REKLAMA

Dopłaty do węgla, gazu, prądu... Rząd wyda dziesiątki miliardów złotych

2022-08-09 08:30
publikacja
2022-08-09 08:30
Dopłaty do węgla, gazu, prądu... Rząd wyda dziesiątki miliardów złotych
Dopłaty do węgla, gazu, prądu... Rząd wyda dziesiątki miliardów złotych
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Koszt rządowych dopłat ograniczających wzrost cen ogrzewania i prądu dla gospodarstw domowych sięgnie kilkudziesięciu miliardów złotych - szacują ekonomiści Citi Handlowego. Rozwiązanie może podbić deficyt sektora finansów publicznych do 6% PKB w 2023 r.

"Według zaprezentowanych w piątek założeń projektu ustawy rząd zaproponuje ciepłowniom dopłaty z budżetu w zamian za ograniczenie podwyżek taryf dla gospodarstw domowych do 40%. Jednocześnie minister klimatu zapowiedziała dopłaty dla gospodarstw domowych używających do ogrzewania: pelletu, drewna, oleju opałowego lub LPG" - piszą analitycy Citi Handlowego. Jak dodają, koszt tych rozwiązań sięgnie 9 mld zł.

Jednak prawdopodobnie na tym działania rządu się nie skończą - politycy mogą zdecydować o rozszerzeniu ograniczeń cenowych również na gaz i prąd. To "mogłoby kosztować odpowiednie dodatkowe 23 mld zł i 13 mld zł, co wraz z przyjętymi już dopłatami do zakupu węgla (ok. 11 mld zł) oznaczałoby koszt ok. 1,5% PKB" - szacują ekonomiści.

"Gdyby proponowane rozwiązania objęły także małe i średnie firmy to koszt wzrósłby do 2,7% PKB, a uwzględniając wspomniane wyżej ograniczenia cen ciepła i dopłaty do paliw łączny koszt dla budżetu wyniósłby ok. 3% PKB" - wskazują. W ujęciu nominalnym byłoby to ok. 90 mld zł, czyli ok. 7% wydatków sektora publicznego.

"Nie jest do końca jasne, które rozwiązania zostaną finalnie przyjęte przez parlament" - zauważają analitycy. "Jednak łączne obciążania budżetowe wynikające z wysokich cen energii mogą być bardzo wysokie, wliczając w to także 1,5% PKB obniżek podatków pośrednich na energię na początku roku. Rząd stara się wykorzystać przestrzeń fiskalną stworzoną przez dynamiczny wzrost PKB i wysoką inflację. Sądzimy, że podobne pomysły i działania mogą się pojawiać w najbliższych kwartałach do czasu wyborów parlamentarnych na jesieni 2023 r." - twierdzą.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Ekonomiści Citi Handlowego oczekują, że w tym roku deficyt sektora rządowego i samorządowego pozostanie poniżej 4% PKB, ale wprowadzenie programów ograniczających wzrost cen energii dla konsumentów w obliczu spowolnienia gospodarczego może podwyższyć przyszłoroczny deficyt do ok. 6% PKB.

Administracyjne ograniczenie cen sprawi, że odczyty wskaźnika CPI będą niższe niż w scenariuszu rynkowym. Ale inflacja konsumencka i tak przyspieszy zdaniem analityków do 17-18% w I kwartale przyszłego roku. "Ograniczająco na inflację może działać utrzymanie spadkowego trendu cen ropy czy stali, choć ceny gazu, węgla i prądu wciąż biją rekordy" - zauważają.

MKa

Źródło:
Tematy
Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (48)

dodaj komentarz
sterl
A co z dopłatami dla producentów prądu z PV? jak zwykle wielkie g dla uczciwych i zapobiegliwych?
podatnik-
Jakie to ma znaczenie skoro PRL bis jest bankrutem od poczęcia za wiedzą sprawczą tow. Balcerowicza i do tego jest zadłużony na ponad 7 bilionów(naszych) PLN. Czy funkcjonariusz Morawiecki nie widzi, że otacza go fikcja przeplatana propagandą sukcesu nic nie mająca wspólnego z regułami EU. I uwaga ostatnia Unia przyjęła PRL bis Jakie to ma znaczenie skoro PRL bis jest bankrutem od poczęcia za wiedzą sprawczą tow. Balcerowicza i do tego jest zadłużony na ponad 7 bilionów(naszych) PLN. Czy funkcjonariusz Morawiecki nie widzi, że otacza go fikcja przeplatana propagandą sukcesu nic nie mająca wspólnego z regułami EU. I uwaga ostatnia Unia przyjęła PRL bis tylko dlatego, że potrzebowali wykształconych niewolników? I na koniec coś zabawnego , gdyby nie było tragiczne w praktyce:
Pinokio zwraca się do Don Orlen'one "mamy 770 mld PLN" na ilu pyta interlokutor na nas dwóch , to powinno wystarczyć odpowiada Don!
kaczyslaw_
Tyle tych dopłat, że w zasadzie nie wiem czy papier, na którym drukuje się wnioski nie jest cenniejszy od tego, na którym drukuje się banknoty.
znawca_wszystkiego
Czy nie można obalić tego "rządu" z ustawy o delegalizacji komunizmu?
osiemgwiazd
Tak bolszewickiego rządu nawet za bolszewików nie było.
midas69
Jako wielki miłośnik historii moge Ci powiedzieć, że ciekawie to dopiero będzie. Przypuszczalnie na jesień ceny energetyków zawala ten domek z kart i pinokio z banda pokażą prawdziwe totalitarne oblicze bolszewizmu które wynika z implozji socjalistycznej gospodarki. Ludzie nie ucza sie historii ale do taki ludzi historia przychodzi ;)
search
Po robic doplaty do wegla gazu itp. NIech rzad zrobi ze prad jest za darmo, drewno z lasu tez bo przeciez kazdy moze sobie pojsc i wyrabac ile mu potrzeba. Doplaty dla rodzin przyjmujacych inne rodziny na wakcje. Ci drudzy oczywoiscie wypoczywaja za darmo.
Zasilki i emrytury na poziomie 2000 euro, nie jakies rozdrabnianie w
Po robic doplaty do wegla gazu itp. NIech rzad zrobi ze prad jest za darmo, drewno z lasu tez bo przeciez kazdy moze sobie pojsc i wyrabac ile mu potrzeba. Doplaty dla rodzin przyjmujacych inne rodziny na wakcje. Ci drudzy oczywoiscie wypoczywaja za darmo.
Zasilki i emrytury na poziomie 2000 euro, nie jakies rozdrabnianie w 13,14,15.
Sady zostawic tylko z sedzimi od Ziobry a glowne orzczenia beda wydawane na zasadzie spotkan parafialnych przy kolku roznancowym. Oczywoscie kazdy moherek i ksiezulek z prawem do zlotego spadochronmu.

Ale tak genialnych pomyslow wybrancy suwerena nie wezma pod obrade , bo maja wakacje i zajeci sa harateniem w golfa.

Poza tym nie moga tego wprowadzic bo podobno im Donald przeszkadza
wnr
w tytule jest literówka - nie "wyda" tylko "dodrukuje" - poprawcie to szybko
pikawka
nie dodrukuje tylko okradnie obywatela bo to jedno i to samo.
men24a
Rząd który nie ma na nic wpływu ale rządzi !

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki