REKLAMA

Domagalski: W czerwcu nowe porozumienia gospodarcze z Chinami

2016-06-06 19:18
publikacja
2016-06-06 19:18

W II połowie czerwca powinniśmy zawrzeć wstępne porozumienia, które przełożą się na wiele wartościowych umów gospodarczych z Chinami o współpracy w różnych obszarach, w tym inwestycji chińskich w Polsce i polskiego eksportu do Chin - podał w poniedziałek wiceminister rozwoju Radosław Domagalski.

fot. Wang Zhen / / FORUM

Wiceszef MR we wtorek rozpocznie wizytę w Chinach. W Ningbo (na południe od Szanghaju) weźmie udział w spotkaniu grupy 16+1 (krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz Państwa Środka). Główne rozmowy przewidziane są na środę i czwartek.

Wiceminister wskazał, że spodziewa się zawarcia z Chińczykami umów dotyczących chińskich inwestycji w Polsce. "Formuła współpracy ze stroną chińską wymaga zawarcia najpierw porozumień wstępnych, to właśnie ze stroną chińską będziemy starali się w pierwszej kolejności podpisać" - mówił dziennikarzom PAP i IAR. "Myślę, że są duże szanse, by takie porozumienia podpisać jeszcze w czerwcu. One wyznaczą pewne kierunki przyszłych inwestycji kapitału chińskiego w Polsce. Jesteśmy otwarci na współpracę ze stroną chińską, widzimy tutaj swoje szanse" - dodał.

"Tych porozumień, mam nadzieję, będzie co najmniej kilka. Ich skala też będzie dosyć duża" - zaznaczył wiceminister. Umowy mają według niego dotyczyć "szeroko rozumianej infrastruktury".

Wyjaśnił, że sprawy polsko-chińskiej współpracy gospodarczej poruszono już przed paroma tygodniami w trakcie wizyty w Chinach szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego.

"Zdefiniowaliśmy sobie kilkanaście dużych projektów, o dużej skali, które moglibyśmy realizować razem z chińskim kapitałem" - mówił Domagalski. "I teraz będziemy nawiązywać do tego spotkania" - dodał.

Wiceminister powiedział też, że w projekty te będzie zaangażowany Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). "Po to Polska podpisała swój akces do tej inicjatywy, żeby czerpać z tego korzyści. To jest bardzo dobry mechanizm, który pozwoli polskim firmom inwestować za granicą, zwłaszcza w krajach położonych w obszarze, który Chińczycy określają mianem Nowego Jedwabnego Szlaku" - zauważył.

Kutno na Jedwabnym Szlaku

Kutno na Jedwabnym Szlaku

W tym roku z Państwa Środka do Europy via Kutno ma przejechać 400 składów. Za wyborem przez Chińczyków właśnie tego terminala przemawiało to, że jest dogodnym miejscem konsolidacji europejskich towarów w drodze do Chin i ma rozwiniętą siatkę połączeń kolejowych

Wraz z Domagalskim do Ningbo uda się delegacja polskiego biznesu, m.in. przedstawiciele branży spożywczej i budowlanej, która spotka się z przedsiębiorcami z Chin. "Od dawna słyszymy o potencjale, o inwestycjach, o możliwościach polskiego eksportu również do Chin, ale to wszystko pozostawało w sferze szans, nadziei, ambicji i dotąd nie zostało zrealizowane. Również poziom chińskich inwestycji w Polsce jest bardzo niski. Należy przejść do działania, wiele wskazuje, że ten rok będzie przełomowy, nad tym właśnie pracujemy" - podsumował Domagalski. (PAP)

zab/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~ra
Lepiej kooperować z mądrymi Chińczykami niż wieloletnimi złodziejami!!!!
~kiki
Po tym co piszesz, widzę że nie miałeś nigdy do czynienia w biznesie z Chińczykami.
Nie mówię, żeby tego nie współpracować, ale takie nachalne zapraszanie ich na dużą skalę do Polsce mi się nie podoba. Tysiące przedsiębiorców w Polsce produkuje drobne i duże komponenty dla fabryk zachodnich, a jak przyjdą
Po tym co piszesz, widzę że nie miałeś nigdy do czynienia w biznesie z Chińczykami.
Nie mówię, żeby tego nie współpracować, ale takie nachalne zapraszanie ich na dużą skalę do Polsce mi się nie podoba. Tysiące przedsiębiorców w Polsce produkuje drobne i duże komponenty dla fabryk zachodnich, a jak przyjdą Chińczyki to przywiozą wszystko tańsze swoje, a my będziemy tylko wysyłali mleko i masła. Nie przez przypadek jadą tam przedstawiciele branży budowlanej i spożywczej. Nikt inny nie na tym nie zyska.
~hehe
pewnie że chinolki sa mądre ty polski tumanie patrz jak cię obrobiły na autostradach kasa od takich tumanow wzięta i mozesz im co najwyżej za to łaskę zrobić
~KIMDZONGKACZYŃSKI
Po co na łeb sprowadza nam chińczyków ?
Dlaczego Polski rząd nie zapowiada dużych , hucznych inwestycji w Chinach ?
~NieEdek
Czerwone łapki wszyscy, którzy chcą żeby Polska umacniała sojusze z komunistyczną Chińską Republiką Ludową, rządzoną przez skorumpowane komitety i pogardzającą wiarą Katolicką! :-) zanim przeżyjecie orgazm oddając naszą Polskę w ręce żółtych, zastanówcie się chwilę z kim macie do czynienia.
~neo
Jaki będzie poziom inwestycji chińskiego banku w Polsce a jakie zapotrzebowanie na polskie produkty w chinach ? Chińczycy już dawno wyprzedzili Polskę technologicznie. Czego od nas potrzebują : jabłek, ryżu ? Naprawdę myślicie, ze chiny są zainteresowane inwestowaniem w Polsce? Zdobywają doświadczenie, otwierają sobie Jaki będzie poziom inwestycji chińskiego banku w Polsce a jakie zapotrzebowanie na polskie produkty w chinach ? Chińczycy już dawno wyprzedzili Polskę technologicznie. Czego od nas potrzebują : jabłek, ryżu ? Naprawdę myślicie, ze chiny są zainteresowane inwestowaniem w Polsce? Zdobywają doświadczenie, otwierają sobie drogę do Europy zachodniej bo tam skupią się ich inwestycje.
Pamiętacie przekręt z autostradami w Polsce ? Jeśli znów zrobią nas w jajo, to co im zrobicie? Poskarżycie się do Jarka ?

Naiwność naszych polityków przeraża.
Niczego nie nauczyli się z historii,
~aaaaaaaaaaa
Głupota ludzka przeraża jak się czyta Twój wpis neo
To kto Twoim zdaniem jest właściwy do inwestycji w Polsce?? Nikt z zagranicy, tylko Polak patriota?
Lepiej jest być bezrobotnym i mieć pretensje do wszystkiego i wszystkich czy jednak chodzić do pracy lepszej czy gorszej?
Jak to jest że Chińczycy inwestują w
Głupota ludzka przeraża jak się czyta Twój wpis neo
To kto Twoim zdaniem jest właściwy do inwestycji w Polsce?? Nikt z zagranicy, tylko Polak patriota?
Lepiej jest być bezrobotnym i mieć pretensje do wszystkiego i wszystkich czy jednak chodzić do pracy lepszej czy gorszej?
Jak to jest że Chińczycy inwestują w Niemczech, Stanach czy Szwajcarii i tamte nacje godzą się bo kto odrzuca kasę a Tobie to nie pasi?
~neo odpowiada ~aaaaaaaaaaa
Haha,
Myślisz ze chińczyk da ci pracę ?
Prędzej swoich obywateli tu sprowadzi jak miałby zatrudnić "barbarzyńcę" jak nazywają Europejczyków. Chiny to kraj który sądzi, że jest narodem wybranym, lepszym, mądrzejszym od innych, krajem środka, krajem który jest otoczony przez brudne, barbarzyńskie narody,
Haha,
Myślisz ze chińczyk da ci pracę ?
Prędzej swoich obywateli tu sprowadzi jak miałby zatrudnić "barbarzyńcę" jak nazywają Europejczyków. Chiny to kraj który sądzi, że jest narodem wybranym, lepszym, mądrzejszym od innych, krajem środka, krajem który jest otoczony przez brudne, barbarzyńskie narody, które nie rozumieją ich wielkości. Byłeś chociaż raz w chinach, znasz ich mentalność, wiesz kogo sprowadzasz ? Tak bardzo ufasz obcym ? Za trudne by zrozumieć ? Lepiej być naiwnym i czekać, że może nic się nie stanie prawda ?
~neo odpowiada ~aaaaaaaaaaa
Jeśli decydujesz się utworzyć spółkę z kimś kto ma już kapitał, zasoby i wykwalifikowanych pracowników to jaka jest twoja rola w tej spółce ? Żadna. Za chwilę okaże się, ze nie jesteś potrzebny, dostaniesz malutką odprawę, a spółka należy już do twojego "większego wspólnika". Nie masz żadnych argumentów,Jeśli decydujesz się utworzyć spółkę z kimś kto ma już kapitał, zasoby i wykwalifikowanych pracowników to jaka jest twoja rola w tej spółce ? Żadna. Za chwilę okaże się, ze nie jesteś potrzebny, dostaniesz malutką odprawę, a spółka należy już do twojego "większego wspólnika". Nie masz żadnych argumentów, aby walczyć o swoją część. Okazuje się że nie jesteś niezastąpiony. Tak widzę naszą współpracę z Chinami.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki