REKLAMA

Draghi: Powrót inflacji w kierunku celu EBC zależy od wsparcia ze strony monetarnej

2016-11-21 18:13
publikacja
2016-11-21 18:13
Draghi: Powrót inflacji w kierunku celu EBC zależy od wsparcia ze strony monetarnej
Draghi: Powrót inflacji w kierunku celu EBC zależy od wsparcia ze strony monetarnej
fot. REUTERS/ Kai Pfaffenbach / / FORUM

Powrót inflacji w kierunku celu EBC ciągle zależy od kontynuacji wyjątkowego wsparcia ze strony polityki monetarnej, mimo stopniowego domykania się luki podażowej - powiedział w poniedziałek Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego.

"Właśnie z tego powodu trwamy w swym zobowiązaniu do zapewnienia znacznego poziomu akomodacji monetarnej, niezbędnej do trwałego zbliżenia się inflacji poniżej, lecz blisko 2-proc. celu w średnim terminie" - dodał.

Draghi ocenił, że odbudowa gospodarki strefy euro postępuje w umiarkowanym, ale stabilnym tempie.

"Dzięki wsparciu ze strony polityki monetarnej, odbudowa w gospodarce postępuje. Oczekujemy, iż inflacja będzie dalej rosnąć na przestrzeni najbliższych miesięcy" - powiedział Draghi w trakcie prezentacji przed Parlamentem Europejskim sprawozdania z działalności EBC za 2015 r.

"Jednocześnie nie widzimy trwałego wzmocnienia fundamentów dynamiki cen. Duża część spodziewanego przyrostu tej dynamiki będzie napędzana przez czynniki statystyczne, związane ze stabilizacją cen ropy" - dodał.

Draghi ocenił, że należy przyspieszyć implementację reform strukturalnych w strefie euro. Jego zdaniem polityka fiskalna powinna wspierać odbudowę gospodarczą, przy jednoczesnym przestrzeganiu zasad fiskalnych narzuconych przez Unię Europejską.

Dodał, że jak nigdy wcześniej koniecznym jest, by Europa udzieliła spójnej i stanowczej odpowiedzi na wyzwania, które przed nią stoją. (PAP)

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Le
Czyli prosto mówiąc dalsze dodruki wszystkich walut bo barany dalej trzymają tzw pieniądze na kontach z zerowymi odsetkami i boją się zamienić na coś wartościowego.... żeby nie stracić.??. To po co produkować i inwestować jak jest popyt na zwykły papier? z kosztem zadrukowania 0,01% ? a wydrukowano już 12 razy tyle Czyli prosto mówiąc dalsze dodruki wszystkich walut bo barany dalej trzymają tzw pieniądze na kontach z zerowymi odsetkami i boją się zamienić na coś wartościowego.... żeby nie stracić.??. To po co produkować i inwestować jak jest popyt na zwykły papier? z kosztem zadrukowania 0,01% ? a wydrukowano już 12 razy tyle tzw pieniędzy w ciągu 8 lat? i dalej biorą?
~prezes
skończy się inflacją bez wzrostu gospodarczego...
~Krzys
Po co komu inflacja? Potrzebna jedynie bankierom i rządom. Zwykłemu obywatelowi NIE.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki