Polacy decydujący się na budowę domu wybierają najczęściej domy małe i tanie w budowie. Stawiają na nieruchomości murowane, z dwuspadowym dachem, bez garaży czy piwnic.
Zainteresowani budową domu – nim podejmą ostateczną decyzję – dokładnie analizują wszystkie koszty, przyglądają się wszelkim kosztorysom. Zazwyczaj poszukują domów małych, tanich w budowie i eksploatacji w kolejnych latach – wynika z raportów serwisów wybieramydom.pl oraz oferteo.pl.
Najpopularniejszy typ domu
Polacy poszukując domu rzadko decydują się na indywidualne rozwiązania. Niemal 70 proc. budujących stawia na gotowy projekt.
»Ile kosztuje budowa domu? |
Praktyka serwisów pokazuje, że największym zainteresowaniem cieszą się domy małe i tanie w budowie (30% wszystkich kategorii), następne są domy parterowe z poddaszem (25%) i domy parterowe (10%). W pierwszej piątce poszukiwań znajdują się też gotowe projekty domów na wąskie działki (8%).
Osoby poszukujące niewielkich domów skupiają się przede wszystkim na budynkach o wielkości ok. 50 mkw. powierzchni zabudowy (niekoniecznie tożsamej z powierzchnią użytkową) lub na domkach letniskowych, które mogą pełnić funkcję całorocznych. W praktyce oznacza to, że domy wybierane przez Polaków, mogą zajmować 50 mkw. działki, a sam ich metraż będzie wynosił 80-100 mkw.

W dobie nowoczesnych technologii budowlanych i przyspieszonego procesu stawiania domu, Polacy stawiają na tradycyjne domy murowane z elementów ceramicznych (44,1%). Co trzeci użytkownik oferteo.pl (32%) planuje zlecić budowę murowanego domu z bloczków z betonu komórkowego. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się inne technologie budowania, takie jak szkieletowa, którą wskazywał co 12. respondent (8,5% zapytań) oraz z bala (zaledwie 3,1% zapytań).

Zapewne wiele osób, które miałyby wybrać, czy chcą mieszkać w bloku czy w domu, zdecydowała by się na drugą opcję. Jednak marzenia o własnej nieruchomości często weryfikuje rzeczywistość przejawiająca się w kosztach budowy. Postawienie budynku jednorodzinnego wolnostojącego, parterowego o powierzchni 100 mkw., to koszt około 250 tys. zł. Jeżeli nie posiadamy działki, koszty znacznie wrastają. W tym momencie często zdrowy rozsądek podpowiada odłożenie kosztownego marzenia na przyszłość i wybór tańszej opcji.
zb, bankier.pl