Deloitte: popyt na materiały budowlane w 2016 r. spadnie

Ze względu na załamanie realizacji projektów unijnych, popyt na materiały budowlane w 2016 r. spadnie, ale sektor budowlany w Polsce znajduje się w stosunkowo stabilnej zależności od koniunktury - wynika z raportu firmy Deloitte.

Deloitte: popyt na materiały budowlane w 2016 r. spadnie
Deloitte: popyt na materiały budowlane w 2016 r. spadnie (fot. Bartłomiej Kudowicz / FORUM)

"Wyniki sektora budowlanego w (...) okresie 2011-2015 są znacznie mniej korzystne niż sektora materiałów budowlanych, ale poprawa koniunktury w latach 2014-2015 jest nieco silniejsza. Generalnie korzystniejsze wyniki sprzedaży mają miejsce w klasach robót specjalistycznych. Więcej niż połowa klas inżynierii budowlanej doświadczyła spadków w ostatnim okresie. Wiąże się to z osłabieniem wydatkowania na odpowiednie cele środków unijnych z poprzedniej perspektywy budżetowej, czego kulminacja przypadała na lata 2011-2012" - napisano w opublikowanym we wtorek raporcie.

"Rok 2015, z paroma wyjątkami, przyniósł pogorszenie wyników sprzedaży większości klas z tego segmentu. Spodziewane załamanie realizacji projektów unijnych w 2016 r., z powodu opóźnień we wdrażaniu procedur z obecnej perspektywy budżetu unijnego 2014-2020, z pewnością pogorszy wyniki firm zajmujących się inżynierią budowlaną i zmniejszy w roku obecnym zapotrzebowanie na materiały budowlane w niej wykorzystywane" - dodano.

Z raportu wynika, że w latach 2000-2014 udział wartości dodanej sektora budowlanego w Polsce nie przekroczył 7,7 proc. PKB, a wartość maksymalną osiągnął w 2011 r.

"W stosunku do innych krajów konwergujących udział wartości dodanej sektora budowlanego w PKB w Polsce charakteryzował się niskim rozproszeniem, co świadczyć może o stosunkowo stabilnej zależności sektora od koniunktury" - napisano.

W ocenie Deloitte, ostatni kryzys finansowy nie spowodował drastycznych korekt wartości dodanej w sektorze budowlanym.

"Pod względem stabilności udziału sektora budowlanego w PKB oraz wpływu ostatniego kryzysu finansowego na sektor budowlany, Polska wraz z Czechami i Węgrami znajduje się w najbardziej korzystnej sytuacji ze wszystkich analizowanych krajów konwergujących" - dodano.

Z raportu wynika również, że w Polsce bezpośrednia działalność sektora materiałów budowlanych stanowi 2,2 proc. PKB.

"W podziale na poszczególne branże największa rola przypada trzonowi sektora, a więc branżom produkującym materiały z surowców niemetalicznych oraz z metali (po 0,7 proc. PKB), a następnie branżom produkującym materiały z drewna (0,5 proc. PKB). Niewielka rola przypada produkcji materiałów budowlanych z tworzyw sztucznych (0,2 proc. PKB), a najmniejsza - wydobyciu kamienia, piasku i gliny (0,1 proc. PKB)" - napisano.

Deloitte szacuje bezpośredni i pośredni wpływ działalności sektora materiałów budowlanych w Polsce na co najmniej 3,5 proc. PKB oraz 16,8 proc. dla całości sektora usług budowlanych (efekt pośredni i bezpośredni).

"Należy podkreślić, że jest to szacunek zaniżony, gdyż z przyczyn braku szczegółowych danych nie uwzględnia się efektów pośrednich części branż wchodzących w sektor budownictwa" - dodano. (PAP)

nik/ osz/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~sss

Kup kup ale za co !!!!!!???

! Odpowiedz
0 0 ~Qqq

Dobre ciolki jedne.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.