REKLAMA
WEBINAR

"Dobre Praktyki" od dziś obowiązują na GPW

2021-07-01 09:21
publikacja
2021-07-01 09:21

"Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021" zaczynają obowiązywać spółki giełdowe od 1 lipca 2021 r. Spółki mają miesiąc, aby poinformować o tym, które z nich stosują, a jeśli nie, to dlaczego.

"Dobre Praktyki" od dziś obowiązują na GPW
"Dobre Praktyki" od dziś obowiązują na GPW
fot. Robert Gardziński / / FORUM

„Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021” („DPSN2021”) wchodzą w życie 1 lipca 2021 r. Wraz z nimi zaczynają obowiązywać nowe zasady przekazywania informacji na temat stosowania zasad ładu korporacyjnego, określone w Regulaminie Giełdy. Spółki giełdowe do 31 lipca 2021 r. powinny po raz pierwszy poinformować, które zasady nowych Dobrych Praktyk są przez nie stosowane, a których nie stosują, wraz z wyjaśnieniem przyczyn ich niestosowania. Dobrym Praktykom podlegają wszystkie spółki notowane na Głównym Rynku GPW.

- Nowe Dobre Praktyki zostały opracowane przez ekspertów wchodzących w skład działającego przy GPW, ale od niej niezależnego, Komitetu ds. Ładu Korporacyjnego, przy udziale Rady Giełdy, która przyjęła ostateczną treść dokumentu. Znaczący wpływ na ostateczną wersję DPSN2021 mieli również uczestnicy rynku w drodze publicznych konsultacji, które miały miejsce pod koniec 2020 roku. W efekcie powstał nowy, krótszy i bardziej przejrzysty zbiór zasad ładu korporacyjnego dla spółek giełdowych, uwzględniający aktualne trendy corporate governance oraz oczekiwania interesariuszy polskiego rynku kapitałowego – mówi Piotr Borowski, Członek Zarządu GPW.

Zgodnie z oczekiwaniami rynku w nowych Dobrych Praktykach znalazły się zagadnienia ESG, m.in. kwestie ochrony klimatu, zrównoważonego rozwoju, różnorodności w składzie organów spółek i równości wynagrodzeń.

W nowe zasady ujęto również takie tematy jak: sposób podziału zysku, emisja akcji z wyłączeniem prawa poboru czy też skup akcji własnych. Nowością są także bardziej precyzyjne zasady zgłaszania projektów uchwał walnego zgromadzenia oraz kandydatów do rady nadzorczej. Na to, czy spółka rzeczywiście będzie mogła w szerokim zakresie stosować zasady Dobrych Praktyk, ma wpływ nie tylko zarząd, lecz także pozostałe organy spółki, a nawet pojedynczy akcjonariusze. Z tego powodu rekomenduje się podjęcie przez te organy działań umożliwiających stosowanie zasad DPSN2021 w jak najszerszym zakresie.

Dodatkowym wsparciem dla spółek giełdowych  będą wskazówki w zakresie stosowania Dobrych Praktyk, redagowane i aktualizowane przez Komitet ds. Ładu Korporacyjnego w oparciu o zgłaszane pytania i na bieżąco pojawiające się praktyczne zagadnienia.

- Przygotowane w formule Q&A wskazówki pomogą zrozumieć cel konkretnej zasady, a także wskażą spółkom i inwestorom, jakie warunki trzeba spełnić, by uznać daną zasadę za stosowaną. Giełda będzie sprawdzać, w jaki sposób spółki wypełniają obowiązki dotyczące zasad ładu korporacyjnego, przywiązując szczególną wagę do jakości wyjaśnień publikowanych w oparciu o zasadę comply or explain. Liczymy, że również uczestnicy rynku zaangażują się w monitorowanie rzetelności wyjaśnień publikowanych przez spółki, jak i zwrócą baczniejszą uwagę na poziom zgodności spółek z zasadami zawartymi w DPSN2021 – podkreśla Agnieszka Gontarek, dyrektor Działu Emitentów, przewodnicząca Komitetu ds. Ładu Korporacyjnego.

/mz

Źródło:
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki