REKLAMA

Darowizna dla dziecka na zakup mieszkania. Resort finansów zaostrza podejście

Dominika Florek2022-11-15 14:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-11-15 14:00

Skarbówka szuka pieniędzy. Na celowniku fiskusa znalazły się rodziny przekazujące darowizny. Co do zasady dziecko nie płaci podatku od środków przekazanych przez rodziców. Jednak nie w każdym przypadku. Kontrowersje budzi sprawa środków przelanych bezpośrednio na konto dewelopera przy zakupie nieruchomości. Według najnowszej interpretacji resortu finansów od tej puli trzeba zapłacić daninę – podaje "Dziennik Gazeta Prawna". 

Darowizna dla dziecka na zakup mieszkania. Resort finansów zaostrza podejście
Darowizna dla dziecka na zakup mieszkania. Resort finansów zaostrza podejście
fot. Aimur Kytt / / Shutterstock

Ministerstwo Finansów łata dziurę w budżecie. Resort zaostrza przepisy dotyczące przekazywania darowizny pieniężnej pomiędzy członkami rodziny. Dzieci otrzymujące pieniądze od rodziców są zwolnione z konieczności odprowadzania podatku od otrzymanej sumy - pod warunkiem, że zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych do skarbówki w ciągu 6 miesięcy lub udokumentują inny sposób otrzymanie pieniędzy, co wynika z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Kontrowersje wywołuje wydana 6 października interpretacja indywidualna. Wynika z niej, że obdarowana osoba może skorzystać ze zwolnienia wyłącznie wtedy, gdy pieniądze trafią bezpośrednio na jej rachunek bankowy. W praktyce oznacza to, że dziecko, które otrzymało od rodziców darowiznę na mieszkanie, ale środki wpłynęły na konto dewelopera lub sprzedającego z rynku wtórnego, musi zapłacić podatek. 

Wydana w październiku br. interpretacja zmienia wykładnię prawa stosowaną od 10 lat. Przepisy obowiązujące od 2012 r. (według interpretacji ogólnej) umożliwiały przekazanie darowizny bezpośrednio na rachunek osoby trzeciej, bez konieczności płacenia podatku w obrębie pierwszej grupy podatkowej. 

Ile można stracić z powodu przekazania darowizny w nieodpowiedni sposób (z podatkowego punktu widzenia)? Zakładając, że darowizna dla dziecka na mieszkanie wynosi 100 tys. zł, to podatek do zapłaty, przy przekazaniu środków bezpośrednio na rachunek bankowy dewelopera, będzie równy kwocie: 6 332,38 zł. W tym 890,3 zł za sumę do 22 256 zł oraz 7 proc. od nadwyżki - 5 442,08 zł. W praktyce oznacza to, że do budżetu państwa trafi 6 332 zł (po zaokrągleniu) z kwoty 100 000 zł. Dziecko otrzyma zatem 93 668 zł na mieszkanie. 

Natomiast przy darowiźnie w wysokości 200 tys. zł kwota podatku należnego do zapłaty sięgnie rzędu 13 332,38 zł. 

Dominika Florek

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (28)

dodaj komentarz
demand
To wszystko w sytuacji kiedy Twój koszt miesięczny dla pracodawcy to np 10000,00 .

Z tej sumy nieopodatkowane na różnych etapach pozostaje jedynie ca. 1000,00 .

Znawcy tematu twierdzą że poniżej 800,00 !!!!!!!!!!!!!!!
jendreka
Ten rząd to nie farsa, to mafia. Nie rozumiem tylko zdziwienia, tak było, jest i będzie.
hotei
I oni chca zeby sie w Polsce wiecej dzieci rodziło? Do rodziny pierwsi po pięniadze wyciagaja łapy a korporacje jak nie były opodatkowane tak dalej nie są. Ten rząd to farsa.
arzab
Właśnie przez takie podejście urzędników do tych, którzy ich finansują sprawia, że ten zasmrodzony kawałek ziemi staje się najbardziej parszywym miejscem do życia w UE ! Tego typu działania urzędników doprowadzają do tego, że na sam dźwięk nazwy tego grajdołu ludzie dostają odruchów wymiotnych, a jak widzą jeszcze te zakłamane polityczne Właśnie przez takie podejście urzędników do tych, którzy ich finansują sprawia, że ten zasmrodzony kawałek ziemi staje się najbardziej parszywym miejscem do życia w UE ! Tego typu działania urzędników doprowadzają do tego, że na sam dźwięk nazwy tego grajdołu ludzie dostają odruchów wymiotnych, a jak widzą jeszcze te zakłamane polityczne gęby, które nawet jak się pomylą to prawdy nie powiedzą, to dodatkowo dostają torsji !
polityka_to_nie_ekonomia
Zwyczajne złodziejstwo. Na marginesie: odpodatkowanie darowizn to skandal (jakby te pieniądze nie były już raz opodatkowane) to łapanie ludzi na tym, że zamiast zrobić przelew najpierw na konto dziecka a potem dewelopera to zrobili od razu zakrawa na sk*******wo. Przecież widać, że chodzi o to samo. Jeszcze te teksty o "daninach".Zwyczajne złodziejstwo. Na marginesie: odpodatkowanie darowizn to skandal (jakby te pieniądze nie były już raz opodatkowane) to łapanie ludzi na tym, że zamiast zrobić przelew najpierw na konto dziecka a potem dewelopera to zrobili od razu zakrawa na sk*******wo. Przecież widać, że chodzi o to samo. Jeszcze te teksty o "daninach". Kasa się kończy w MF to próbują wszystkich opcji. Czekam, aż komuś nerwy puszczą jak usłyszy, że ma zapłacić "daninę" za oszczędności życia, które dziecku przekazał i odwiedzi to całe ministerstwo.
ravauw
kazdy pieniadz jest jakos sposob opodatkowny predzej czy pozniej
zenonn
Winnych nie ma
Prawodawca, fiskus, organ podatkowy, Nie ma tu miejsca na człowieka
Skarbowcy chcą jakiś praw? Prawo do nabicia na widły.
polityka_to_nie_ekonomia odpowiada ravauw
Ale ile razy można ten sam pieniądz opodatkować? Policz sobie w przypadku takiej darowizny jak Cię jeszcze złapią na "daninę". Mi wychodzi minimum 3x. Poza tym to jest szukanie haka by kasę dodatkową ściągnąć, a nie łapanie przestępstw skarbowych.

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki