REKLAMA

Dodatek 100 proc. pensji dla wszystkich medyków walczących z Covid? PiS rozważa powtórzenie głosowania

2020-10-28 11:32
publikacja
2020-10-28 11:32
fot. Filip Błażejowski / FORUM

To minimum, które należy się personelowi, wspieramy służbę zdrowia - mówili w środę parlamentarzyści KO w kontekście przyjętej przez Sejm senackiej poprawki, dzięki której wszyscy pracownicy ochrony zdrowia zaangażowani w leczenie chorych na Covid-19 dostaną dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia.

W nocy z wtorku na środę Sejm głosował 41 poprawek zgłoszonych przez Senat do nowelizacji niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.

Posłowie poprali - mimo zgłoszonego na komisji negatywnego stanowiska rządu - propozycję Senatu, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwać ma wszystkim (a nie tylko tym skierowanym do pracy) pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na Covid-19 lub podejrzanych o zakażenia.

Posłanka Monika Wielichowska powiedziała na środowej konferencji prasowej, że podczas prac w Sejmie nad nowelizacją niemal wszystkie zgłoszone przez klub KO poprawki zostały odrzucone. Na szczęście - podkreśliła - część z nich przywrócił Senat, a podczas głosowania w Sejmie nad senackimi poprawkami jedna z takich ważnych poprawek została przyjęta.

Senator Beata Małecka-Libera - mówiąc, że zgodnie z przyjętym rozwiązaniem, każdy z pracowników medycznych, który ma kontakt z leczeniem chorych na Covid będzie otrzymywał dodatek w wysokości 100 procent wynagrodzenia - oświadczyła, że "to jest minimum, które należy się personelowi".

"Gratuluję wszystkim, którzy podnieśli rękę za tą poprawką" - powiedział senator Małecka-Libera. "Gdy Kaczyński wysyła bojówki na ulice, my wspieramy polską służbę zdrowia" - skomentowała poseł Wielichowska.

Rzecznik PO Jan Grabiec wyraził nadzieję, że prezydent szybko podpisze nowelizację tak, żeby lekarze i pielęgniarki uzyskali swoje pieniądze.

Pytany o wypowiedzi polityków PiS dotyczące możliwości reasumpcji tego głosowania, rzecznik PO zaznaczył, że tego rodzaju działanie byłoby głosowaniem bezprawnym, bo głosowanie się zakończyło i nie było żadnych nieprawidłowości. "Nie zgadzamy się na jakąkolwiek manipulację wynikami głosowania" - oświadczył Grabiec.

Dodał, że nie wyobrażam sobie, aby "dzisiaj ktoś odbierał te pieniądze tysiącom osób walczących z Covidem w Polsce". "Jest takie powiedzenie: +kto daje i odbiera ten się w piekle poniewiera+. Do piekła trafią ci, którzy będą dzisiaj chcieli manipulować przy wyniku tego głosowania" - powiedział rzecznik PO.

Uchwalona przez Sejm 22 października nowelizacja przewiduje m.in. przyznanie dodatków do wynagrodzeń medykom skierowanym do walki z epidemią i zwolnienie ich z odpowiedzialności karnej za popełnione błędy. Przewidziano karanie grzywną za nieprzestrzeganie obostrzeń, np. dotyczących noszenia maseczek; nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa będzie stanowiło uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży. Nowela zakłada też ułatwienie zatrudniania w Polsce lekarzy specjalistów, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza UE.

Posłowie poprali też m.in. poprawkę Senatu obligującą prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do zmiany planu finansowego NFZ na rok 2020 w celu podwyższenia co najmniej o 15 proc. opłaty ryczałtowej przeznaczanej na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej wykonywanych w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 i uwzględnienia zasady, że przekazane środki, które nie zostaną wykorzystane do 31 grudnia 2020 r., nie podlegają zwrotowi.

Większość poprawek Senatu Sejm jednak odrzucił, m.in. poprawkę zakładającą utworzenie odrębnego funduszu celowego na zakup testów dla określonych grup osób.(PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
sykerior
podwyżki dla Pracowników Medycznych... Komuś brak podstawowej wiedzy na temat personelu pracującego w szpitalu. Radiolodzy, technicy elektroradiolgii, zostali całkowicie pominięci, a to ONI są na pierwszej linii kontaktu z pacjentem covidowym. Zdjęcia rtg, tomografia komputerowa to badania, które obrazują zmiany w płucach.podwyżki dla Pracowników Medycznych... Komuś brak podstawowej wiedzy na temat personelu pracującego w szpitalu. Radiolodzy, technicy elektroradiolgii, zostali całkowicie pominięci, a to ONI są na pierwszej linii kontaktu z pacjentem covidowym. Zdjęcia rtg, tomografia komputerowa to badania, które obrazują zmiany w płucach. Kto wykonuje te badania??? Technik Elektroradiolog ! Najważniejsza diagnostyka pacjenta, bez niej, można leczyć placebo i na domysły
bolekilolek
lekarze dla tegoi nic nie mówią ze to jkest jeden wielki przekręt bo mają z tego kasę teraz a będą mieli jeszcze większą
w przychodni jest covid i nie przyjmują ale ........prywatnie oczywiście że tak bez problemu tylko że cena lekko wyższa no bo covid
teraz te dodatki to po to aby zakneblować im gęby i dalej
lekarze dla tegoi nic nie mówią ze to jkest jeden wielki przekręt bo mają z tego kasę teraz a będą mieli jeszcze większą
w przychodni jest covid i nie przyjmują ale ........prywatnie oczywiście że tak bez problemu tylko że cena lekko wyższa no bo covid
teraz te dodatki to po to aby zakneblować im gęby i dalej robić cyrk z pandemi co jest śmiertelna jak katar lub mniej więc to żadna pandemia
ps w/g gus w polsce codziennie umioera z 1000 innych powodów 1200 osób co dziennie i nic się nie mówi a tu 150 i raptem pandemia
andregru
To może podnieście policji bo ma więcej pracy a w przyszłości jakby była wojna to wojsku o 500% aby wyszli z koszar i bronili społeczeństwa . To właśnie myślenie leniwych polityków którzy zarabiają ale ciągle przyznają sobie nagrody nie wiadomo za co .
wower86
Wspanialy biznes! Ja mieszkam w Danii, tutaj jedna pani doktor za zlecanie testów, zarobiła 18000 dkk, co daje ponad 11000 zł. Zarobiła to w 7,5 godziny! Wszędzie maja dodatki lekarze!
jes
Rozumiemy, czyli lekarze do teraz nie mieli płacone za leczenie. Teraz jak trzeba leczyć trzeba im dać ekstra pieniądze. To jest żałosne - nie chodzi mi o wielkość wynagrodzeń tylko o grupy roszczeniowe jak górnicy, rolnicy nauczyciele i lekarze.
Dożyliśmy czasów, że lekarz przyjmie cię tylko wtedy jak jesteś zdrowy.
treja
ten cały cowid to totalny przekręt
grab
Piekło jest na ziemi a po śmierci, nikt nie wie.
jas2
"każdy z pracowników medycznych, który ma kontakt z leczeniem chorych na Covid będzie otrzymywał dodatek w wysokości 100 procent wynagrodzenia"

To już wiemy, że chorych na Covid będzie lawinowo przybywać. Głównie na papierze.
szczecinianin
Jedni lepsi od drugich Panowie posłowie z KO a skąd na to teraz wsiąść pieniądze,wiecie jaka to suma w skali kraju.
Tata jest lekarzem i nie na zarobki narzeka a na organizację to zmieńcie a nie dosypujecie forsę .
On już dwa Mercedes ma w tym jeden cabrio.
Zarobki lekarzy i tak są duże,zadbajcie o siostry i
Jedni lepsi od drugich Panowie posłowie z KO a skąd na to teraz wsiąść pieniądze,wiecie jaka to suma w skali kraju.
Tata jest lekarzem i nie na zarobki narzeka a na organizację to zmieńcie a nie dosypujecie forsę .
On już dwa Mercedes ma w tym jeden cabrio.
Zarobki lekarzy i tak są duże,zadbajcie o siostry i personel niższego stopnia.
pluto85md
Może i on ma dużo. Ale służba medyczna to nie tylko lekarze specjaliści. To także lekarze internisci, którzy zostają teraz skierowani do pracy w szpitalach specjalistycznych-zakaznych. To także pielęgniarki na minimalnym z małych szpitali, które dotychczas nie miały kontaktu z chorobami zakaznymi.

Powiązane: Ustawa covidowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki