REKLAMA

Delta wzmaga presję w górę na ceny w przemyśle

Ignacy Morawski2021-08-20 07:49główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData
publikacja
2021-08-20 07:49

Zaburzenia w międzynarodowym systemie handlu towarami zamiast maleć – wzmagają się. Wynika to z rozprzestrzeniania się wariantu delta w Azji, gdzie zamknięte są niektóre porty. Przekłada się to na czas dostaw i ceny komponentów, co widać w wysokiej dynamice cen producentów. Niektóre duże banki inwestycyjne zaczynają obniżać w związku z tym prognozy makroekonomiczne dla dużych krajów.

W Polsce presję cenową widać w inflacji PPI (z ang. producers price index), która pokazuje zmiany cen towarów wyjeżdżających z fabryk. Inflacja cen producentów wyniosła w Polsce w lipcu aż 8,2 proc. wobec 7,2 proc. w lipcu. Kilka tygodni temu wydawało się, że presja cenowa będzie się stopniowo stabilizować, m.in. z powodu stabilizacji cen surowców. Zaburzenia w handlu zmieniły jednak ten scenariusz. Niedobory komponentów wciąż podbijają ceny dostaw, które przez producentów przerzucane są na kolejnych odbiorców. Ten problem nie skończy się szybko.

Szczególna uwaga koncentruje się na krajach azjatyckich, które do tej pory radziły sobie z pandemią bardzo dobrze. Teraz jednak wiele z nich, szczególnie Tajlandia, Malezja, czy Wietnam, doświadcza bardzo wysokiej fali zakażeń wariantem delta. Nawet w Chinach wirus znów jest problemem. Kilka dni temu pojawiła się informacja, że zamknięty do odwołania został trzeci co do wielkości terminal kontenerowy świata w chińskim Ningbo-Zhousan.

Te zaburzenia sprawiają, że bank Goldman Sachs obniżył ostatnio prognozy dla amerykańskiej gospodarki. Według banku PKB USA ma w tym roku wzrosnąć o 6 proc. zamiast wcześniej oczekiwanych 6,4 proc. Jednym z powodów rewizji jest problem z zaopatrzeniem i presja cenowa, która obniża siłę nabywczą konsumentów.

Jednocześnie pozytywny jest fakt, że na razie zaburzenia w dostawach nie przekładają się na dynamikę samej produkcji w Polsce. W lipcu wzrosła o 9,8 proc. rok do roku i 0,7 proc. miesiąc do miesiąca, utrzymując solidny trend wzrostowy z poprzednich miesięcy. Wciąż solidny jest wzrost wyrobów elektrycznych i elektronicznych, wśród których znajdują się m.in. sprzęt RTV/AGD, ale mocno rośnie też produkcja metali i wyrobów z metali oraz maszyn i urządzeń.

Delta wzmaga presję w górę na ceny w przemyśle
Delta wzmaga presję w górę na ceny w przemyśle
fot. Sheila Fitzgerald / / Shutterstock
Puls Biznesu

Pod tym względem sytuacja w Polsce wyraźnie różni się od sytuacji w Europie zachodniej, gdzie problem z komponentami ewidentnie blokuje produkcję. W czerwcu indeks produkcji w strefie euro znajdował się wciąż poniżej poziomu z lutego 2020 r., czyli momentu tuż przed wybuchem pandemii w Europie, podczas gdy w Polsce indeks produkcji jest już 9 proc. powyżej tak ustawionego punktu odniesienia.

Skąd bierze się ta różnica? Kłopoty z dostawami dotykają w szczególny sposób produkcję samochodów, która w Polsce nie jest bardzo duża. Polska koncentruje się na produkcji części, które są mniej podatne na tego typu zaburzenia niż produkty finalne.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData

Pomysłodawca projektu i szef zespołu SpotData. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez "Rzeczpospolitą" i Narodowy Bank Polski. W 2017 roku znalazł się na liście New Europe 100, wyróżniającej najbardziej innowacyjne osoby Europy Środkowej, publikowanej przez „Financial Times”. W 2019 r. wyróżniony przez ThinkTank jako jeden z 10 ekonomistów najbardziej słuchanych przez polski biznes. W tym samym roku projekt SpotData, który założył, został nominowany do nagrody GrandPress Digital. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (3)

dodaj komentarz
ajwaj_
No to delte SPUTNIKem-V
sieka Delty bez objawów ubocznych i bez trutki mRNA, nanolipidów itd.

W koncu Watykan my kasiore i dali se SPUTNIKA-V
300_pala
Bierz!…. Nawet Rosjanie tego je chcą
ajwaj_ odpowiada 300_pala
zaspiewaj cós
kumasz ZERO

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki