REKLAMA

Deweloperzy przyhamowali z inwestycjami

Michał Kisiel2019-05-29 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2019-05-29 06:00
Deweloperzy przyhamowali z inwestycjami
Deweloperzy przyhamowali z inwestycjami
/ YAY Foto

Ponad 20-procentowy spadek liczby uzyskanych pozwoleń na budowę to sygnał, że po okresie boomu rynek mieszkaniowy wraca do normalności. Zdaniem analityków AMRON-u świadczyć o tym może także wolniejsze tempo wzrostu cen lokali w największych miastach.

W pierwszym kwartale zwykle liczba mieszkań oddawanych do użytkowania jest niższa niż w końcówce poprzedniego roku. Zjawisko to miało miejsce również w pierwszych trzech miesiącach 2019 r. analizowanych w najnowszym raporcie AMRON-SARFiN.

Do eksploatacji w I kw. 2019 r. oddano ogółem 47,3 tys. lokali – mniej o 14,38 proc. niż w poprzedzających go trzech miesiącach. Liczba rozpoczętych budów wzrosła o 12,3 proc. kwartał do kwartału, ale liczba pozwoleń na budowę spadła o 10,3 proc. W porównaniach rok do roku odnotowano odpowiednio spadek liczby pozwoleń o 13,85 proc., wzrost rozpoczętych inwestycji o 12,3 proc. i wzrost liczby lokali oddanych o 5,77 proc.

fot. / / AMRON-SARFiN

Sektor deweloperski odpowiadał w I kw. 2019 r. za ponad 60 proc. aktywności na rynku budownictwa mieszkaniowego (w przypadku każdego z wymienionych wskaźników). Jak podkreślono w raporcie AMRON-u, najnowsze dane wskazują na osłabienie zapału deweloperów do rozpoczynania nowych inwestycji. W okresie od stycznia do końca marca:

  • oddali do użytkowania 28,6 tys. mieszkań (o 17,1 proc. mniej niż w IV kw. 2018 r. i o 11,5 proc. więcej niż w I kw. 2018 r.),
  • rozpoczęli budowę 33,3 tys. lokali (kwartalny wzrost o 6,72 proc., roczny – o 8,63 proc.),
  • otrzymali pozwolenia na budowę 34,8 tys. mieszkań (kwartalny spadek o 17,7 proc., roczny – o 20,6 proc.).

„Systematycznie spada liczba uzyskiwanych pozwoleń na budowę, jednak oznacza to raczej powrót do normalności po okresie boomu budowlanego niż zapowiedź załamania na rynku budownictwa mieszkaniowego. Z sygnałów z sektora deweloperskiego wynika, że sprzedaż nowych mieszkań była o ponad 11% niższa niż przed rokiem. Na poziom aktywności deweloperów w kolejnych kwartałach może mieć wpływ – raczej negatywny – nowa ustawa deweloperska obciążająca deweloperów składką na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny” – podkreśla we wprowadzeniu do raportu dr Jacek Furga, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich.

Niewielkie wzrosty cen transakcyjnych

W I kw. 2019 r. średnia cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania wzrosła we wszystkich analizowanych w raporcie największych aglomeracjach poza katowicką. Największy wzrost odnotowano we Wrocławiu (2,04 proc. kwartalnie), a najmniejszy w Gdańsku (0,19 proc.). W stolicy przeciętnie za metr mieszkania trzeba było zapłacić 8427 zł, o 1,6 proc. więcej niż w poprzednim kwartale.

fot. / / AMRON-SARFiN

W odniesieniu do I kwartału 2018 roku we wszystkich badanych lokalizacjach zanotowano wzrost średniej ceny zakupu 1 mkw. powierzchni mieszkania. Najbardziej podrożały lokale w Poznaniu (o 441 zł/mkw., 7,78 proc.), w Krakowie (o 493 zł, 7,67%) oraz w Gdańsku (o 606 zł, 9,75 proc.).

Wzrosła średnia powierzchnia użytkowa mieszkania będącego przedmiotem obrotu na rynku. W pierwszych trzech miesiącach 2019 r. wskaźnik ten wyniósł 53,43 mkw. Największe lokale kupowano we Wrocławiu (średnia 58,5 mkw.), a najmniejsze w Krakowie (49,94 mkw.).

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (19)

dodaj komentarz
eireirlpol
Przejżałem jeszcze raz swój komentarz ponieważ myślełam że się pomyliłem, ale nie ja tam wyraźnie napisałem cytuje :

budynki deweloperskie odane do użytku wciąż posiada lokale na sprzedaż(zdarza się np w takim KRK, że połowa budynku jeszcze nie została kupiona) a napisy na biurach deweloperów, że wciąż
Przejżałem jeszcze raz swój komentarz ponieważ myślełam że się pomyliłem, ale nie ja tam wyraźnie napisałem cytuje :

budynki deweloperskie odane do użytku wciąż posiada lokale na sprzedaż(zdarza się np w takim KRK, że połowa budynku jeszcze nie została kupiona) a napisy na biurach deweloperów, że wciąż posiadają lokalne na sprzedaż nie świadczy o niesamowitym popycie

nie jest to równoznaczne z gotowymi do zamieszkania(umeblowane itd) , że sie wprowadzasz i mieszkasz.

Jest cała masa stron developerskich, jest stronka rynek pierotny, jest w końcu wujek google, wpisujesz frazę i wychodzą ci wyniki. Chcesz mieć wszysko podane na tacy, nie kolego, poszukaj, pogłęb temat jak sam się natrudzisz to na dłużej to zapamiętasz i wyciagniesz własne wnioski. Inna sparawa, że jeśli ja będe sam ci podsyała linki to nie uważasz, że móglbym manipulowac i dobierac takie które są potwierdzeniem niektorych moich tez. Nie kolego poszukaj sam, najwyższy czas żebyśmy my rodacy zaczęli sami rozumować, brać odpowiedzialność w swoje ręce, a nie czekać na gotowe rozwiązanie któr podstawi nam ktos inny. Ja się natrudze sam znajdę za i przeciw to na dłużej mi to zosanie w pamieci i zabalansuje swoją wiedzę.

To, że w narodzie nie ma chęci brania odpowiedzialności za sowje czyny świadczą sosatnie wybory, gdzie 85% głosujących wybrało stare opcje rządzące Polską na zmianę od 1989 r. To jak oni chcą zmiany na lepsze.

Poszukaj pogłówkuj, oczytaj ogólnie dostępne raporty NBP, czy innych instytucji, bądź też samych deweloperów notowanych na giełdzie i wyciągnij wnioski. Samodzielnie. Mogą być błędne. Popełnianie błędów nie jest złem, karygodne jest bezgraniczne ufanie, że ktoś nas przeprowadzi przez życie za rączkę.
Pozdrawiam, pisze to też bez złośliwości.
eireirlpol
to miała byc odpowiedz do elektrykdt00
elektrykdt00
Dzięki za odpowiedź, nie oczekuje podanej odpowiedzi na tacy. Znam te portale.
Idąc za portalem rynek pierwotny, ustawiając filty na gotowe do zamieszkania (w ich mniemaniu stan deweloperski) 40-60m2 wyniki wyglądają tak:
1. Kliny
2. Swoszowice
3. Krowodrza po 11,5k/m2
4. Swoszowice
5. Kliny
6. Modernity
Dzięki za odpowiedź, nie oczekuje podanej odpowiedzi na tacy. Znam te portale.
Idąc za portalem rynek pierwotny, ustawiając filty na gotowe do zamieszkania (w ich mniemaniu stan deweloperski) 40-60m2 wyniki wyglądają tak:
1. Kliny
2. Swoszowice
3. Krowodrza po 11,5k/m2
4. Swoszowice
5. Kliny
6. Modernity - budynek z lat 60
7. Prądnik biały kilka mieszkań po 8k ale tam nie ma zadnej komunikacji
8. Osiedle akademickie - 2 mieszkania zostały

Może ja szukać nie umiem, w takim razie chętnie się naucze.
Choć wydaje mi się że wcale tak te mieszkania odłogiem nie stoją. Pozostawały te z widokiem na śmietnik i tyle. Coś normalnego schodzi na pniu.
Sam bym chciał żeby było inaczej
marxs
w zasadzie każdym kraju ilość chciwych matołków jest ograniczona a więc ograniczone musi byc też budownictwo
jasiek2017
No i tradycyjnie w czesci komentarzy czarnowidztwo. Jest zle, bedzie jeszcze gorzej a tak w ogóle to od 5 lat mamy kryzys tylko o nim jeszcze nie wiemy
oklahoma_kid
jedna moja ciotka miała tak że za każdym razem jak sie gorzej poczułą to mówiła że juz chyba umiera; na ogół sie myliła, ale raz trafiła
jasiek2017 odpowiada oklahoma_kid
Kiedys na pewno ale jeszcze duzo wody uplynie w tej rzece. Na dzien dzisiejszy nie ma zadnych szans na kryzys w budowlance czyli znaczaca obnizke cen.
no_comment
Do markso. Ja tu nie prognozuje wzrostu/spadku cen tylko dziwię się wyciągniętym wnioskom z danych w tej analizie. Na zmianę cen nieruchomości ma wiele czynników np. wzrosną stopy procentowe to popyt inwestycyjny przyhamuje, zwali się jakiś blok z wielkiej płyty to popyt na nowe mieszkania wystrzeli, do tego dochodzą Do markso. Ja tu nie prognozuje wzrostu/spadku cen tylko dziwię się wyciągniętym wnioskom z danych w tej analizie. Na zmianę cen nieruchomości ma wiele czynników np. wzrosną stopy procentowe to popyt inwestycyjny przyhamuje, zwali się jakiś blok z wielkiej płyty to popyt na nowe mieszkania wystrzeli, do tego dochodzą czynniki nieprzewidywalne np. padnie jakiś kolejny Lehman Brothers to wszelkie analizy z naszego lokalnego rynku będą nic nie warte. Generalnie historia uczy, że ceny wartościowych nieruchomości w długim terminie nie spadają, demografia owszem jest ujemna ale migracja do dużych miast dodatnia i to raczej będzie się wraz ze starzeniem się społeczeństwa i rozwojem nowoczesnych gałęzi gospodarki nasilać.
kzabor
Zgadzam się prawie, ze wszystkim, ale migracja do dużych miast wraz ze wzrostem technologi i pracy zdalnej może zwolnić.
jasiek2017 odpowiada kzabor
Taaaak, praca zdalna w Polsce to juz 80% )))))) Chlopie, za 20 lat byc moze ale Polska jeszcze dlugo bedzie stala cepem

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki