Detroit: muzułmanie przeciwko Trumpowi

Amerykańscy muzułmanie nie chcą, aby Donald Trump został prezydentem. Zdecydowana większość z nich zapowiada, że zagłosuje na Hillary Clinton, by zatrzymać Trumpa. Wyznawcy islamu boją się, że republikański kandydat może chcieć wyrzucić ich ze Stanów Zjednoczonych - tak jak zapowiadał w kampanii wyborczej.

Miasto Dearborn niedaleko Detroit to jedno z największych skupisk muzułmanów w Stanach Zjednoczonych. W okolicy mieszka ich około 200 tysięcy. Są to głównie Irakijczycy, Libańczycy i Jemeńczycy, niektórzy są w Ameryce nawet od trzech pokoleń.

Abdallah przyjechał do Stanów Zjednoczonych z Libanu 30 lat temu. Jak podkreśla w rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia, Dearborn to wspaniałe miejsce do życia "Nas Arabów jest tu mnóstwo. Wszyscy mówią tym samym językiem, mają tę samą kulturę. Czuję się tu jak w domu i nie muszę tak często jeździć na Bliski Wschód. No i jedzenie, które jest tak dobre jak tam, o ile nie lepsze" - mówi Abdallah.

Imad Hamad z Amerykańskiej Rady Praw Człowieka z Dearborn podkreśla, że muzułmanie są lojalnymi obywatelami Stanów Zjednoczonych, a nie terrorystami - jak sugeruje Donald Trump. "Amerykańscy muzułmanie, amerykańscy Arabowie mają ogromny wkład w bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych. Jesteśmy już zmęczeni tym, że kwestionuje się naszą lojalność wobec Ameryki. Jesteśmy Amerykanami i służymy temu krajowi tak jak inni obywatele" - mówi Imad Hamad.

W całych Stanach Zjednoczonych mieszkają ponad 3 miliony muzułmanów. Organizacje broniące ich praw twierdzą, że za sprawą Donalda Trumpa w ostatnich miesiącach wzrósł poziom islamofobii, a także ataków na meczety czy zastraszania muzułmanów.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Wojciech Cegielski/Detroit/dabr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Rafik

Pan Trump chce zrobić porządek z problemami, jakich inni politycy nawet nie chcą dotknąć. Co w tym złego?

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 ~plutarch

OBAMA , SUNNICI , SZYICI to muzułmanie .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil