Dwa oblicza branży IT

Popyt na usługi informatyczne rośnie, mamy też świetnych programistów. Ten sielankowy obraz burzy jednak wysyp firm z problemami. Ale przyszły rok ma być nieco lepszy - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

Jak pisze "Rz", w tym roku polski rynek IT może urosnąć o około 5 proc. Największe przedsiębiorstwa informatyczne niedawno pochwaliły się dobrymi wynikami i umacniają swoje pozycje, ale na ten obraz cieniem kładą się kłopoty takich spółek, jak Sygnity, Cube.ITG, Qumak czy Indata".

"Po przetrwaniu trudniejszego okresu, kosztem niższych marż, zarówno Asseco Poland, jak i Comarch korzystają z poprawy w segmencie finansowym czy administracji publicznej" mówi gazecie Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Brokers.

Jak pisze "Rz", "emocje rozpala m.in. rywalizacja tych firm o kontrakty w ZUS". Przypomina, że niedługo ma ruszyć przetarg na budowę nowego systemu informatycznego (tzw. KSI 2.0). Według dziennika już wiadomo, że to właśnie te dwie firmy dostaną szansę. "Specyfikacja została opracowana, ogłoszenie ukaże się w ciągu najbliższych tygodni" mówi "Rzeczpospolitej" rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

"Zdaniem ekspertów wyzwaniami dla branży IT na kolejny rok są rosnące koszty pracy i konieczność dostosowywania cen usług, ale także konkurencja ze strony zagranicznych graczy, którzy częściej niż nasze firmy wprowadzają innowacyjne rozwiązania, np. różne usługi w chmurze czy rozwiązania wspierane sztuczną inteligencją" - pisze "Rzeczpospolita".

"Generalnie branża korzysta z obecnych pozytywnych trendów w gospodarce, a silny dolar motywuje do tworzenia rozwiązań, które sprzedawać można globalnie. W przyszłym roku spodziewam się, że rynek w Polsce powinien kontynuować niewielkie wzrosty, jednak na dwucyfrowe dynamiki mogą liczyć tylko wybrane obszary - mówi "Rzeczpospolitej" Dominik Niszcz. (PAP)

mkr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 22 dziki_losos

Prezes: "Wygraliśmy kontrakt na system do ZUS-u!"
Zarząd: "Taaaaaak!"
Pracownicy: "O nieeeee!"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne