REKLAMA

Dom Polaka – mały i tani

Zuzanna Brud2014-02-12 06:00
publikacja
2014-02-12 06:00

Polacy decydujący się na budowę domu wybierają najczęściej domy małe i tanie w budowie. Stawiają na nieruchomości murowane, z dwuspadowym dachem, bez garaży czy piwnic.

Zainteresowani budową domu – nim podejmą ostateczną decyzję – dokładnie analizują wszystkie koszty, przyglądają się wszelkim kosztorysom. Zazwyczaj poszukują domów małych, tanich w budowie i eksploatacji w kolejnych latach – wynika z raportów serwisów wybieramydom.pl oraz oferteo.pl.

Najpopularniejszy typ domu

Polacy poszukując domu rzadko decydują się na indywidualne rozwiązania. Niemal 70 proc. budujących stawia na gotowy projekt.


»Ile kosztuje budowa domu?

Praktyka serwisów pokazuje, że największym zainteresowaniem cieszą się domy małe i tanie w budowie (30% wszystkich kategorii), następne są domy parterowe z poddaszem (25%) i domy parterowe (10%). W pierwszej piątce poszukiwań znajdują się też gotowe projekty domów na wąskie działki (8%).

Osoby poszukujące niewielkich domów skupiają się przede wszystkim na budynkach o wielkości ok. 50 mkw. powierzchni zabudowy (niekoniecznie tożsamej z powierzchnią użytkową) lub na domkach letniskowych, które mogą pełnić funkcję całorocznych. W praktyce oznacza to, że domy wybierane przez Polaków, mogą zajmować 50 mkw. działki, a sam ich metraż będzie wynosił 80-100 mkw.

Źródło: wybieramydomy.pl

W dobie nowoczesnych technologii budowlanych i przyspieszonego procesu stawiania domu, Polacy stawiają na tradycyjne domy murowane z elementów ceramicznych (44,1%). Co trzeci użytkownik oferteo.pl (32%) planuje zlecić budowę murowanego domu z bloczków z betonu komórkowego. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się inne technologie budowania, takie jak szkieletowa, którą wskazywał co 12. respondent (8,5% zapytań) oraz z bala (zaledwie 3,1% zapytań).


Źródło: oferteo.pl

Zapewne wiele osób, które miałyby wybrać, czy chcą mieszkać w bloku czy w domu, zdecydowała by się na drugą opcję. Jednak marzenia o własnej nieruchomości często weryfikuje rzeczywistość przejawiająca się w kosztach budowy. Postawienie budynku jednorodzinnego wolnostojącego, parterowego o powierzchni 100 mkw., to koszt około 250 tys. zł. Jeżeli nie posiadamy działki, koszty znacznie wrastają. W tym momencie często zdrowy rozsądek podpowiada odłożenie kosztownego marzenia na przyszłość i wybór tańszej opcji.

zb, bankier.pl

Źródło:

Do pobrania

domjpgdomjpg
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~Łukasz
Z bali drewnianych można pobudować dość niedrogo. Oczywiście wszystko zależy na jaką średnicę się zdecydujemy, z jakiego gatunku drzewa, jaka metodą, ale ogólnie tego typu domy wychodzą taniej niż z cegły. Na stronie http://domyzbali.lublin.pl/index.php można znaleźć sporo informacji na temat technologii i przebiegu budowy.
~gigi
Na stronie:
http://www.dyskontprojektow.pl/
Są chyba najtańsze projekty domów w Polsce! Wszystkie kosztują 650zł. Nie spotkałam się jeszcze z tak niską ceną za projekt domu.
~Zigi1
przykro mi, ale spodziewalem sie znacznie wiecej po tytule artykulu. Dane niestety nie przekonuja, a zrodla raczej nie upowazniaja do tak daleko idacych wnioskow.
~jop
Budownictwo mieszkaniowe to będzie koronny dowód w trybunale stanu gdy stanie przed nimm Tusk i Rostowski w sprawie dotyczącej działania z premedytacja na skzode państwa polskiego. Ograniczenia dotacji w zalezności od wielkości domu, co na logike sugeruje że im wiekszy dom tym wiecej pieniedzy i pracy, rząd robi zupełnie coś odrtonego Budownictwo mieszkaniowe to będzie koronny dowód w trybunale stanu gdy stanie przed nimm Tusk i Rostowski w sprawie dotyczącej działania z premedytacja na skzode państwa polskiego. Ograniczenia dotacji w zalezności od wielkości domu, co na logike sugeruje że im wiekszy dom tym wiecej pieniedzy i pracy, rząd robi zupełnie coś odrtonego zmusza polakó do budowania małych klitek a potem zdziwienie że przychody panstwa polskiego z podatkó maleją
~dex
chodzi o 50m kw. zabudowy czyli taki domek o bokach ok 7,5m x 7.5m. Jesli ma poddasze uzytkowe to powiesznia pomieszczen ok 100 m kw.
~fenekk
Rano napisane bylo ze dom ma 50 m2, teraz poprawili tekst a TY sie dowartosciowujesz ze to niby taki mondry jestes.
~cv
Najpierw poczytajcie jakie są unijne wymogi co do powierzchni mieszkań.
Rodziny w Turcji mają mieszkania po 150m
U nas się promuje apartamenty 17m.

Ludzie, gdzie my żyjemy.

"Nasze mieszkania są również najmniejsze w Europie - przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania wynosi 69 m². W żadnym z krajów
Najpierw poczytajcie jakie są unijne wymogi co do powierzchni mieszkań.
Rodziny w Turcji mają mieszkania po 150m
U nas się promuje apartamenty 17m.

Ludzie, gdzie my żyjemy.

"Nasze mieszkania są również najmniejsze w Europie - przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania wynosi 69 m². W żadnym z krajów Wspólnoty wskaźnik wielkości przeciętnego mieszkania nie jest niższy niż 75m², a w Danii i Luksemburgu przekracza 100 m²."

Domy po 50m - zidiocenie.
~Jerry
mogą zajmować 50 mkw. działki, a sam ich metraż będzie wynosił 80-100 mkw.,Ludzie ale z was motloch,czytajcie ze zrozumieniem
~asdf
Ludzie! Czy wy już całkowicie jesteście z matematyką i czytaniem ze zrozumieniem na bakier?
Jeżeli dla was powierzchnia zabudowy to to samo co powierzchnia użytkowa domu to szczerze współczuję.
~takitam
to przeczytaj jeszcze raz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki