REKLAMA

Deficytowe zawody, deficytowe płace

Weronika Szkwarek2018-07-11 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2018-07-11 06:00

Lista zawodów deficytowych się wydłuża. W Polsce brakuje przede wszystkim osób wykonujących prace fizyczne – od pracowników najniższego szczebla do wykwalifikowanych specjalistów. Mimo wyraźnych luk na rynku pracy, pracodawcy nie są zainteresowani ich wypełnieniem.

W ubiegłym tygodniu na łamach Bankier.pl opublikowaliśmy artykuł „Mamy magistrów, potrzebujemy rzemieślników”, w centrum uwagi znalazły się osoby, które w swoim życiu zajmują się rzemieślnictwem. Każda z nich zauważyła, że problemem w Polsce jest masowość szkolenia wyższego, która nijak ma się do realiów rynku pracy. Jednak – czy za świadomym wyborem pracy w rzemieślnictwie idą w parze dobre pieniądze?

fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

– Obecnie kryzys przeżywają pracodawcy poszukujący ślusarzy, stolarzy, specjalistów z branży budowlanej, krawców i wykwalifikowanych operatorów maszyn. Podobne trudności dotyczą branż: medycznej, w kontekście zawodów związanych z pielęgniarstwem i opieką, logistycznej – kierowcy czy spożywczej – cukiernicy, piekarze, kucharze.

– Osoby wykształcone w kierunkach zawodowych stanowią obecnie mniejszą część osób aktywnie poszukujących pracy. Jednocześnie pracodawcy zatrudniający przedstawicieli powyższych zawodów rozpaczliwie poszukują specjalistów, szczególnie z doświadczeniem lub solidną edukacją w konkretnej branży czy procesie – wyjaśnia w rozmowie z Bankier.pl Agnieszka Adamiec, ekspert rynku pracy z agencji zatrudnienia Manpower.

Deficytowe zawody

Jak podaje resort pracy w wynikach najnowszego „Barometru zawodów”, w 2018 roku przewiduje się jeszcze większe przechylenie zapotrzebowania na pracowników w stronę deficytu, a w konsekwencji częstsze problemy pracodawców z rekrutacją. Z roku na rok zwiększa się udział zawodów deficytowych – w 2016 r. wynosił on 9 proc. ogółu zawodów, w 2017 roku – 14 proc., a obecnie już 16 proc.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jeszcze rok temu do zawodów deficytowych nie zaliczano betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy, cukierników, magazynierów i robotników budowlanych. W 2017 roku wspomniane profesje znajdowały się w równowadze.

Jako główne przyczyny deficytów eksperci wskazywali przede wszystkim:

  • nieatrakcyjne warunki zatrudnienia,
  • zbyt niski poziom wynagrodzeń,
  • trudne lub szkodliwe warunki pracy,
  • konieczność dojazdu poza miejsce zamieszkania,
  • brak wymaganych umiejętności przy rekrutacji w dużej części branż,
  • brak lub nieaktualne uprawnienia.

„Uczestnicy badania, zarówno reprezentujący powiatowe urzędy pracy, jak i inne instytucje związane z rynkiem pracy, podkreślają, że coraz trudniej jest skutecznie realizować zgłaszane oferty pracy (…) Mimo to jakość oferowanych miejsc pracy nie jest zadowalająca, co stanowi istotną barierę w pozyskiwaniu pracowników. Nieatrakcyjne warunki zatrudnienia, niejasne kryteria rekrutacji czy brak informacji o przewidywanym wynagrodzeniu w ogłoszeniach to powody, dla których potencjalni pracownicy niechętnie aplikują na oferowane stanowiska” – czytamy w komentarzu do ogólnopolskiego badania „Barometr zawodów” realizowanego na zlecenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Co ciekawe, w urzędach pracy czeka wielu pracowników, których zawody określane są jako deficytowe – są nimi fryzjerzy, piekarze czy kucharze. Jednak ich kwalifikacje nie są wystarczające, a często wskazywaną barierą jest brak znajomości języków obcych.

Deficytowe płace

– Obecnie większość rekrutacji masowych to procesy związane właśnie z poszukiwaniem pracowników fizycznych lub technicznych oraz pracowników z tytułem rzemieślnika bądź mistrza – mówi w rozmowie z Bankier.pl Adamiec z Manpowera.

Mimo tak wyraźnych potrzeb na pracowników, których zawody znalazły się w grupie profesji deficytowych, zatrudniający nie palą się, aby konkurować płacami o nowych podwładnych.

Płace w zawodach deficytowych
Zawód Liczba ofert pracy Liczba ofert z wynagrodzeniem pow. 2000 zł brutto Liczba ofert z wynagrodzeniem pow. 3000 zł brutto Liczba ofert z wynagrodzeniem pow. 4000 zł brutto
Betoniarze 79 56 12 3
Brukarze 262 218 58 16
Cieśle 169 129 52 23
Cukiernicy 152 134 18 3
Dekarze 156 127 34 13
Elektrycy 432 361 118 32
Fryzjerzy 421 318 16 5
Kierowcy autobusów 89 77 30 5
Kierowca 2141 1968 731 378
Krawcy 54 46 1 0
Kucharze 729 585 75 16
Magazynierzy 1187 970 125 11
Mechanicy pojazdów samochodowych 1094 973 286 85
Monterzy 1580 1294 344 127
Murarze 450 356 108 35
Operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych 13 7 3 0
Operatorzy obrabiarek skrawających 71 57 13 3
Opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej 70 43 10 9
Piekarze 242 222 33 5
Pielęgniarki 129 113 31 5
Pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie 13 11 1 0
Robotnicy budowlani 549 411 55 15
Robotnicy leśni 30 19 2 0
Samodzielni księgowi 229 190 72 35
Spawacze 626 507 182 63
Szefowie kuchni 16 14 8 3
Ślusarze 654 524 130 31
Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie ofert umieszczonych na serwisie oferty.praca.gov.pl. Stan na 4 czerwca 2018 r.

W tabeli zostały umieszczone zawody, które ministerstwo pracy określiło jako profesje deficytowe. Okazało się, że bardzo rzadko pracodawcy mają do zaoferowania więcej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Na najwyższe stawki mogą liczyć kierowcy. To w tym zawodzie było najwięcej ofert pracy, a w części z nich proponowano płace powyżej 4 tysięcy brutto. Nadal w ofertach urzędów pracy dominują stawki, które nie przekraczają 3000 zł brutto. Do zawodów najgorzej opłacanych należą monterzy, robotnicy budowlani, ślusarze czy mechanicy pojazdów samochodowych. W tych branżach najwięcej ofert dotyczyło stawek, które nieznacznie przekraczały minimalne wynagrodzenie o pracę.

Wśród zawodów, w których pracodawcy nie proponowali w ogóle stawek powyżej 4000 zł brutto miesięcznie, można wskazać krawców, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie czy robotników leśnych. Po drugiej stronie, wśród profesji z najwyższą szansą na dobre zarobki, znaleźli się monterzy i kierowcy.

Warto zaznaczyć, że część pracodawców, którzy szukają pracowników w urzędach pracy, wprowadza jedynie „widełki” wynagrodzenia, które często mają rozpiętość od 2 do 7 tysięcy złotych brutto. Przyjęcie konkretnej stawki zależy jednak od poziomu wykształcenia, odbytych kursów czy znajomości języków obcych.

Polscy pracownicy nie szukają pracy w rzemiośle przede wszystkim z powodu zbyt niskich zarobków, jakie oferuje ta branża. Lukę na tym polu wypełniają pracownicy ze Wschodu. – Polscy pracodawcy próbują wypełnić lukę deficytową, poszukując pracowników zza wschodniej granicy. Podkreśla się, że niejednokrotnie są oni gotowi wykonywać pracę, do której nie można znaleźć chętnych wśród zarejestrowanych bezrobotnych, oczekiwania tej grupy pracowników jednak stopniowo wzrastają – czytamy w opracowaniu resortu pracy do raportu „Barometr zawodów 2018”.

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

W Bankier.pl zajmowała się tematyką prawa pracy. Pisała o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmowała się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiadała historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (17)

dodaj komentarz
matpoz1
Tajemnicą poliszynela jest fakt płacenia znacznej części pensji, a w sezonie nawet większej pod stołem. Gdyby nie to, to wolnych etatów w budowlance czy rzemieślnictwie było by znacznie więcej.
glos_rozsadku
Widzę, że mnie posłuchaliście i wklejacie tabelki z cyferkami albo wykresy. Bardzo dobrze, teraz świetnie się czyta. Dziękuję.
glos_rozsadku
proszę dać premię temu kto zarządził wklejanie cyferek do artykułów
jogibeznogi
Tak się kończy przechodzenie z socjalizmu do kapitalizmu bez właściwego dopasowania kadr do potrzeb rynku pracy

Zaletą socjalizmu jest równomierny podział biedy wadą kapitalizmu jest nierównomierny podział bogactwa Churchil wiecznie żywy

Niedługo będzie jak w Feudalizmie czyli 1 procent bogatszy od pozostałych
Tak się kończy przechodzenie z socjalizmu do kapitalizmu bez właściwego dopasowania kadr do potrzeb rynku pracy

Zaletą socjalizmu jest równomierny podział biedy wadą kapitalizmu jest nierównomierny podział bogactwa Churchil wiecznie żywy

Niedługo będzie jak w Feudalizmie czyli 1 procent bogatszy od pozostałych 99 procent czyli nowoczesna pańszczyzna XXI wieku
glos_rozsadku
kapitalizm to był w latach 90. Teraz jest socjalizm w wersji 2.0.
matpoz1 odpowiada glos_rozsadku
Ani wtedy go nie było ani teraz go nie ma.
niepelnosprawny_org
" Mimo wyraźnych luk na rynku pracy, pracodawcy nie są zainteresowani ich wypełnieniem." z tym podtytułem, jak rzadko z panią, tu się zgodzę...
_justus
Większość tych polskich biznesów opiera się niestety o niskie płace. Jak trzeba pracownikowi zapłacić więcej biznes się nie opłaci. Swoją drogą państwo też ma swój udział w tym procederze. Wysokie narzuty na płace powodują że każda podwyżka płacy powoduje dwukrotny wzrost kosztów. Jedyne wyjście - obniżenie (a najlepiej likwidacja Większość tych polskich biznesów opiera się niestety o niskie płace. Jak trzeba pracownikowi zapłacić więcej biznes się nie opłaci. Swoją drogą państwo też ma swój udział w tym procederze. Wysokie narzuty na płace powodują że każda podwyżka płacy powoduje dwukrotny wzrost kosztów. Jedyne wyjście - obniżenie (a najlepiej likwidacja )ZUS i podatku dochodowego.
slc350
Właśnie to jest to co jest prawdziwym powodem niezadowolenia ... ja muszę zapłacić dużo pracownikowi, a on dostaje mało.... Naprawdę był bym wniebowzięty jak by pracownik dostał do ręki to co muszę oddać pasożytom.
fred_ odpowiada slc350
Tak tylko wtedy kazdy by za wszystko musial placic: prywatna opieka medyczna, prywatne szkoly, prywatna policja, prywatne wosjko, oplaty za przejazd prywatnymi drogami w miastach i wsiach, oplaty za wejscie do prywatnych lasow, prywatne gory/morze, oplata za wstep na prywatne mazury, prywatne parkingi, oplata ze jazde rowerem po Tak tylko wtedy kazdy by za wszystko musial placic: prywatna opieka medyczna, prywatne szkoly, prywatna policja, prywatne wosjko, oplaty za przejazd prywatnymi drogami w miastach i wsiach, oplaty za wejscie do prywatnych lasow, prywatne gory/morze, oplata za wstep na prywatne mazury, prywatne parkingi, oplata ze jazde rowerem po prywatnych sciezkach rowerowych, oplata za oddychanie prywatnym powietrzem. Chcialbys tak zyc? Naprawde?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki