REKLAMA

Deweloper Plaza Center traci 43,6 proc. Stracili też emeryci

Jarosław Ryba2013-11-14 13:32
publikacja
2013-11-14 13:32

Akcje dewelopera Plaza Center tracą dziś 43,6 proc. po tym, jak spółka poinformowała, że nie wykupi obligacji. Po dramatycznej przecenie i przy obrotach 1,8 mln zł giełda podjęła decyzję o zawieszeniu obrotu. Ostatecznie spółka straciła 49,09% przy obrotach przekraczających 4,6 mln zł.

Przyczyną tąpnięcia kursu jest ujawniona dziś informacja ze spółki, że zapadające 18 listopada polskie obligacje o wartości 15 mln euro nie zostaną wykupione w terminie. To samo dotyczy zapadających w grudniu papierów wyemitowanych na giełdzie w Izraelu o wartości 17 mln euro. Zarząd firmy zobowiązał się do pilnego przedstawienia planu spłaty. Nieznane są na razie założenia restrukturyzacji.

W reakcji inwestorzy w Polsce od rana masowo wyprzedają akcje dewelopera. Otwarcie notowań rozpoczęło się od 9-procentowej przeceny. Każda następna godzina pogłębiała spadki, aż do zarządzenia przez GPW zawieszenia notowań o godz. 11:00. Do tego czasu Plaza Center stracił 43,6 proc. wartości, co w przypadku tej spółki oznacza utratę 71,3 mln zł kapitalizacji giełdowej. Na giełdzie w Londynie spółka traci 36,7%.

Informacje z Plaza Center pozostają bez wpływu na kursy pozostałych deweloperów, których subindeks rośnie o 0,8 proc. Najwięcej zyskują dziś akcje Celtic (+8,6 proc.), PPG (+4,35 proc.) i Ganta (+3,7 proc.). Za wyjątkiem Plazy, największą przeceną popołudniu obserwujemy na akcjach Inpro (-4,5 proc.) i Robyg (-3,45 proc.). WIG30 zyskuje 1,15 proc., a WIG 1 proc.

Plaza Center jest deweloperem centrów handlowo-rozrywkowych, działającym na obszarze rynków wschodzących. W regionie obecna jest od 1996 r. Działa również w Indiach i Stanach Zjednoczonych. Należy w większości do izraelskiej spółki Elbit Imaging Ltd. (62,19 proc.). 11,8 proc. akcji posiada też ING OFE, co oznacza, że tylko na dzisiejszej sesji polscy emeryci ponieśli księgową stratę 8,4 mln zł.

Akcje Plaza Center tanieją od sierpnia tego roku. Kosztowały wtedy średnio 1,3 zł, gdy dziś wyceniane są na 0,31 zł. W ciągu ostatniego roku straciły 84,5 proc. wartości. Spółka w Polsce zrealizowała budowę centrów handlowych w Krakowie, Lublinie, Poznaniu i Rudzie Śląskiej oraz prowadzi prace w Kielcach, Lesznie i Łodzi.

Jarosław Ryba

Bankier.pl

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~ARON
NA JEDNYM STRACĄ NA INNYCH ZAROBIĄ I WYJDĄ NA SWOJE
~ludwik
ING OFE, WZBK asset managemet - te firmy zdefraudowaly moje pieniądze, składki z II filaru. Zrobiły to celowo, bo nie zakładam że pracują tam idioci. Zrobię wszystko aby ci ludzie i instytucje poniosły zasłuzoną karę
~Realista ...
"O"FE jest fe a przede wszystkim jest piramidą finansową zgodną z konstytucją. Przyszli emeryci zasypią tą stratę swoją tzw własnością. Straty są własnością emerytów i jeszcze zostali zmuszeni ustawą do pokrywania takich strat.. Ale czy można ich żałować, mają wolny kraj, który wywalczył im pewien elek... . Kijek zażarcie "O"FE jest fe a przede wszystkim jest piramidą finansową zgodną z konstytucją. Przyszli emeryci zasypią tą stratę swoją tzw własnością. Straty są własnością emerytów i jeszcze zostali zmuszeni ustawą do pokrywania takich strat.. Ale czy można ich żałować, mają wolny kraj, który wywalczył im pewien elek... . Kijek zażarcie walczy o interesy przyszłych emerytów i teraz nawet rozpoczął krytykować przyszły wolny wybór emerytów. To taki sam samobójca, jak jeden młody pilot z samolotu Tupolew. Nudna stacja TVN csbs.
~cp
trzeba dawac dyla, poki czas...
~polak
KGHM,PKN orlen kupują spółki w Kanadzie padlinę od kogo?pejsate?I będzie zjazd.KGHM już traci po mału..........
~george
w Lesznie nic nie prowadzi kupiła stare młyny i nic nie zrobiła ani nie zrobi. Nie dziwię się jej problemów skoro podejmuje takie bezsensowne decyzje
~zybi
na giełdzie jest więcej spółek gdzie wydymano ludzi
~nnnd
Uwaga, w przyszłym tygodniu ( we wtorek) zjazd na giełdzie wszystkich deweloperow!!! Kto nei sprzeda w tym tygodniu akcji spółek deweloperskich, ten będzie piszczal w rpzyszlym tygodniu, jak jego majatek stopi sie przynajmniej o polowe. Ciekawych większej ilości info z gieldy zapraszam do pisania do mnei na trex82@wp.pl
~Zakladnik OFE
Cale szczescie ze to nie moje OFE. Qwerty - dobra uwaga nie emeryci ale przyszli emeryci.
Tak naprawde to emeryci w Polsce maja sie bardzo dobrze :) a przyszli beda miec zgodnie ze stanowiskiem Rzadu okolo 19-20% emerytury tej ktora wyliczyliby sabie dzisiaj.
Ale to z ZUS jak jeszcze z ofe bedzie kiepsko to juz bieda. Powinni
Cale szczescie ze to nie moje OFE. Qwerty - dobra uwaga nie emeryci ale przyszli emeryci.
Tak naprawde to emeryci w Polsce maja sie bardzo dobrze :) a przyszli beda miec zgodnie ze stanowiskiem Rzadu okolo 19-20% emerytury tej ktora wyliczyliby sabie dzisiaj.
Ale to z ZUS jak jeszcze z ofe bedzie kiepsko to juz bieda. Powinni zabronic OFE inwestycji w developerke oraz akcje izraelitow. Przeciez lepiej byc madrym przed szkoda :)
~qwer
hehe,
widze ze ofe to sie przejmujesz.
o zusie zapomniales ?
demografia zmiecie i zus i ofe (ktore jest zalezna od gieldy, ktora jest zalezna od finansow panstwa)
dodaj do tego lawinowo rosnace zadluzenie + rosnace obciazenia podatkowe + rosnaca biurokracje... tego nie powinien nikt zabronic ???? ;-)

Powiązane: Kryzys w budowlance

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki