REKLAMA

Duda: Podnoszenie kwoty wolnej dla najbiedniejszych to początek

2016-11-30 18:03
publikacja
2016-11-30 18:03

Prezydent Andrzej Duda wyraził w środę nadzieję, że proces podnoszenia kwoty wolnej od podatku będzie kontynuowany i rozszerzany na coraz większy krąg zarabiających. Jak zaznaczył, rozpoczyna się on od osób zarabiających najmniej.

fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Duda, który przebywa z wizytą w Szwecji, był pytany przez dziennikarzy, czy tzw. ustawa o kwocie wolnej od podatku wypełnia zobowiązania wyborcze z kampanii. Prezydent zaznaczył, że nie wszystkie zobowiązania da się w pełni zrealizować w ciągu 1,5 roku urzędowania oraz przez rok funkcjonowania rządu. "Natomiast chciałem, żeby proces wprowadzania kwoty wolnej w pełnym tego słowa znaczeniu się rozpoczął" - podkreślił Duda.

Zaznaczył, że proces ten rozpoczyna się od tych, którzy mają dzisiaj najtrudniejszą sytuację, którzy zarabiają najmniej, po to, żeby w miarę możliwości całkowicie ich zwolnić z płacenia podatków. "Tak, żeby ci, którzy mają najskromniejsze domowe portfele, tych podatków w ogóle nie musieli płacić. I to działanie się rozpoczęło, mam nadzieję, że ono będzie stopniowo rozszerzane na coraz większy krąg zarabiających" - powiedział prezydent.

We wtorek prezydent podpisał tzw. ustawę o kwocie wolnej od podatku. Wcześniej tego dnia Sejm - przyjmując poprawki Senatu do nowelizacji ustawy PIT, CIT i Ordynacji podatkowej - postanowił, że kwota wolna od podatku dla najmniej zarabiających wzrośnie w 2017 r. do 6,6 tys. zł, ale zarabiający ponad 127 tys. zł rocznie stracą prawo do tego odliczenia.

W przypadku dochodów od 6600 zł do 11 tys. zł kwota wolna będzie się stopniowo zmniejszać. Zaś dla dochodów od 11 tys. zł do 85 tys. 528 zł rocznie wyniesie ona tyle co obecnie, czyli 3091 zł. Według poprawek dla osób o dochodach powyżej 85 tys. 528 zł rocznie kwota wolna będzie ulegać stopniowemu zmniejszeniu. Natomiast podatnicy zarabiający więcej niż 127 tys. zł nie będą mieli kwoty wolnej w ogóle.

Podczas kampanii wyborczej Duda zapowiadał, że jedną z pierwszych inicjatyw, które zamierza zgłosić, będzie dotyczyć podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tysięcy złotych. W listopadzie ubiegłego roku do Sejmu trafił prezydencki projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którego głównym celem jest zwiększenie kwoty wolnej od opodatkowania z 3 091 zł do 8 002 zł. W grudniu ub. roku odbyło się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu i został on skierowany do sejmowej Komisji Finansów Publicznych. (PAP)

kno/ mzk/ as/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (67)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~s6
Każda kwota wolna jest niezgodna z konstytucją, bo to jest nierówne traktowanie.
~66
" Podnoszenie kwoty wolnej dla najbiedniejszych to początek " a końca nawet w snach nie widać.
~xx
ten rzad tych niudacznikow to kpina...
~tiaaa
Maliniak, jesteś miernotą umysłową.
~Tkm
Mozecie mi naskoczyc,taki mam mandat od suwerena, a jak wam zle mozecie sie wyprowadzic z maszej szczesliwej wyspy pisland
~ron
Nie wierzcie tym co mówią że się nie da podnieść kwoty wolnej do 8000 pln dla każdego. Ja wam mówię że są na to pieniądze już na początku objęcia rządów przez PIS.
~55
Mówił to publicznie i jak widać kłamał a to ciężki grzech .Zakładam , że się wyspowiadał i dostał rozgrzeszenie ale nie dopełnił tematu naprawienia kłamstwa . Z tego wynika , ze jest świętokradca i powinien być obłożony ekskomunika albo te wszystkie bajery katolickie sa tylko dla idiotów .

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki