REKLAMA

Donald Tusk na emeryturze. Ile dostaje z Europarlamentu?

2023-03-17 09:58
publikacja
2023-03-17 09:58

Pomimo że wiek emerytalny dla personelu instytucji UE wynosi 66 lat, Donald Tusk przeszedł na wcześniejszą emeryturę. Jak to możliwe i ile ona wynosi?

Donald Tusk na emeryturze. Ile dostaje z Europarlamentu?
Donald Tusk na emeryturze. Ile dostaje z Europarlamentu?
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Podczas jednego ze spotkań z wyborcami, Donald Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, przyznał, że jest już na europejskiej emeryturze — informuje Fakt.

Choć oficjalny wiek przejścia na emeryturę dla personelu instytucji UE to obecnie 66 lat, Donald Tusk skorzystał z możliwości przejścia na wcześniejszą euroemeryturę. 66 lat ukończy bowiem dopiero 22 kwietnia 2023 roku.

Zgodnie z art. 11 Rozporządzenia Rady Europejskiej w sprawie ustalenia uposażenia osób zajmujących wysokie stanowiska publiczne w UE, takie osoby "mogą złożyć wniosek o rozpoczęcie pobierania emerytury nie wcześniej niż sześć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego".

Ile wynosi emerytura Donalda Tuska?

Jest jednak haczyk - "wcześniejsza" emerytura jest nieco niższa, a jej wysokość zależy od tego, kiedy został złożony odpowiedni wniosek. Donald Tusk miał to zrobić jeszcze w zeszłym roku. Były premier otrzymuje unijną emeryturę od 23 kwietnia 2022 r. wynika z informacji Faktu.

Zgodnie z unijnymi przepisami emerytura Tuska to ok. 4,6 tys. euro miesięcznie, co w przeliczeniu daje ok. 21 tys. złotych (są to kwoty brutto). Gdyby lider PO poczekał do 22 kwietnia 2023 r., wtedy miałby emeryturę o ok. 600 euro miesięcznie wyższą. Unijne świadczenie należy się Donaldowi Tuskowi, ponieważ w latach 2015-19 był przewodniczącym Rady Europejskiej.

To nie wszystkie pieniądze, na jakie może liczyć lider PO. Należy mu się również polska emerytura z ZUS. Nie wiadomo jednak, czy złożył o nią wniosek. Trzeba jednak odnotować, że unijne świadczenie emerytalne byłego premiera jest bardzo wysokie w porównaniu z tymi krajowymi. Przeciętna emerytura w tym roku ma przekroczyć 3 tys. zł brutto. Jak wynika z danych ZUS, świadczenia powyżej 10 tys. zł brutto w zeszłym roku pobierało ok. 7,5 tys. osób na 6 mln uprawnionych do świadczeń — dodaje portal.

JM

Źródło:
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (41)

dodaj komentarz
maxykaz
Tusk na swoją emeryturę zapracował a księża dostają spore emerytury mimo że nie pracowali ani dnia. np pan ksiądz GŁÓDŹ - 15 tys emerytury (dane sprzed kilku lat wstecz)
moravietz
Za pisanie, że rząd, parlament czy europarlament coś da powinna być publiczna chłosta, tydzień dybów i wylewania pomyj. Rząd ani parlament ani nawet europarlament NIC NIKOMU NIE DA. On zabierze komuś i przekaże zrabowane owocy pracy komuś innemu.
vacarius
4,6 euro burto no to bieda. Jak na takie wydatki na prawników gdy jest podobnie prześladowany jak Stonoga czy Giertych przez aparat PISowski. Wiem ze wielu by chciało zobaczyć jak Tusk, Stonoga i Giertych wisi bo usłyszeliście w TVP ze to źli ludzie. Ale póżniej PISowcy przyjdą po was i nie będzie komu was bronić.
deryy
Zalewska Kempa Rafalska Brudziński Czarnecki, Syriusz Wolski, Belka, Cimoszewicz, Miller. Po Co poszli do europarlamentu????. Czynić dobro dla Polski?. Napchać sakwy i wypracować sobie godne emerytury!.
pikawka
normalnie czlowiek z marmuru :D
inwestor.pl
Donald powinien dostawać emeryturę w 3x15 ratach, aby nie zapomniał jak oszukał Polaków.
trolley
Ciekawe jaką emeryturę powinni dostawać pisowscy sekciarze za 200k nadmiarowych zgonów Polaków. Może podpowiesz?
grab
Przestańcie innym zaglądać do kieszeni i zajmijcie się sobą!
moravietz
Czej, oni man zaglądali a ja mam im nie zaglądać? Rozumiem, ze trolujesz

Powiązane: Zarobki i majątki polityków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki