Dlaczego technologicznie jesteśmy o krok za Czechami

założyciel SpotData.pl

Jednym z głównych - a może głównym - megatrendem biznesowym współczesności jest cyfryzacja. Firmy na całym świecie mocno zwiększają nakłady na technologie cyfrowe, w coraz większym stopniu wykorzystują dane i „inteligentne” maszyny. Polski ten trend też dotyczy. Między 2010 a 2017 rokiem nakłady firm w Polsce na cyfryzację wzrosły o 100 proc. Ale wciąż jesteśmy o krok za Czechami. Dlaczego?

To jedno z pytań, na które staraliśmy się odpowiedzieć w raporcie „Cyfryzacja to nie tylko technologia”, który przygotowaliśmy w SpotData dzięki partnerstwu z Deloitte i MCI. Pokazujemy m.in., że od początku dekady roczne nakłady na cyfryzację firm w Polsce wzrosły z 25 do 50 mld. Ale gdyby nakłady te w relacji do PKB były na takim poziomie jak w Czechach, sięgałyby 80 mld zł. Polskie firmy wciąż w znacznie słabszym stopniu niż europejscy konkurenci wykorzystują najprostsze technologie informatyczne, jak systemy ERP (zarządzanie zasobami firmy) czy CRM (zarządzanie relacjami z klientami), nie mówiąc o sprzedaży przez internet.

Powód widać na wykresie poniżej. Polska jest krajem małych firm, a małe firmy słabo wykorzystują nowe technologie. Są to firmy słabo wykorzystujące efekty skali, działające nierzadko na lokalnych rynkach, opierające się na bliskich relacjach z tradycyjnymi klientami, posiadające niskie przepływy finansowe, dokonujące tylko najbardziej niezbędnych inwestycji. Na liście branż najmniej ucyfrowionych są filary polskiego przemysłu, takie jak przetwórcy metali czy producenci mebli, czyli branże duże, ale jednocześnie bardzo rozdrobnione i zdominowane przez małe i średnie podmioty.

Ale jednocześnie opóźnienie generuje pewne szanse. W raporcie analizowaliśmy aktywność funduszy private equity w obszarze cyfryzacji. Wśród funduszy panuje przekonanie, że implementowanie technologii cyfrowych w firmach w Polsce może być jednym ze sposobów na osiąganie wyższych stóp zwrotu w czasach gdy ceny aktywów są bardzo wysokie, a konkurencja na rynku inwestycyjnym bardzo duża. Podczas debaty nad raportem, w której uczestniczyli przedstawiciele funduszy, spółek portfelowych oraz Deloitte’a, często padał argument, że firmy w Polsce mogą i powinny nadrabiać zaległości poprzez wchodzenie na wyższy poziom technologiczny. Można tu dostrzec analogię z rynkiem bankowym – nasz rynek później niż zachodnioeuropejski przechodził transformację technologiczną, ale dzięki temu w wielu obszarach (jak płatności) korzysta z technologii nowocześniejszych niż banki zachodnie.  

W ostatnich 30 latach nadrabianie przeróżnych zaległości szło Polsce całkiem nieźle. W obszarze technologii może być podobnie.

(SpotData)

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData. 

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.


Ignacy Morawski

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 19 ajwaj

Zalezy jaka dlugosc kroku autor mial na mysli.. Jaki by nie byl, bedzie coraz dluzszy. (odstep PL-CZ)
Minal rok jak prez. Zemann wrócil z Moskwy ze zleceniami na do 30 mld. $ i to wcale nie koniec, Przy realizacji dochodza nowe zlecenia i to z calej Azji (BRICKS,Szangh. Org. Wsp.. itp.) I to nie tylko SKODA, ale i farmacja, chemia, maszyny, elektro. itd. Dzien i noc cos eksportuja na obiecujace rynki.

Wymusza to automatycznie rozwój bazy technologicznej, naukowej, szkolnictwa itd. praktycznie bez wielkich inwestycji, bo w biegu realizacji wspólpracy.

Bajki PADa, PISy & co. o eksporcie jabola pseudo cydr, buraków, kartofli itd. 10 000 km to dobre do kabaretu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 11 madarot

SKODA - hmmmm, niemiecki kapitał - wywożone zyski z Czech. Można i tak, lepsze to niż zaorana fabryka FSO w Warszawie.

! Odpowiedz
1 11 ajwaj odpowiada madarot

VW - Kapital mieszany-rozproszony 42 % sp.akcyjnej, mozesz kupic akcje i bedzie polska Skoda i dywidendy pojada nad Wisle :)
w 2018 powinno byc > 5,5 % w €

Chodzi o to, ze na 1. pracowniku w produkcji- fabryce "wisi" ca 5-9 poza firma. Kooperanci, szkoly, transport, chemia itd. az do agencji towarzyskiej w Mlada Bolesaw. Wszyscy dostaja kase..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 madarot odpowiada ajwaj

To dlaczego jak w Polsce powstaje Fabryka (montownia) obca to wszyscy ostro krytykują i wyśmiewają oraz zaznaczają, że zyski wywożą. Ale jak w Czechach patrz Skoda to podziw i zachwycenie.

! Odpowiedz
0 3 ajwaj odpowiada madarot

SKODA to fabryka jeszcze z XIX wieku - z tradycjami, szkolami, zapleczem naukowo-badawczym, osiedlami, kooperantami tylko dla nich itd.
VW przejal ca 30 lat temu, kazdy moze byc mikro-wlascicielem VW 1 akcja < 150 €
Montownia to moze byc hala w polu i skreca srubki i druty czy inne, jak ludzie za drodzy, idzie do zaorania i firmy nie ma... Wlasciciel zabiera zyski
I tak obie korzystne, choc chyba 1. wariant lepszy :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 9 tomitomi

.....kwa ! ......ta ułańska fantazja ! ......i 1000 lat historii -brzemię nie do udźwignięcia ! kwa !!!

! Odpowiedz
17 10 jasiek2017

Latwo jest zarzadzac malym krajem a trudniej duzym szczegolnie zasciankowym wierzacym w PiS czy pedofili

! Odpowiedz
15 26 wektorwg

Rozdział kościoła od Państwa

! Odpowiedz
16 47 wizytator

Takiego dziadostwa i niedorozwoju oraz braku zarządzania jak w polskich firmach to ze świecą szukać. Tyle w temacie.

! Odpowiedz
1 13 rekin1986

Dla kogo firmy mają inwestować w tego typu rozwiązania jak jest firma co ma mniej niż 9 osób

Nie jest sztuką wywalać po kilkadziesiąt tysięcy zł w oprogramowanie które nie ma uzasadnionego sensu ekonomicznego które kosztuje więcej niż wynagrodzenia pracowników

Dzisiaj ceny najtańszych opcji programowych to nie rzadko 10 tys zł na 1 stanowisko a bywa , że więcej to dla kogo to mają robić

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne