REKLAMA

Pompeo dostał whiskey za 6 tys. dol. Teraz ma problemy

2021-08-05 08:22
publikacja
2021-08-05 08:22
Pompeo dostał whiskey za 6 tys. dol. Teraz ma problemy
Pompeo dostał whiskey za 6 tys. dol. Teraz ma problemy
fot. Leah Millis / / Reuters

Departament Stanu usiłuje dociec co się stało z butelką whisky wartości 5 800 dolarów podarowanej przez rząd japoński byłemu szefowi dyplomacji USA Mike'owi Pompeo. On sam twierdzi, że nie wie – podał w środę Reuters.

Biuro szefa protokołu Departamentu Stanu wyszczególniając prezenty dla amerykańskich pracowników federalnych od zagranicznych rządów zgłoszone w 2019 roku, powiadomił, że rząd Japonii podarował Pompeo 24 czerwca 2019 roku butelkę whisky.

"Departament przygląda się tej sprawie i trwa dochodzenie” – głosi w Rejestrze Federalnym, który ma być opublikowany w czwartek, przypis do zawiadomienia.

„New York Times” („NYT”), który pierwszy informował o dochodzeniu, zauważył, że urzędnicy amerykańscy mogą zatrzymać prezenty, które są wycenione na mniej niż 390 dolarów. Jeśli przekraczają tę kwotę, muszą je kupić jeśli chcą zatrzymać.

"Pan Pompeo nie przypomina sobie otrzymania butelki whisky i nie wie, co się z nią stało. Nie wie też o żadnym dochodzeniu, mającym ustalić gdzie ona jest” – tłumaczył cytowany przez Reutersa prawnik Pompeo, William Burck.

„NYT”, powołując się na nienazwane źródła, oznajmił, że rządowi USA nigdy nie zapłacono za butelkę, a Departament Stanu poprosił swojego inspektora generalnego o zbadanie, co się z nią stało.

Jak zaznaczył nowojorski dziennik, nie było jasne, czy Pompeo kiedykolwiek otrzymał prezent. Przebywał bowiem w Arabii Saudyjskiej 24 czerwca 2019 roku, kiedy japońscy urzędnicy przekazali butelkę Departamentowi Stanu.

W kwietniu Pompeo, który pracował w administracji byłego prezydenta Donalda Trumpa, został oskarżony w raporcie rządowego nadzorcy (government watchdog) o naruszenie federalnych zasad etyki regulujących korzystanie z zasobów finansowanych przez podatników. Szef dyplomacji i jego żona, wydali jakoby ponad 100 razy pracownikom Departamentu Stanu zlecenia o personalnym charakterze.

Pompeo zaprzeczył raportowi. Argumentował, że był umotywowany politycznie i jest pełen błędów merytorycznych.

Republikański szef dyplomacji pełnił swoją funkcję do 20 stycznia, kiedy Trump odszedł z urzędu po porażce w listopadowych wyborach.

Zdaniem Reutersa Pompeo jest postrzegany jako jeden z garstki swej partii z ambicjami prezydenckimi na 2024 rok. Dotąd tego nie potwierdził.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/wr/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Komentarze (9)

dodaj komentarz
innowierca
Mike whiskey mogl wypic. Na takich stanowiskach cygara i whiskey w tych cenach to
nie jest zaden szok.
ssmentek
Bankier.pl to propaganda dla ludzi z niskim IQ :(
pstrzezek
Czy tym można tłumaczyć twoją obecność na forum?
kwiecien2021
Ludobójstwo w Afganistanie, Iraku, Syrii, Libii i Izraelu. Wprowadzenie ustaw że zbrodnie wojenny popełnione przez USA nie istnieją. A oni zajmują się alkoholem..... za 6 tys usd:))))
jko55
chyba nie kapujesz jak to działa - ludobojstwa, wojny i głód sa wlasnie dlatego że niektorzy mysśa o posadach, malwersacjach , whisky i dziewczynach za kase zamiast sie zajmowac tymi problemami. Wiec mam nadzieje ze go dopadną i sprawiedliwie rozliczą
frewoj odpowiada jko55
10/10, Al Capone też wpadł za drobny błąd w zeznaniu podatkowym ;)
wrecker
Polityk też się musi czasem znieczulić, u nas Kwaśniewski też się nie oszczędzał
vonmisses
Szczególnie gdy sam generał Głódź zapraszał! Tylko głowa prezydencka nie była tak mocna, jak dostojnego kapelana i kilka razy się na tym przejechał :)
kwiecien2021 odpowiada vonmisses
nie tylko on.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki