie ten tydzień ustanowić świętem narodowym. Cóż za sukces!
~endi
Ciekawe który pierwszy się wykolei ?

Powiązane: Pendolino na polskich torach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki