REKLAMA

Drynda: PAIH obsługuje ponad 200 zagranicznych projektów inwestycyjnych

2022-10-03 13:06
publikacja
2022-10-03 13:06

Polska Agencja Inwestycji i Handlu obsługuje obecnie ponad 200 zagranicznych projektów inwestycyjnych - poinformował w poniedziałek prezes PAIH Krzysztof Drynda. Dodał, że jeżeli wszystkie zostaną zrealizowane da to inwestycje w Polsce na poziomie ponad 12 mld euro.

Drynda: PAIH obsługuje ponad 200 zagranicznych projektów inwestycyjnych
Drynda: PAIH obsługuje ponad 200 zagranicznych projektów inwestycyjnych
fot. Henryk Przondziono / / FORUM

"Polska jest bezpiecznym krajem do inwestowania" - zapewnił podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami szef PAIH.

Pytany o zainteresowanie inwestorów zagranicznych inwestycjami w Polsce przyznał, że w I kwartale br., po wybuchu wojny w Ukrainie, doszło do "zamrożenia wszelkich rozmów" na ten temat. "Po pierwszej fazie zamrożenia ze strony inwestorów, niepewności, co się będzie działo, w zasadzie wrócono do rozmów ws. wszystkich (obsługiwanych - PAP) projektów inwestycyjnych" - stwierdził Drynda.

"W tej chwili mamy ponad 200 projektów inwestycyjnych obsługiwanych. Gdyby one wszystkie się zrealizowały w Polsce, to mówimy o inwestycjach na poziomie ponad 12 mld euro" - wyjaśnił. Według niego pokazuje to, że "jest szansa na to, iż 2022 r. będzie kolejnym rekordowym rokiem pod względem bezpośrednich inwestycji zagranicznych".

Zastrzegł, że po I kwartale br. procesy decyzyjne wydłużyły się. "Wróciliśmy do rozmów, ale dużo projektów jest +rekalkulowanych+ ze względu na sytuację geopolityczną. Trudno jest nam powiedzieć, czy te decyzje będą zapadać jeszcze w tym roku, czy na początku przyszłego" - powiedział.

Dodał, że jest optymistą, "patrząc na to, jakie projekty mamy w zanadrzu i jakie inwestycje będziemy chcieli ogłaszać jeszcze w tym roku".

Według PAIH w 2021 r. zagraniczne firmy zainwestowały w Polsce przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu ponad 3,5 mld euro, czyli o 800 mln euro więcej niż rok wcześniej. Największymi inwestorami byli: Korea Południowa, Niemcy i Stany Zjednoczone.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), wchodząca w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), m.in. wspiera napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski i realizację polskich inwestycji w kraju. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez 54 zagraniczne biura handlowe.

Jak zapowiedział w poniedziałek Drynda, wkrótce PAIH planuje otwarcie swojej placówki w Belgradzie. "Przymierzamy się też do uruchomienia, być może jeszcze w tym roku, biura handlowego w Wilnie" - wskazał. Dodał, że niedawno ruszyła nowa placówka Agencji w Buenos Aires. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mmu/

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Inwestycje w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki