Długa droga na plażę? Polska firma stworzyła całoroczny dom na wodzie. Pomogły unijne fundusze

2022-06-30 11:40
publikacja
2022-06-30 11:40
Długa droga na plażę? Polska firma stworzyła całoroczny dom na wodzie. Pomogły unijne fundusze
Długa droga na plażę? Polska firma stworzyła całoroczny dom na wodzie. Pomogły unijne fundusze
/ Roto-Tech

Stworzenie od podstaw zupełnie nowego produktu w portfolio firmy to zwykle żmudny i kosztowny proces. Przedsiębiorcy mogą jednak znacznie ułatwić sobie to zadanie za sprawą Funduszy Europejskich gwarantujących wsparcie wykraczające daleko poza etap projektowania. A finałem mogą być takie realizacje, jak choćby całoroczny dom na wodzie, który swoim designem zawstydziłby niejeden drogi hotel.  

W obliczu stale rosnących kosztów wynajęcia wakacyjnego lokum coraz więcej osób postanawia wybrać opcję „raz a dobrze” i decyduje się zakup domku letniskowego lub domu całorocznego. W przypadku miejscowości położonych nad morzem czy jeziorami istotnym kryterium wyboru jest oczywiście odległość nieruchomości od najbliższej plaży. Nic więc dziwnego, że na popularności zaczynają zyskiwać domy stawiane bezpośrednio na wodzie. Dzięki takiemu rozwiązaniu pięknymi widokami możemy się cieszyć się, nie wstając nawet z łóżka. 

Domy na wodzie coraz śmielej wchodzą do Polski. Biorą się za nie też rodzime firmy

Dom na wodzie doskonale sprawdzi się nie tylko jako baza do kilkudniowych wypadów, ale także w charakterze nieruchomości całorocznej. Te oferowane współcześnie są bowiem wyposażone we wszystkie niezbędne udogodnienia, w tym instalację elektryczną i sanitarną. Niektóre z domów posiadają nawet własny napęd, dzięki czemu nie będziemy ograniczeni do jednej lokalizacji.  

Kupno zwodowanego apartamentowca będzie nas kosztowało znacznie mniej niż budowa tradycyjnego, murowanego domu. Jednocześnie należy pamiętać, że późniejsze użytkowanie takiego obiektu nie jest operacją bezkosztową, by wspomnieć tylko o opłacie za wynajęcie miejsca w marinie. Co więcej, choć nie musimy starać się o działkę czy pozwolenie na budowę, cumowanie również wiąże się z dopełnieniem określonych formalności. 

Houseboaty to zwykle dość proste konstrukcje, które rzadko kiedy przykuwają wzrok na dłużej. Na rynku działają oczywiście producenci, którzy postanowili wyłamać się z tego schematu i – obok jakości produktu – postawić także na oryginalny design. Jednym z nich jest choćby polska firma Roto-Tech, która zaprojektowała i wprowadziła na rynek dom na wodzie Home-R. 

Na powierzchni 52 metrów kwadratowych mieszczą się: salon z panoramicznymi oknami, aneks kuchenny, oddzielna sypialnia z dużym łóżkiem i szafami, a także pełnowymiarowa łazienka i wielofunkcyjny pokój dziobowy. Do dyspozycji użytkowników oddano też dwa tarasy znajdujące się na dziobie i rufie. Według zapewnień producenta w pływającym domu przez cały rok komfortowo może zamieszkiwać nawet sześć osób. Last but not least – cała elektronika apartamentowca zasilana jest energią słoneczną. 

fot. Roto-Tech / 

Od projektu po wdrożenie. Fundusze Europejskie pomagają przekuć koncepcję w realny produkt

Na co dzień firma Roto-Tech działa w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. W jej katalogu znajdziemy m.in. niewielkie łodzie i żaglówki wykonane z polietylenu. W ramach prac nad pływającym apartamentowcem przedsiębiorstwo otrzymało dofinansowanie z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, a dokładnie z puli środków przeznaczonych na wsparcie nowoczesnego designu w firmach (konkurs Design dla przedsiębiorców, perspektywa 2014-2020). Wartość dofinansowania wyniosła 795 650 zł, a koszt całego przedsięwzięcia zamknął się w kwocie 1 769 970 zł.

Projekt, którego efektem końcowym jest houseboat Home-R, podzielono na trzy etapy. Pierwszy z nich polegał na przeprowadzeniu audytu wstępnego, podczas którego określono potrzeby i potencjał przedsiębiorstwa w zakresie designu. Następnie uzgodniono strategię dalszych działań, sprecyzowano cele szczegółowe i wyznaczono zadania.

Etap drugi dotyczył prac stricte projektowych we współpracy z projektantami. Przeprowadzone zostały analizy i badania oraz opracowano wstępną koncepcję produktu. Na bazie wykonanych opracowań przygotowano szczegółowy projekt wzorniczy, uwzględniający szybki montaż seryjny domów w kilku wariantach aranżacyjnych. Powstał również projekt wykonawczy.

W etapie trzecim skupiono się na wdrożeniu, tj. na budowie prototypu w postaci pokazowego domu na wodzie. Firma otrzymała na tym etapie wsparcie doradcze w zakresie testów nowego produktu. Opracowano m.in. wytyczne dla przeprowadzonych na koniec prób odbiorczych.

Obok programu Inteligentny Rozwój innym źródłem dotacji na innowacje przez design był program Polska Wschodnia. Oba te programy mają już wyczerpaną pulę środków, ponieważ perspektywa finansowania unijnych pieniędzy na lata 2014-20 dobiega końca (projekty można realizować jeszcze do 2023 ale nabory wniosków w większości nie są ogłaszane ze względu na wyczerpanie puli dostępnych środków). Kolejne programy na okres 2021-27 czekają na uruchomienie i to w ramach kolejnego programu dla Polski Wschodniej tj. Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, dotacje na innowacje przez design powrócą. Skorzystać będą mogli przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie 5 województw Polski Wschodniej oraz (to nowość) z województwa mazowieckiego z wyjątkiem Warszawy i dziewięciu przylegających do niej powiatów.

Twórcy programu wyszli z założenia, że innowacje przez nowoczesne wzornictwo są łatwiejsze w realizacji i obarczone mniejszym ryzykiem niż przedsięwzięcia bazujące na pracach B+R, stąd ten swego rodzaju „handicap” dla słabiej rozwiniętego jeszcze regionu.

Jak to działa i na czym polegają dotacje na innowacje przez design? Chodzi o połącznie specjalistycznego doradztwa, wsparcia w przygotowaniu projektu wzorniczego z dotacją inwestycyjną na wdrożenie przygotowanego projektu. Dotacja obejmie zarówno etap doradztwa jak i etap inwestycyjno-wdrożeniowy.

Kiedy ta oferta będzie dostępna? Szczegóły powinniśmy poznać już pod koniec lata.

fot. Materiał Partnera / 

Źródło:
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (7)

dodaj komentarz
zoomek
Jak zasilanie słońcem to bieda w gudniu.
socjalistyczneg
No PIĘKNIE, znowu pre milionów przepalone z naszych pieniędzy z UE...
kibel też dofinansowali?
zzibi2
lepiej tak niż na szkolenia grania ba bębnach
szprotkafinansjery
Peroniarze na jeziora! (TIR-y na tory)
inwestor.pl
Pływający toi-toi to nie dom.
zenonn
"52 metry kwadratowe przez cały rok KOMFORTOWO może zamieszkiwać sześć osób"
zenonn odpowiada zenonn
Kogo stać na taki statek inaczej wyobraża sobie komfort

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki