Zjazd czołówki europejskich polityków w Poznaniu. Porozmawiają o Bałkanach

Kwestii terminu otwarcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną poświęcone mają być rozmowy szefów państw lub rządów partnerów Procesu Berlińskiego, którzy w piątek spotkają się w Poznaniu podczas ostatniego dnia Szczytu Bałkanów Zachodnich.

(fot. Sejm RP / Flickr)

W trwającym od środy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) wydarzeniu uczestniczą przedstawiciele krajów biorących udział w Procesie Berlińskim - inicjatywie służącej wspieraniu integracji sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską. W piątek w stolicy Wielkopolski obecni będą m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, premierzy Francji Edouard Philippe i Wielkiej Brytanii Theresa May oraz premierzy państw Bałkanów Zachodnich.

Odpowiedzialny za organizację szczytu w Poznaniu wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował, że podczas piątkowego szczytu liderów zostaną podsumowane dotychczasowe działania podejmowane w ramach Procesu Berlińskiego oraz omówione będą plany na przyszłość.

"Już wiadomo, że ten format, przewidziany pierwotnie na pięć lat, będzie przedłużony. Kraje regionu Bałkanów Zachodnich pozytywnie oceniają postępy związane z tym procesem i korzyści jakie dla nich przynosi. To nadawanie impulsów politycznych jest ważne - tym bardziej w kontekście tego, że nie otwarto ostatecznie negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią. Potrzeba pozytywnej atmosfery politycznej wokół decyzji dotyczących Bałkanów Zachodnich" – powiedział PAP Szynkowski vel Sęk.

"Chcemy, aby uczestnicy szczytu zgodzili się, aby otworzyć negocjacje akcesyjne w październiku. Polska jest tego orędownikiem i będziemy starali się przekonać do tego pozostałych liderów. Chcemy też namawiać kraje Bałkanów Zachodnich do wdrażania wewnętrznych reform i do stabilizowania sytuacji bilateralnych - chociażby Serbię i Kosowo" – zaznaczył wiceminister.

Jak dodał, podczas piątkowego spotkania "nie zapadną w sensie formalnym żadne decyzje, bo nie mogą zapaść". "Ten format jest od początku przewidziany jako format pewnego uzupełnienia procesu rozszerzenia prowadzonego przez Komisję Europejską. Natomiast ma on ten atut, że tutaj deklaracje polityczne mogą być nawet dalej idące, niż tam, gdzie wymagane są konkretne kryteria i procedury" - podkreślił wiceszef MSZ.

Jak zapewnił, Polska jest rzecznikiem spraw Bałkanów Zachodnich w UE, czego potwierdzenia można szukać również w programie poznańskiego szczytu; jeszcze przed głównymi obradami zaplanowano śniadanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierami państw Bałkanów Zachodnich. "To ma być sygnał z naszej strony, że my jesteśmy rzecznikiem tych krajów, który promuje ich przystąpienie do Unii Europejskiej" – powiedział Szynkowski vel Sęk.

Szczyt Bałkanów Zachodnich otworzyło w środę forum think tanków z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych z całej Europy. W czwartek na MTP spotkali się ministrowie spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych oraz gospodarki, odbyło się też forum społeczeństwa obywatelskiego oraz forum biznesu.

W Procesie Berlińskim uczestniczy sześciu partnerów z Bałkanów Zachodnich, którzy są kandydatami: Czarnogóra, Serbia, Macedonia Północna, Albania oraz potencjalnymi kandydatami: Bośnia i Hercegowina, Kosowo do członkostwa w UE oraz są objęci unijną polityką rozszerzenia.

W procesie uczestniczą także niektóre państwa członkowskie UE: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Niemcy, Polska, Słowenia, Wielka Brytania i Włochy. W pracach procesu berlińskiego bierze udział także Komisja Europejska, międzynarodowe instytucje finansowe, organizacje międzynarodowe i regionalne.

Polska dołączyła do procesu w 2018 r. na zaproszenie kanclerz Angeli Merkel i uczestniczyła już w Szczycie Bałkanów Zachodnich w Londynie. 

autorzy: Rafał Pogrzebny, Anna Jowsa, Aleksandra Rebelińska

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil