Dolar najpopularniejszą grą w mieście

główny analityk Bankier.pl

Kupuj dolara, shortuj surowce i rynki wschodzące – to podręcznik „profesjonalnego” inwestora na końcówkę 2015 roku. Tak przynajmniej twierdzą zarządzający funduszami w globalnej ankiecie przeprowadzonej przez Bank of America Merrill Lynch.

53% zarządzających funduszami uznało, że gra na umocnienie dolara (długa pozycja w USD) to najpopularniejsza strategia na rynkach finansowych. Względem listopadowego badania odsetek ten podskoczył o ok. 20 punktów procentowych!

Tak jak miesiąc wcześniej podium „najbardziej zatłoczonych” transakcji zajęły strategie zajmowania krótkich pozycji (sprzedaży) spółek surowcowych oraz akcji z rynków wschodzących. Były to jednak operacje cieszące się przeszło 3-krotnie mniejszą popularnością, niż gra na aprecjację dolara.

Najbardziej "zatłoczone" transakcje na rynku finansowym
Najbardziej "zatłoczone" transakcje na rynku finansowym (Bank of America Merrill Lynch)

Jakie wydarzenie mogłoby zatrzymać rajd „zielonego”? Zdaniem zarządzających będzie to dopiero zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Zgodnie z oczekiwaniami inwestorów i ekonomistów taki cykl ma się rozpocząć dzisiaj (tj. 16.12.2015r.). W ostatnich dekadach cykl podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych trwał 12-24 miesięcy. Perspektywa osłabienia dolara byłaby więc bardzo odległa.

Jakie wydarzenie mogłoby zakończyć gossę na dolarze?
Jakie wydarzenie mogłoby zakończyć gossę na dolarze? (Bank of America Merrill Lynch)

Drugim najczęściej wymienianym czynnikiem, który w opinii zarządzających mógłby zakończyć hossę na dolarze, jest spadek zysków amerykańskich spółek oraz „duża” dewaluacja chińskiego juana. Znamienny jest też fakt, że rosnący odsetek finansistów (już 41% ankietowanych prez BofAML), twierdzi, iż światowa gospodarka znajduje się już w późnej fazie cyklu koniunkturalnego – a więc zmierza w stronę cyklicznej recesji.

W jakiej fazie cyklu koniunkturalnego znajduje się światowa gospodarka?
W jakiej fazie cyklu koniunkturalnego znajduje się światowa gospodarka? (Bank of America Merrill Lynch)

Ankietę przeprowadzono w dniach 4-10 grudnia 2015 roku na 215 zarządzających funduszami o łącznych aktywach 620 mld USD.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~wredny

EBC wpuścił dotąd ok 400-500 mln Eur , Fed 3 bln $ co będzie się dziś umacniać ? $ przez 30 min. a później Eur przez 3 tygodnie! znów do 1,15 -17

! Odpowiedz
5 8 ~mat

Sprzedawać dolara!!!
W 2016 zobaczymy słabszego dolara: EUR/USD ok. 1,20 a USD/PLN ok.3,6 PLN
Banksterzy będą sprzedawać więc szukają jeleni na zakup przewartościowanego dolara.
Dopiero w 2016/2017 dolar będzie się wzmacniał.

! Odpowiedz
0 7 ~goldman

Sprzedam małpy, tanio.

! Odpowiedz
1 17 ~as45

Rób akurat odwrotnie jak "anale" prognozują.

! Odpowiedz
0 8 ~cottonfield

Jeśli ML, czy Bloomberg twierdzą, że USD będzie się umacniał, to jest poważne ryzyko, że stało się coś, co USD znacząco osłabi, a my tylko jeszcze nie wiemy co takiego się stało i kiedy dokładnie się osłabi. Choć wolałbym umocnienie USD, to wiem, że jest zawsze odwrotnie do tego co mówią duzi gracze.

! Odpowiedz
1 27 ~PartTimeJobs

Główny szaman FED`U Janet Yellen, ogłosi dziś coś co jeszcze bardziej umocni powszechny obłęd w najsilniejszy kredyt świata, za którym stoją tylko banksterzy i poprzez firanki przyglądają się ogłupionemu ludowi. A uczyli w szkołach że tylko kapłani w Egipcie posiadali taką siłę.

! Odpowiedz
0 1 ~Dżejms

Po to są szkoły aby sprzedawać takie mity. Wystarczy sięgnąć do historii i okazuje się że wszędzie spiski. Ale spróbuj powiedzieć że teraz też tak jest to już z mety masz skierowanie do psychiatryka. Taki fenomen że spiski były kiedyś. Teraz obowiązują inne prawa fizyki niż kiedyś....tak - na to wychodzi.

! Odpowiedz
1 58 ~Kermit

Dawno, dawno temu, w pewnej wiosce w Indiach pewien mężczyzna obwieścił, że będzie kupował małpy płacąc po 10 dolarów za sztukę. Wieśniacy, widząc, że małp dookoła jest pod dostatkiem, wyruszyli do lasu, aby je łapać. Mężczyzna kupił tysiące małp po 10 dolarów, ale kiedy ich populacja zaczęła się zmniejszać, wieśniacy zaprzestali starań. Mężczyzna zatem ogłosił, że zapłaci za małpę po 20 dolarów. To sprawiło, że wieśniacy wzmogli starania i znowu zaczęli łapać małpy. Wkrótce populacja małp jednak spadła jeszcze bardziej i ludzie zaczęli wracać do swoich gospodarstw. Stawka została podniesiona do 25 dolarów, a małp zrobiło się tak mało, że problemem było w ogóle zobaczyć jakąś małpę, a co dopiero ją złapać. Mężczyzna zatem ogłosił, że kupi małpy po 50 dolarów za sztukę! Ponieważ jednak musiał udać się do miasta w ważnych interesach, jego asystent pozostał w wiosce, aby prowadzić skup w jego imieniu. Pod jego nieobecność asystent zaproponował wieśniakom: 'Popatrzcie na tę ogromną klatkę i te wszystkie małpy, które zebrał. Sprzedam je wam po 35 dolarów, a gdy mężczyzna wróci z miasta, odsprzedacie mu je po 50 dolarów.' Wieśniacy wydobyli wszystkie swoje oszczędności i wykupili wszystkie małpy.

I nigdy więcej nie zobaczyli ani owego mężczyzny ani jego asystenta, tylko wszędzie małpy.

Teraz zastanówcie się chwilę kto jest kim z opowiadania na rynkach światowych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 13 ~Dolar

USA to małpy które podnoszą ceny :)

! Odpowiedz
0 10 ~franek

W wersji wspolczesnej wygladalo to tak.
Pewna wiadaca firma z USA rozdawala wiesniakom w Indiach wspaniale nasiona GMO.Po trzech latach,kiedy wiesniacy wyzbyli sie lub powstaly krzyzowki nasion obarczone genem smierci-nasiona nie byly juz za darmo.Nie mogac pozwolic sobie na zakup nasion,wiesniacy uzyli nasion GMO.Niestety plony były mizerne,a na zakup drogich nasion wiesniacy nie mieli pieniedzy.Wtedy pojawil się Dr Muhammed Yunus, zalozyciel Grameen Bank laureat Nobla.Skonczylo się na tym ze wiesniacy nie majac wiele ,dodatkowo maja jeszcze dlugi. A w kraju nad Wisla w tym czasie zloty cudownie się umocnil. Jako ze narod bardziej wyksztalcony i spragniony kapitalizmu zaoferowano bardziej wyrafinowany produkt: przedsiebiorcom zaklady na opcje,a innym kredyty we frankach. Rezultat podobny.Witaj nowoczesna Polsko.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,52% 3,8945
2020-01-29 14:48:00
EUR/PLN 0,29% 4,2827
2020-01-29 14:48:00
EUR/USD -0,23% 1,0997
2020-01-29 14:48:00
CHF/PLN 0,28% 3,9916
2020-01-29 14:48:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil