REKLAMA

Najbogatsi Polacy. Zmiany na podium [Ranking]

2021-02-25 13:00
publikacja
2021-02-25 13:00

Michał Sołowow utrzymał miano najbogatszego Polaka - wynika z rankingu "Forbesa". Zmiany nastąpiły za to na pozostałych miejscach podium. Mocne wzrosty Dino na giełdzie w Warszawie wywindowały majątek założyciela prężnej sieci handlowej Tomasza Biernackiego, a jedno oczko stracił twórca Polsatu Zygmunt Solorz.

Majątek najbogatszego Polaka Michała Sołowowa jest szacowany na 15,5 mld zł. Jego wartość spadła w ciągu roku o 0,7 proc. Właściciel Synthosu i Cersanitu utrzymał pierwsze miejsce w rankingu "Forbesa" kolejny rok z rzędu.

Na drugie miejsce awansował Tomasz Biernacki, założyciel i większościowy właściciel Dino. Za sprawą gwałtownego wzrostu kursu spółki jego majątek powiększył się aż o ponad 60 proc. i jest obecnie szacowany na przeszło 13 mld zł.

Biernacki zepchnął na najniższy stopień podium Zygmunta Solorza, kontrolującego ponad połowę akcji Cyfrowego Polsatu, ZE PAK-u czy Elektrimu. Jego majątek, po wzroście o ok. 10 proc., również jest szacowany na nieco ponad 13 mld zł.

Miejsce na podium stracił za to Jerzy Starak, mimo że wartość jego majątku wzrosła o 1/3, do niemal 13 mld zł. Kolejne pozycje zajęli Dominika i Sebastian Kulczykowie. Majątek pierwszej zwiększył się o 10 proc., do 7,6 mld zł, a drugiego - nieznacznie spadł, do 6,4 mld zł.

Po debiucie InPostu na giełdzie w Amsterdamie do pierwszej 10 najbogatszych Polaków trafił Rafał Brzoska. Majątek szacowany na 5,7 mld zł daje mu 7. miejsce w zestawieniu.

Na 8. miejscu w rankingu znaleźli się Zbigniew Juroszek (kontrolujący Atal) i Mateusz Juroszek (właściciel STS) wraz z rodziną. Ich łączny majątek jest szacowany na niespełna 5 mld zł. Oczko niżej klasyfikowani są stojący za Adamedem Maciej i Małgorzata Adamkiewicz, również wyceniani na blisko 5 mld zł. Dziesiątkę zamyka właściciel Techlandu Paweł Marchewka (4,1 mld zł).

Łączny majątek 100 najbogatszych Polaków wzrósł według "Forbesa" o 16 proc., do 210 mld zł. Bloomberg szacuje, że najbogatszy człowiek świata Elon Musk ma majątek wart 190 mld dol. (ok. 700 mld zł).

MKa

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
uczen_manueli_g
Czy Morawiecki myśli nad podatkami? Danina solidarnościowa PLUS czyli płaci każdy , kto choć przez 24 godziny w 2020 roku miał majątek minimum 1 mld zł.

5% albo i 15%.

Dajcie mi miliardera a paragraf podatkowy zawsze się znajdzie!
jarekzbyszek
Brakuje Obajtka i Witolda Ziobro. Ale kasy w bankach szwajcarskich się nie wlicza do majątku?
--__hubert__---__--__--__--__-
Słabe jest to że ich biznesy NIE reprezentują branży wysokich technologii
a jedynie głównie budowlankę, handel .
Niestety z takimi branżami to nie awansujemy w gospodarce Światowej !
Boją się stracić w rankingu próbując coś zmienić w PL.
No cóż czas na młodych !
glowny_analityk_bankier_pl
Każdy z nich(jak mniemam) codziennie je, wydala i ubiera się w ciut droższe ciuchy , gdyby tak kilku z nich przynajmniej połowę kasy przeznaczyła na edukację młodzieży czy naukę(wolną naukę która służyła by wszystkim) to świat wyglądał by zupełnie inaczej, ludzie myślę że byli by zupełnie inni.Ale co..?
Nie
Każdy z nich(jak mniemam) codziennie je, wydala i ubiera się w ciut droższe ciuchy , gdyby tak kilku z nich przynajmniej połowę kasy przeznaczyła na edukację młodzieży czy naukę(wolną naukę która służyła by wszystkim) to świat wyglądał by zupełnie inaczej, ludzie myślę że byli by zupełnie inni.Ale co..?
Nie da się, zawsze jest za mało, no i ta władza...
demeryt_69
Te zestawienia to od lat listy TW z tej samej 'opcji' etnicznej. Na Ukrainie mają jeszcze zabawniej :)
sel
Synowie biskupów i ojców dyrektorów nie afiszują się ze swoim majątkiem?
demeryt_69 odpowiada sel
Pośród wierchuszki wolskiego oddziału Firmy też Słowian jak na lekarstwo - taki klimat :)

Powiązane: Najbogatsi ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki