REKLAMA
PIT 2023

Danone i Nestle pod ostrzałem. "Podnosili ceny szybciej, niż rosły koszty"

2023-12-01 18:18
publikacja
2023-12-01 18:18

Brytyjski urząd ds. Konkurencji (CMA) ustalił, że najwięksi producenci mleka dla niemowląt, Danone i Nestle, podnosili jego ceny szybciej, niż rosły koszty produkcji. Ceny mleka dla niemowląt w ciągu dwóch lat wzrosły o 25 proc. - twierdzi portal dziennika "Guardian". Szef jednej z sieci spożywczych nazwał działania producentów "wyzyskiem" i zażądał wprowadzenia kontroli cen.

Danone i Nestle pod ostrzałem. "Podnosili ceny szybciej, niż rosły koszty"
Danone i Nestle pod ostrzałem. "Podnosili ceny szybciej, niż rosły koszty"
fot. defotoberg / / Shutterstock

Rynek mleka dla niemowląt jest w Wielkiej Brytanii zdominowany przez dwie firmy – Danone i Nestle – które odpowiadają za 85 proc. sprzedaży. Dwóch kolejnych producentów (Kendamill i HiPP) ma łącznie zaledwie 14 proc. brytyjskiego rynku. Gdyby rodzice wybierali nie dominujące, ale najtańsze produkty, oszczędziliby w pierwszym roku życia dziecka 500 funtów - ocenił urząd.

Szef sieci spożywczej Iceland Foods, Richard Walker zaatakował producentów mleka modyfikowanego, twierdząc, że ich postępowanie jest "wyzyskiem" z którym należy natychmiast skończyć. Jego zdaniem kryzys kosztów utrzymania spowodował, że "niektórych ludzi nie stać na karmienie swoich dzieci", a ceny mleka modyfikowanego to "szaleństwo".

Walker oświadczył, że rząd, producenci i sprzedawcy powinni spotkać się i uzgodnić kontrolę cen - poinformował w piątek portal "Guardiana".

Brytyjski rzecznik Danone'a powiedział, że firma "ciężko pracowała", aby wobec rosnącej inflacji przejąć na siebie "znaczny wzrost kosztów i zminimalizować podwyżki cen". Z kolei Nestle stwierdziła, że chce, by jej produkty miały przystępną cenę, "jednocześnie płacąc uczciwe ceny naszym dostawcom, w tym rolnikom".

Sarah Cardell, dyrektor Urzędu ds. Konkurencji, podkreśliła, że nawet gdy wzrost cen żywności bardzo obciążył domowe budżety, rodzice często pozostawali przy droższych markach, nie przestawiając się na tańsze odpowiedniki. Tymczasem - zdaniem CMA - preparaty dla niemowląt poszczególnych marek różnią się nie tyle składem, wyznaczanym przez bardzo surowe przepisy krajowe, ale ceną.

"Obawiamy się, że rodzice nie zawsze mają właściwe informacje, umożliwiające podejmowanie świadomych wyborów, a dostawcy mogą nie mieć silnych zachęt do oferowania preparatów do początkowego żywienia niemowląt po konkurencyjnych cenach" - powiedziała. (PAP)

os/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
andregru
Pewnie brali przykład z rosnących cen nieruchomości .
jas2
Najpierw tworzą monopolistów a potem aj... wysokie ceny.
men24a
Za Tuska Orlen przynosił 3 mld zysku a dzisiaj 40 mld i jest wniebowzięcie i zachwyt i likwidacja lotosu czyli pełny monopol.
jas2
Niech importują z Polski, albo lepiej, niech karmią piersią.
abcx
Jeśli pod ostrzałem to zawsze humanitarnie, tak jak w Izraelu - stosują mniejsze bomby... ;)
infinityhost
Tak ja ci w Polsce od farby czyli zmowa cenowa. A czemu nie powstają nowe firmy? W Polsce są dostępne nowe zupki chińskie Reeva po złotówce. Były lody po złotówce. To wydaje mi się jest jakiś zdrowy objaw.
infinityhost
A co na to ... niewidzialna ręka rynku?
bha
Oby nie było to normą?, bo może dlatego rynkowy detal taki niby jest coraz bardziej,, taniutki''Brak na to słów.
jas2
Te wielkie firmy sprzedają tylko w hurcie. Nie masz się czym martwić.
jaroslawzbigniew
Nestle - zarejestrowany w Szwajcarii. Czyli kasa ponad wszystko. Danone aspiruje do marki premium?

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki