REKLAMA

Daniel Obajtek Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego 2020

2020-09-08 22:43
publikacja
2020-09-08 22:43
Daniel Obajtek Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego 2020
Daniel Obajtek Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego 2020
fot. Radosław Nawrocki / / FORUM

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek został wybrany Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego 2020 r., które w tym roku odbywa się w Karpaczu. "To, co robi Daniel Obajtek jako prezes Orlenu, to misja służąca rozwojowi RP" - napisał w liście prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Podczas uroczystości wręczenia nagrody w Karpaczu, w którym wyjątkowo odbywa się tegoroczne Forum, list od Jarosława Kaczyńskiego odczytał wicepremier, szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin.

Prezes PiS określił Obajtka jako "jednego ze sterników polskiego biznesu". "Jest nie tylko człowiekiem gospodarczego sukcesu, ale też człowiekiem misji" - napisał prezes PiS.

"To, co robi stojąc na czele Orlenu jest misją służącą rozwojowi Rzeczpospolitej, służącą umacnianiu naszej pozycji na arenie międzynarodowej" - dodał.

Jarosław Kaczyński stwierdził, że działalność Obajtka i samego Orlenu to element strategii, która ma pobudzić polską gospodarką tak, by zbudować - jak określił - "polską wersję państwa dobrobytu".

Dziękując za wyróżnienie prezes Orlenu mówił, że kluczowym elementem biznesu jest zawsze podejmowanie decyzji. "W Orlenie podejmujemy decyzje i patrzymy perspektywicznie. Akwizycje, których dokonujemy są nie po to, żeby zaspokoić czyjeś ambicje, ale są bardzo ważne dla całej gospodarki" - powiedział.

Jego zdaniem, należy budować koncern multienergetyczny, w którym trzeba "wszystko scentralizować", bo to pozwoli "wyzwolić pewne środki do dalszych inwestycji".

Obajtek mówił, że biznes ma zarabiać, ale to nie jest jego jedyny cel; ma też budować zdrową konkurencję, tworzyć bezpieczeństwo i siłę gospodarki. Dodał, że biznes, zwłaszcza taki jak Orlen musi też spełniać zadania społeczne i spółka to pokazała, inwestując w sport i kulturę, ale także pomagając z czasie pandemii.

W wygłoszonej laudacji dziennikarz i publicysta Michał Karnowski podkreślił, że tegoroczne wyróżnienie otrzymuje "ceniony menedżer, przedsiębiorca oraz doświadczony działacz samorządowy". "W tym roku nagrodę Forum Ekonomicznego pt. +Człowiek Roku+ po raz pierwszy otrzymał człowiek nie tylko polityki, lecz też biznesu, menedżer" - dodał.

Daniel Obajtek funkcję szefa płockiego koncernu pełni od lutego 2018 roku. W trakcie swojego urzędowania zainicjował m.in. przejęcie przez Orlen innej paliwowej spółki - Lotosu.

Prezes koncernu wielokrotnie powtarzał, że jego celem i misją jest budowa koncernu multienergetycznego o zdywersyfikowanych źródłach przychodów i zysków. Dlatego też ponad dwa lata temu, płocki koncern zainicjował przejecie innej paliwowej spółki - Grupy Lotos. W lipcu 2020 roku warunkową zgodę na przejęcie gdańskiej firmy wydała Komisja Europejska. W tym samym czasie został rozpoczęty proces przejęcia największej polskiej gazowej spółki PGNiG przez Orlen.

Za prezesury Daniela Obajtka, płocki koncern przejął w kwietniu 2020 r. Grupę Energa, a rok wcześniej złożył ofertę finansowania spółki Ruch, z zamiarem przejęcia 100 proc. jej akcji. Zgodnie z informacjami spółki, ta druga transakcja ma być wkrótce sfinalizowana.

W trakcie kadencji obecnego szefa Orlenu - w 2018 roku - sfinalizowano akwizycję Unipetrolu, największego w Czechach koncernu rafineryjno-petrochemicznego. Ważnym elementem strategii płockiego koncernu jest też inwestowanie w należącą do PKN litewską rafinerię w Możejkach.

W czasie rządów Obajtka, Grupa Orlen pojawiła się na słowackim rynku detalicznym. Otwarto również kolejne, nowe obiekty sieci na Litwie. W 2019 roku został wdrożony projekt cobrandingu, wprowadzający logotyp Orlenu stacjach "Star" w Niemczech i "Benzina" w Czechach oraz na Słowacji. W kwietniu 2020 roku uruchomiona została pod Berlinem pierwsza stacja wyłącznie pod marką Orlen.

Orlen za prezesury Obajtka inwestuje także w krajowe spółki należące do koncernu, np. w Anwil. Z kolei Orlen Południe przekształcany jest w nowoczesną biorafinerię. W należącym do tej firmy zakładzie w Trzebini powstaje największa w Europie instalacja do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego oraz instalacja do doczyszczania wodoru.

Płocki koncern inwestuje również w swoją rozpoznawalność poprzez działalność sponsoringową. W trakcie rządów Obajtka w 2019 roku, Orlen zaangażował się w Formułę 1 i współpracę z Robertem Kubicą, która jest kontynuowana.

Przed objęciem prezesury Orlenu, od 2017 roku Daniel Obajtek był prezesem Grupy Energa. Wcześniej, w latach 2016–2017 był szefem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W 2002 roku uzyskał mandat radnego. W listopadzie 2006 roku, w wieku 29 lat, został wybrany po raz pierwszy na wójta. Potem jeszcze dwukrotnie obejmował to stanowisko. (PAP)

autor: Michał Boroń, Mateusz Roszak

mick/ mro/ wkr/ rbk/ aop/ lgs/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (81)

dodaj komentarz
bankster-kreator
Boty i czerwonołapkowcy w komentarzach na bankierze dalej nie rozumieją, by nie dopisywać nagle po 50 łapek w dół bo to aż bije w oczy i dziwnym przypadkiem pojawiają się tylko w artykułach dotyczących areny politycznej. Dla niepoznaki mogliby też czerwonołapkować artykuły niezwiązane z polityką, a tak to można Boty i czerwonołapkowcy w komentarzach na bankierze dalej nie rozumieją, by nie dopisywać nagle po 50 łapek w dół bo to aż bije w oczy i dziwnym przypadkiem pojawiają się tylko w artykułach dotyczących areny politycznej. Dla niepoznaki mogliby też czerwonołapkować artykuły niezwiązane z polityką, a tak to można ich łatwo zdemaskować :)
bankster-kreator
Powinni się uczyć od swoich kolegów z dawnego ustroju: "Podstawę działania cennzorów stanowiły tajne polecenia zwane zapisami. Do 1981 roku decyzje Urzędu były nieodwołalne i nie wymagały uzasadnienia, a ingerencje cennzorskie nie mogły być w żaden sposób zaznaczane w wersji dopuszczonej do rozpowszechniania. Powinni się uczyć od swoich kolegów z dawnego ustroju: "Podstawę działania cennzorów stanowiły tajne polecenia zwane zapisami. Do 1981 roku decyzje Urzędu były nieodwołalne i nie wymagały uzasadnienia, a ingerencje cennzorskie nie mogły być w żaden sposób zaznaczane w wersji dopuszczonej do rozpowszechniania. Znaczenie cennzury w PRL-u wzrosło po 1956 roku, kiedy to stała się ona jednym z głównych instrumentów gomułkowskiej tzw. polityki kulturalnej, wywołując rosnące niezadowolenie, a w konsekwencji protesty środowisk twórczych (tzw. List 34)."
plutarch
Szybkie minusy od "zwykłego internaty" się posypały.
meryt
Stacje czekają na ciebie, do wyboru:
4,82 Czechy
4,85 Słowacja
5,34 Niemcy
4,45 Polska
Cena [PLN/litr]Pb95 w Europie, Średnie ceny wyznaczone na podstawie kursów walut NBP na dzień 2020-09-02.
krrzysiek2
ja na orlen jeżdżę do wc...
meryt odpowiada krrzysiek2
krrzysiek2 "ja na orlen jeżdżę do wc..."

Z zacięciem. Nie szuka najbliższej.
krrzysiek2 odpowiada meryt
zapomniałeś pokazać wycenę orlenu, choćby za ostatni rok 50% w dół... Międzynarodowy sukces człowieka roku, w enerdze też nieźle namieszał-tam też prezesował.
meryt odpowiada krrzysiek2
Widać jedziesz na orlen nie tylko do wc.

krrzysiek2 "ja na orlen jeżdżę do wc..."
mmonline420
"Polska wersja państwa dobrobytu" - kombinaty, zjednoczenia, ochotnicze hufce pracy, centrale handlowe, przedsiębiorstwo eksportu wewnętrznego, spółdzielnie spożywców. Całe ten dobrobyt już mieliśmy, tylko ktoś się pomylił w 1989 r. , ale na szczęście spieszą wszystko przywrócić po staremu.

Powiązane: Forum Ekonomiczne w Krynicy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki