Duże sklepy muszą przekazać żywność. Inaczej stracą zwolnienia z VAT

Duże sklepy będą obowiązkowo przekazywać produkty organizacjom pozarządowym; jeśli nie spełnią warunków, stracą zwolnienie z VAT - pisze środowa "Rzeczpospolita" przypominając, że to efekt wejścia w życie ustawy o przeciwdziałaniu marnowania żywności.

(fot. Krzysztof Wójcik / FORUM)

Nowe prawo wchodzi w życie od środy 18 września. Zgodnie z nim sklepy wielkopowierzchniowe i hurtownie o powierzchni sprzedaży powyżej 250 m kw. (przez pierwsze dwa lata obowiązywania nowych przepisów powyżej 400 m kw.) czerpiących co najmniej 50 proc. przychodów ze sprzedaży żywności, będą musiały zawrzeć umowę z wybraną organizacją pozarządową i nieodpłatnie przekazywać jej żywność.

"Rz" podkreśla, że organizacje pozarządowe otrzymają produkty spełniające wymogi prawa żywnościowego, które mimo to zostałyby uznane za odpady ze względu na wady wyglądu samych środków spożywczych lub ich opakowań albo z powodu zbliżającego się upływu terminu przydatności do spożycia.

Z kolei 1 marca 2020 r. wejdą w życie przepisy dotyczące opłat. Sprzedawcy zapłacą 0,1 zł za kg zmarnowanych produktów. Za niespełnienie tego wymogu będą grozić kary od 500 zł do 10 tys. zł.

Gazeta dodaje, że według szacunków organizacji pozarządowych, dzięki nowym przepisom uda się uratować o 100 tys. ton żywności więcej niż do tej pory. W UE marnuje się rocznie średnio 89 mln ton żywności rocznie - 179 kg na osobę. W Polsce według szacunków marnuje się ok. 9 mln ton żywności rocznie, czyli 235 kg na mieszkańca.

"Rzeczpospolita" dodaje, że organizacje pozarządowe postulują dalsze rozszerzenie zwolnienia z VAT. Cytowany przez gazetę Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności uważa, że zwolnione z VAT powinny zostać wszystkie organizacje pozarządowe, które zgodnie z ustawą mogą odbierać żywność, a nie tylko organizacje pożytku publicznego. Przeciwny temu jest resort finansów, który wyjaśnia, że ograniczenia w tej kwestii nakłada na nas UE. Wolne od podatku VAT jest nieodpłatne przekazywanie produktów spożywczych (z wyłączeniem napojów alkoholowych) na rzecz organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem na cele charytatywne. Warunkiem jest posiadanie przez darczyńcę stosownych dokumentów.

mick/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 7 jes

To teraz ruszy na większą skalę tuning dat ważności i przydatności do spożycia.

! Odpowiedz
0 0 marianpazdzioch

Raczej więcej będzie promocji. Same opłaty jednak uderzą głównie w kupujacych. Ktoś to będzie musiał przecież liczyć, organizować papiery itd. Sklepy charytatywnie nie działają. Już ze wzgledu choćby na wolne niedziele mają duże straty z powodu psucia się żywności.

! Odpowiedz
23 9 ajwaj

Stary numer "wolnego swiata" przyd podwyzkami :)

Socjotechnicy-spin doktorzy PISy przygotowuja na jazde bez trzymanki na cenach dla ludnosci.
W podswiadomosci ma wywolac wine samego konsumenta > jest drogo = moja wina bo marnuje zywnosc
Wkrótce > zima + szok na energii bedzie j.w. o energii = jest masakra na cenach (prad, cieplo itd.) bo nie umiem oszczedzac

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 16 drdre1111

Hehe dobre teraz dopiero "eksperci" zauwazyli ze sklepy zywnosc marnuja. A problem jest znany od co najmniej 50 lat :) Ockneli sie 50 lat za pozno

! Odpowiedz
4 19 specjalnie_zarejestrowany2

Dzień bez nowego podatku to dzień stracony.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne