REKLAMA
WEBINAR

Do skupienia akcji ZEG wystarczy 1 mln zł

2001-05-30 12:30
publikacja
2001-05-30 12:30

Zapomniane papiery

Akcje Zakładów Elektroniki Górniczej (ZEG) potaniały na wczorajszej sesji o 26,4 proc. i osiągnęły cenę 5,15 zł za jeden walor. Jest to nowy historyczny dołek notowań. Nowa wycena walorów ZEG pozwala za 5,15 zł nabyć akcję, której cena nominalna wynosi 10 zł.

Przyczyn tak radykalnej przeceny akcji spółki należy doszukiwać się w skrajnie niskiej płynności jej walorów. Notowane są one na rynku wolnym w systemie podwójnego fixingu. Transakcje papierami spółki zawierane są sporadycznie. Na wczorajszej sesji właściciela zmieniło zaledwie 200 akcji. Główną przyczyną tego stanu jest znaczna koncentracja kapitału w rękach głównego udziałowca. Podmiot dominujący - Mostostal Export posiada akcje dające 69 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Dużymi pakietami dysponują też DM BSK (8 proc.) oraz AmerBank (7 proc.). W wolnym obrocie pozostaje więc niespełna 180 tys akcji, co przy cenie około 5 - 6 zł za jeden walor, daje kwotę niższą niż 1 mln zł wystarczającą do skupienia wszystkich tych walorów.

Trudno się zatem dziwić, że kurs ZEG-u podlega dużym wahaniom, zupełnie nie związanym z tym, co się dzieje aktualnie w spółce.

Sposobem spółki na zwiększenie spadających przychodów ma być prowadzona restrukturyzacja. Oprócz przeprowadzonych już zwolnień przewiduje ona dywersyfikowanie działalności. Spółka oprócz wytwarzania aparatury elektronicznej chce świadczyć usługi telekomunikacyjne i teleinformatyczne (sprzedaż sprzętu i oprogramowania). Działania te pozwolą na osiągnięcie w 2001 r. 20 proc. wzrostu przychodów i wypracowania 1 mln zł zysku netto.

DARIUSZ WOLAK

Źródło:
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki