Dotacje na własny biznes

analityk Bankier.pl
Brak kapitału to wciąż jedna z najważniejszych przeszkód stojących na drodze początkujących przedsiębiorców. Zamiast jednak czekać na bogatego wujka, warto pomyśleć o dotacjach na własny biznes.

Pieniądze na rozpoczęcie przygody z biznesem można pozyskać z kilku źródeł. Unia Europejska, powiatowe urzędy pracy, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości to tylko wybrane instytucje, które organizują wsparcie dla młodych firm. Dokąd zatem udać się po gotówkę na rozkręcenie biznesu?40 tys. zł wsparcia z UE


Jedną z najpopularniejszych form wspierania młodej przedsiębiorczości są dotacje z działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W ramach inicjatywy początkujący przedsiębiorca może uzyskać z UE bezzwrotną dotację, wsparcie pomostowe oraz pomoc ekspercką. Przyszłym przedsiębiorcom oferowane są:

 • środki finansowe na rozpoczęcie działalności w wysokości do 40 tys. zł,
 • wsparcie pomostowe, wypłacane miesięcznie przez pół roku w kwocie nie większej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu wypłacenia dotacje, w uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość przedłużenia wypłacania wsparcia pomostowego o kolejne pół roku,
 • szkolenia i doradztwo umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej.

Dotacje z działania 6.2 to popularna forma wsparcia, jednak nie wszyscy mogą się o nie ubiegać. Uprzywilejowane są te grupy, które z różnych powodów są w trudniejszej sytuacji na rynku pracy. Do startu po unijne pieniądze uprawnione są wyłącznie przyszli przedsiębiorcy. Wcześniejszy biznes automatycznie wyklucza te osoby z grona kandydatów do uzyskania bezzwrotnej dotacji. Istotny jest także wiek wnioskodawcy oraz brak zatrudnienia. O dotację mogą się ubiegać :
 • osoby fizyczne zamierzające rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej (z wyłączeniem osób, które posiadały zarejestrowaną działalność gospodarczą rok przed złożeniem wniosku o uzyskanie wsparcia w ramach projektu), w tym w szczególności:
 • osoby pozostające bez zatrudnienia przez co najmniej kolejnych 12 miesięcy w ostatnich dwóch latach,
 • kobiety (zwłaszcza powracające oraz wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci),
 • osoby do 25. roku życia,
 • osoby niepełnosprawne,
 • osoby po 45. roku życia,
 • osoby zamieszkujące na obszarach wiejskich, w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich i miejskich oraz mieszkańcy miast do 25 tys. mieszkańców.

Potrzebujesz więcej informacji związanych z unijnymi dotacjami? Chcesz rozwiać swoje wątpliwości? Skorzystaj z
Fundusze UE dla Twojej firmy

W każdym województwie organizacją programu zajmują się urzędy marszałkowskie oraz urzędy pracy. Instytucje te wybierają podmioty (operatorów), które ostatecznie decydują o przyznawaniu dotacji młodym przedsiębiorców. Listy operatorów znajdują się na stronach poszczególnych urzędów.
 

Dotacje z urzędu pracy


Jeśli nie dotacja z UE, to może środki z urzędu pracy? Instytucja może przyznać dotację w wysokości nieprzekraczającej 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia (w IV kwartale 2010 r. było to 3438,21 zł). Oznacza to, że osoba bezrobotna może obecnie liczyć na 20.628 zł bezzwrotnej dotacji na własny biznes. O pieniądze z urzędu pracy mogą się ubiegać osoby bezrobotne, które:

 • w ciągu 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku będąc bezrobotnymi nie odmówiły, bez uzasadnionej przyczyny, przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych,
 • nie korzystały dotychczas z pożyczki z Funduszu Pracy lub z innych funduszy publicznych na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej.

Szczegółowych informacji dotyczących procedury składania i weryfikacji wniosków udzielają lokalne urzędy pracy.

Dotacje na firmę na wsi lub w małym mieście


Maksymalnie 300 tys. zł czeka na osoby, które myślą o własnym biznesie w małym mieście lub na wsi. Środki można pozyskać w ramach Działania Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Wystarczy, aby przedsiębiorca utworzył z tych pieniędzy 3 miejsca pracy. Należy jednak pamiętać, że pieniądze wypłacane są jako refundacja połowy kosztów. Oznacza to, że 50% proc. wartości projektu wnioskodawca musi pokryć ze środków własnych. Program skierowany jest zarówno do nowych firm, jak i przedsiębiorstw już działających na rynku. Informacji o dotacjach udzielają regionalne oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pieniądze na e-biznes


Pomysły na portale, platformy internetowe, serwisy społecznościowe, aplikacje i inne e-usługi mogą zostać zrealizowane dzięki działaniu 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Do niedawna kwota wsparcia mogła sięgać nawet 85 proc. wartości projektu. Od ostatniego konkursu wielkość ta wynosi maksymalnie 70 proc. Wyjątkiem w wyścigu o unijne pieniądze są młodzi przedsiębiorcy(osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą), którzy nie ukończyli 27 lat. Mogą oni otrzymać wsparcie w wysokości 80 proc. poniesionych wydatków.

Myślisz o własnej firmie?

www.MamBiznes.pl

Ten portal dostarczy Ci bezpłatnej, fachowej i kompleksowej wiedzy na temat zakładania i prowadzenia własnej firmy.


 
Zmianie uległy także kryteria oceny wniosków. Nowe zasady premiują projekty najbardziej innowacyjne i efektywne ekonomicznie. Projekty powinny mieć dobry model biznesowy, dający szansę osiągnięcia sukcesu na rynku e-usług.

Wielkość wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem uległa zmniejszeniu z 1 mln zł do 700 tys. zł. O dotację mogą się ubiegać mikro oraz mali przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność nie dłużej niż 12 miesięcy. Okres dofinansowania przedsięwzięcia to maksymalnie 24 miesiące. W ostatnim naborze dofinansowanie otrzymało 160 startupów na łączną kwotę 74,7 mln zł.

Kolejny konkurs odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2011 r. Na e-biznesowe projekty przygotowana jest pula 310 mln zł. Przyjmowaniem biznesplanów z działania 8.1 zajmują się Regionalne Instytucje Finansujące (RIF).

800 tys. zł na innowacje


Osoba z pomysłem na działalność w obszarze IT, telekomunikacja oraz mobile po pieniądze na start może udać się do inkubatora technologicznego. Inkubatory funkcjonują w ramach unijnego działania 3.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Pojedynczy projekt ma szansę na uzyskanie finansowego wsparcia w kwocie nawet 200 tys. euro. Oprócz kapitału inkubatory oferują pomysłodawcom wsparcie merytoryczne i kontakty biznesowe.Wystarczy zgłosić się do jednego z  inkubatorów (w Polsce działa ich kilkanaście) z pomysłem, a  doświadczeni eksperci wspólnie z innowatorem ocenią szanse na rynkowy sukces idei. Jeśli decyzja jest pozytywna i dochodzi do inwestycji, pomysłodawca może liczyć na wsparcie przy rozwoju zawiązanej spółki. Dzięki temu młodzi przedsiębiorcy nie są pozostawieni sami sobie, jak to jest w przypadku dotacji z działania 8.1. Z pozyskanych środków rozwijają przedsięwzięcie, opłacają pracowników i biuro oraz prowadzą marketing i sprzedaż. W zamian mają jednak mniejszą swobodę działania i muszą oddać inwestorowi określony procent udziałów (nie więcej niż 50%). Wyjście inkubatora z inwestycji następuje po 3-5 latach.

Dotację na własny biznes można uzyskać z wielu źródeł. Które wybrać, zależy przede wszystkim od rodzaju przedsięwzięcia. Jeśli biznes, o którym myślimy, wymaga niewielkich nakładów, wówczas ciekawym rozwiązaniem są dotacje z urzędu pracy lub z działania 6.2. Po kapitał na innowacyjny projekt możemy się udać do inkubatorów technologicznych lub złożyć wniosek w ramach programu 8.1. Biznes na wsi można sfinansować dzięki Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Grzegorz Marynowicz
Analityk Bankier.pl

Grzegorz Marynowicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~jamajka

te konkursy często z góry mają swoich wygranych... Jak większość dotacji unijnych, które Polacy rozkradają... Dlatego w tym kraju zawsze będzie wielkie gówno. Zobaczycie jak na UE korzystają CZesi Słowacy, jak rozwijają się ich kraje. Ale im powiedziano mimo iż większośc tego narodu to ateiści, że nie wolno kraść i nie kradną. A Polacy??? Wszyscy wierni, wszyscy chrześcijanie, wszyscy przestzegają 10 przykazań i 95% kradnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zdziwiony

Dotacje to narzędzie propagandy ,które zręcznie wykorzystuje rządząca platforma obywatelska i psL.W praktyce dotacje są ograniczane,droga Pani Marynowicz.
Nie wychodząc z domu można pewne rzeczy sprawdzić.
W jednym z dwóch Warszawskich Urzedów Pracy przydzielono jednorazową dotacje na samozatrudnienie 60 osobom przy czym wnioski mozna było składać do końca lipca.
W tej chwili kasa jest pusta.W poprzednim roku dotacje przydzielono 400 osobom.
Oczywiście sfrustrowany młody przedsiebiorca może zrezygnować z samozatrudnienia i szukać pracy w MZA albo np.spróbować Osrodku Szkolenia Motorniczych na Woli.Może nawet część pieniędzy dostanie z UP na taki kurs, tylko ,że w OSM Siedmiogrodzka na 25 etatów zgłosiło się 1200 chętnych.Najważniejsze że dotacje są.,,Nie dla psa kiełbasa,nie dla kota spyrka,,

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zenek

takie rozdawnictwo pienidzy nie ma nic w spolnego z wolnym rynkiem (jednemu zabrac drugiemu dac) i zobaczcie ile ludzi musi byc zatrudnionych przy obsludze (rozrost administracji). Dodatkowo nikt nie zadaje pytania kto za to placi bo te pieniadze nie biora sie z powietrza

! Odpowiedz
0 0 ~zorek

A żona właśnie dostała dotację z kapitału ludzkiego... Bez kombinowania, znajomości itd, wystarczył dobry pomysł i chęć. Pochłonęło to pół roku dosyć intensywnej pracy żeby wszystko przygotować. Fakt, że jest trochę nonsensów w trakcie programu, np. obowiązkowe szkolenia z księgowości dla osób chcących otworzyć biuro księgowe, albo całodzienne szkolenia z obsługi urządzeń biurowych. Ale podsumowując wszystko to bardzo duża pomoc dla osób chcących rozpocząć coś swojego ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~boo

ja niestety mam przykre wspomnienia ze starania sie o dotacje z 6.2. Składałam w woj. podlaskim w Białymstoku i niestety odpadłam po rozmowie rekrutacyjnej, chociaz byłam w czołówce po ocenie merytorycznej. No ale cóz tak po prostu miało być. Bardzo dużo czasu poswieciłam na napisanie wniosku, ale niestety nie miałam znajomosci. Jak sie póxniej okazało uczestnik poprzedniej edycji powiedział mi, że prezes tej agencji daje swoim pracownikom listy z numerami wnioskow kto ma dostac sie na szkolenie i oni na tej podstawie rodzielają punkty z rozmowy rekrutacyjnej, bo przy ocenie wniosków poszaleć nie mogą, gdyz w komisji siedzi osoba z zewnątrz. Dlatego też ocena merytoryczna była uczciwa bez naciągania. Ale jak sie okazało później, ci ktorzy uczciwie zapracowali na to by znaleźć sie w czolówce odpadli po rozmowie gdyz trzeba było wepchnąc osoby z polecenia szefa . I o taka to sprawiedliwosc na tym swiecie :(

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 marynowicz

Witam serdecznie,

w tekście nie ma ani słowa o tym, że dotację otrzymuje każdy oraz, że są to łatwe pieniądze. Artykuł ma na celu wskazanie możliwości jakie są na rynku. Dziękuję za aktywność. pozdrawiam
Grzegorz Marynowicz
Bankier.pl

! Odpowiedz
0 0 ~Hans

Nie chce byc przekorny ale prawda jest taka ,ze statystycznie z rach. prawdopodobienstwa dostanie takich pieniedzy lub jakiegos wsparcia to 1do 1000 czyli jest wieksza szansa trafienia w multilotka 7- to 1-7752 a 6-to ok 1-1000 czyli szkoda pisania wydawania pienidzy bo najlepiej zarabiaja firmy uczestniczace w posrednictwie np.1000 wnioskow razy500zl =500000tys i jestem zarobiony, dobra bajera ,ladny garnitur i program komputerowy no i ciagle ble ble ,ze panu sie nalezy ,pan napewno dostanie itd
Pozdr....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Aneta

cd... nijak się to ma do rzeczywistości, bo jak ktoś naprawdę wejdzie w ten temat okazuje się, że uzyskanie wsparcia jest praktycznie niemożliwe, a na pewno niemożliwe dla 30-letniej kobiety mieszkającej w Warszawie mającej wyższe wykształcenie - gdzie tu wsparcie osób chcących naprawdę coś zrobić??

! Odpowiedz
0 0 ~Aneta

Ciekawa jestem, czy autor zadał w ogóle sobie choć odrobinę trudu i sprawdził jak rzeczywiście wygląda sprawa związana z otrzymaniem dotacji na założenie własnej firmy i ile rzeczywiście jest takich konkursów, w których można wziąć udział ...

!
Polecane
Najnowsze
Popularne