REKLAMA

Dodatkowe 700 mln zł na TVP. Opozycja: Dajcie je chorym dzieciom

2022-12-02 13:12
publikacja
2022-12-02 13:12

Dodatkowe 700 mln zł przeznaczonych na telewizję publiczną powinno być przekazane na rzecz dzieci chorych na SMA – uważa posłanka Iwona Kozłowska (KO). Niech rząd nie rozdaje pieniędzy na prawo i lewo tylko zajmie się wszystkimi dziećmi chorymi na SMA – podkreśliła.

Dodatkowe 700 mln zł na TVP. Opozycja: Dajcie je chorym dzieciom
Dodatkowe 700 mln zł na TVP. Opozycja: Dajcie je chorym dzieciom
fot. Grand Warszawski / / Shutterstock

Kozłowska podkreśliła na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie, że wraz z ojcem Zosi, która choruje na SMA, odwiedziła ministerstwo zdrowia. „Pomimo wielu próśb skierowanych do wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego, pomimo obietnic, że pan wiceminister Miłkowski spotka się z rodzicami dzieci chorych na SMA, tych których nie obejmuje terapia genowa powyżej 6 miesiąca życia, pan Miłkowski nie dotrzymał słowa” – poinformowała posłanka.

Dodała, że będąc w ministerstwie wraz z rodzicami dzieci chorych na SMA złożyła petycję z 70 tys. podpisami obywateli, którzy opowiadają się za tym, by terapią genową leczyć wszystkie dzieci cierpiące na tę chorobę.

Od września br. na liście leków refundowanych znajduje się najdroższy (jeśli chodzi o jednorazowe przyjęcie) lek na SMA – Zolgensma. Jest on przeznaczony dla dzieci w wieku do 6 miesięcy.

Ministerstwo Zdrowia wyjaśniało, że określając wiek pacjentów, u których można zastosować terapię lekiem Zolgensma, opierało się wyłącznie na badaniach klinicznych i wskazaniach lekarzy specjalistów oraz ekspertów w zakresie tego typu terapii. Podnosi m.in., że przedłożone przez producenta główne badanie rejestracyjne leku było przeprowadzone w grupie wiekowej 0-6 miesięcy

„Żądamy i oczekujemy, aby ministerstwo zdrowia w końcu zajęło się tematem wszystkich dzieci chorych na SMA, a rząd niech nie rozdaje pieniędzy na lewo i prawo pod kątem wyborów tylko niech rzeczywiście zajmie się wszystkimi dziećmi chorymi na SMA” – mówiła Kozłowska. Jej zdaniem „niedorzeczne” jest to, że „na tubę propagandową PiS przekazuje się dodatkowe 700 mln złotych”.

„Te 700 mln dodatkowych złotych na telewizję publiczna, narodową, państwową powinno być przekazane na rzecz dzieci chorych na SMA” – dodała.

W środę podczas głosowań nad poprawkami do projektu ustawy budżetowej na 2023 r. Komisja Finansów Publicznych zaakceptowała pakiet czterech poprawek do części tekstowej budżetu, zgłoszonych przez samą komisję. Wśród nich jest poprawka, która zwiększa wartość papierów wartościowych, jakie mają zostać przekazane jednostkom publicznej radiofonii i telewizji w ramach "rekompensaty z tytułu utraconych w roku 2023 wpływów z opłat abonamentowych" z tytułu zwolnień ustawowych. Wartość tych papierów skarbowych została zwiększona z 1,995 mld zł do 2,7 mld zł. Środki mają być przeznaczone na "realizację przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji misji publicznej". (PAP)

Autor: Edyta Roś

ero/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (20)

dodaj komentarz
langdon25
Chore dzieciaki niech umierają - i tak nie zdążą zagłosować na PiS .

Pisowi te dzieciaki nie są do niczego potrzebne - tylko z nimi problem jest.

PiS inwestuje w głosujących na nich emerytów i pustogłowych pobieraczy 500 plus.
gruking
Niech jozek bonk i tata dadzą z tych reklamówek co brali od ruskich i niemców
dziadekjarek odpowiada gruking
I jarozbaw z koperty dla księdza
vacarius
Dawać to se mogą i tak wszystko pójdzie na propagandę przeciw Tuskowi i opozycji. Przeciw demokracji, trujpodziałowi władzy, przwciw sądom i tolerancji. Za to pójdą na zjednoczoną prawice i kler. Dziś kler trzyma z oprawcą. Ciekawo co będzie z klerem gdy tego oprawcę zwalczymy. Jak się klerik wytłumaczy. Na jakiej podstawie mamy Dawać to se mogą i tak wszystko pójdzie na propagandę przeciw Tuskowi i opozycji. Przeciw demokracji, trujpodziałowi władzy, przwciw sądom i tolerancji. Za to pójdą na zjednoczoną prawice i kler. Dziś kler trzyma z oprawcą. Ciekawo co będzie z klerem gdy tego oprawcę zwalczymy. Jak się klerik wytłumaczy. Na jakiej podstawie mamy was nadal karmić na mocy konkordatu gdy pomagaliście robić dyktaturę w Polsce?
niederfurzdorf
Lewactwo europejskie chce utracić Twittera a polskie TVP info. Zostani cała prawda cała dobę. Ruska prawda też i lenin wiecznie żywy. W Niemczech w 2021 roku wybudowano pomnik Lenina a w Polsce może juz niedługo ponownie będziemy słuchać i oglądać pochwał Putina …
dziadekjarek
biedaku. muszą ci w TV mówić co masz myśleć
niederfurzdorf
Ciekawostka. Media publiczne w Niemczech kosztują 8 miliardów EUR stocznie. Podatek płacą wszyscy. Tusk sam chciał dać w ostatnim miesiącu swych rządów 850 milionów ale jak przegrał władzę to nagle zaczął namawiać na zaoranie mediów publicznych . PS tradycyjna przypadkowa pomyłka. Wszyscy wiedzą dobrze, że chodzi o wszystkie media Ciekawostka. Media publiczne w Niemczech kosztują 8 miliardów EUR stocznie. Podatek płacą wszyscy. Tusk sam chciał dać w ostatnim miesiącu swych rządów 850 milionów ale jak przegrał władzę to nagle zaczął namawiać na zaoranie mediów publicznych . PS tradycyjna przypadkowa pomyłka. Wszyscy wiedzą dobrze, że chodzi o wszystkie media publiczne, regionalne ośrodki radiowe i tv ale dziwnym zbiegiem okoliczności mowa o telewizji . Jak Krasko się ślinił do donka a lis wychwalał Jaruzela tv publiczna była super a czekoladowy orzeł w Trójce szczytem smaku…
dziadekjarek
A co pis jest tak w te Niemcy zapatrzony!!!!
niederfurzdorf
Racja. Tusk dawał……
dzo_bajden
Sylwester z Zenkiem Martyniukiem wart jest każdych pieniążków.

Powiązane: Telewizja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki