REKLAMA

Duży spadek ofert dla juniorów w IT. Mało tzw. ofert bez doświadczenia

2023-06-14 13:10
publikacja
2023-06-14 13:10

Sztuczna inteligencja już teraz ma wpływ na rynek pracy. Dwukrotnie spadła liczba ofert pracy dla juniorów w IT w porównaniu z 2022 rokiem. Dodano, że jest to efekt AI może bowiem zastąpić młodych informatyków - wynika z analizy portalu No Fluff Jobs.

Duży spadek ofert dla juniorów w IT. Mało tzw. ofert bez doświadczenia
Duży spadek ofert dla juniorów w IT. Mało tzw. ofert bez doświadczenia
fot. Virrage Images / / Shutterstock

Jak wskazano w informacji, po ubiegłorocznym dużym wzroście liczby ofert pracy dla juniorów i juniorek w IT, w tym roku ich odsetek spadł niemal dwukrotnie i wynosi niecałe 7 proc. ogłoszeń (wobec 15,4 proc. w ub.r.). Spadkowi ofert towarzyszy - jak zauważono - obniżenie liczby oczekiwań ze strony oferujących pracę. "W latach 2020-2021 liczba wymagań w ofertach juniorskich opisywanych jako must-have wynosiła średnio 6,09 i 6,63. W 2022 roku spadła do 5,73, a w 2023 roku wynosi już tylko 3,75" - napisano. Wskazano również, że mało jest tzw. ofert dla informatyków bez doświadczenia: obecnie stanowią one zaledwie 1,6 proc. wszystkich ogłoszeń.

Według CEO No Fluff Jobs Tomasza Bujoka, choć zapotrzebowanie na specjalistów i specjalistki z branży technologicznej nie maleje, to firmy wciąż wolą zatrudniać bardziej samodzielne osoby z dłuższym stażem pracy. "Rozwiązania AI (sztucznej inteligencji - PAP), takie jak ChatGPT czy GitHub Copilot, potrafią już wykonać wiele zadań, które do niedawna przypadały juniorkom i juniorom, co dodatkowo zwiększa próg wejścia i wymusza opanowanie nowych narzędzi" – powiedział. Dodał, że przy obecnym tempie rozwoju AI praca w IT bez oswojenia tych rozwiązań może stać się wkrótce mniej efektywna.

Jakie stawki dla juniorów w IT?

Jednocześnie - jak zauważyli autorzy analizy - nie zmienia się tendencja, jeśli chodzi o oferowane zarobki, które konsekwentnie rosną. Obecnie mediana dolnych i górnych widełek wynagrodzeń dla juniora na umowie o pracę wynosi 6-9 tys. zł brutto, a na umowie B2B 7-11,2 tys. zł netto (+VAT). W stosunku do ubiegłego roku jest to wzrost odpowiednio o 250-500 zł oraz 280-1200 zł. Z danych No Fluff Jobs wynika, że najbardziej opłaca się specjalizować w kategorii DevOps (10-15 tys. zł netto + VAT na B2B i 7-10 tys. zł brutto na UoP), Big Data (9-13,4 tys. zł netto + VAT na B2B i 7-10 tys. zł brutto na UoP) oraz Embedded (7,1-10,8 tys. zł netto +VAT na B2B i 5,5-8 tys. zł brutto na UoP).

Z danych portalu wynika, że choć kontrakt B2B niezmiennie pozostaje najczęściej oferowaną formą zatrudnienia (blisko 3 publikowanych ogłoszeń dla juniorów dla młodych), to na przestrzeni ostatnich trzech lat widać wyraźny wzrost popularności umów o pracę. "W 2020 r. proponowano je w 48 proc. ofert pracy, obecnie jest to już ponad 57 proc. Odsetek ogłoszeń zawierających propozycję pracy na umowie zlecenia nie przekracza 2,5 proc., a umowa o dzieło pojawia się jeszcze rzadziej – w mniej niż 0,5 proc. ofert" - wskazano.

Widoczną tendencją jest też odchodzenie od pracy zdalnej na rzecz stacjonarnej lub hybrydowej. Wskazano, że możliwość pracy zdalnej jest wymieniana w 35 proc. ogłoszeń, chociaż jeszcze w ubiegłym roku odsetek ten wynosił 45 proc. "Obecnie pracodawcy i pracodawczynie najczęściej oczekują od osób zatrudnionych na stanowiskach juniorskich pracy stacjonarnej (43 proc. ogłoszeń, podobnie jak w ubiegłym roku). Możliwość pracy hybrydowej pojawia się w 22 proc. ogłoszeń kierowanych do juniorów (w 2022 r. - 12 proc.)" - napisano.

No Fluff Jobs to portal z ogłoszeniami dla branży IT dostępny w 6 krajach i 8 językach. (PAP)

autorka: Ewa Wesołowska

ewes/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (11)

dodaj komentarz
dedux
Po NFJ nie spodziewałem się takiej bzdury. Praca programisty nie podlega na tym że ktoś do niego przychodzi i mówi: zrób taką apke żeby dało się wprowadzać faktury i żeby wydruk działał. Po pierwsze wymagania są bardzo precyzyjne a co za tym idzie niepowtarzalne. Po drugie sporo a czasem większość czasu programiści spędzają nie na Po NFJ nie spodziewałem się takiej bzdury. Praca programisty nie podlega na tym że ktoś do niego przychodzi i mówi: zrób taką apke żeby dało się wprowadzać faktury i żeby wydruk działał. Po pierwsze wymagania są bardzo precyzyjne a co za tym idzie niepowtarzalne. Po drugie sporo a czasem większość czasu programiści spędzają nie na tym żeby działało, ale żeby działało, spełniały mnóstwo różnych standardów, policies etc no a przede wszystkim aby było wplecione w istniejce systemy. Wszystko to powoduje że finalny efekt jest niepowtarzalny. Tymczasem AI jest świetne w łączeniu już wcześniej rozwianych problemom i jako takie jest bardzo pomocnym narzędziem. Obecne korzystam z GH Copilot i jest w miarę ok. Korzystam z niego
pilsener
Co za bzdura, AI nie potrafi zastąpić nawet sprzedawców czy telemarketerów a co dopiero informatyków - tym bardziej, że technologie robią się coraz bardziej skomplikowane i wymagające (dlatego też firmy rezygnują z przyuczania początkujących, trwa to zbyt długo i kosztuje zbyt wiele)
Po prostu firmy nie mogą co roku podwajać budżetów
Co za bzdura, AI nie potrafi zastąpić nawet sprzedawców czy telemarketerów a co dopiero informatyków - tym bardziej, że technologie robią się coraz bardziej skomplikowane i wymagające (dlatego też firmy rezygnują z przyuczania początkujących, trwa to zbyt długo i kosztuje zbyt wiele)
Po prostu firmy nie mogą co roku podwajać budżetów na IT, kiedyś musi przyjść wyrównanie.
hfjdj
W ogóle koncepcja że AI pisze programy jest jakaś poroniona. Po co AI ma pisać program? Np. Program do faktur? Nie może AI tych faktur robić?
infinityhost
Młodzi się będą musieli trochę postarać bardziej, żeby na kogoś robić. Też dobrze.
infinityhost
"Boom inwestycyjny"?
bartoszw1973
Każda bańka kiedyś pęka jak się skończy darmowy pieniądz.
shk7421
Czy w gramedev-ie też są podobne stawki dla juniorów? Podono na takim stanowski można sobie grać cały dzień w gry i zarabiać dobrze.
chlopekroztropek
Niech się przebranżowią na kierowcę lawety, glazurnika albo ślusarza. Lepsze zarobki, nie trzeba płacić ZUSu, a sztuczna inteligencja w ten obszar nigdy nie wejdzie.
chlopekroztropek odpowiada infinityhost
Boston Dynamics jest tu innego zdania.

Powiązane: Zarobki w IT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki