REKLAMA

Dania zmierza do gospodarki bezgotówkowej

2015-05-06 17:12
publikacja
2015-05-06 17:12
Dania zmierza do gospodarki bezgotówkowej
Dania zmierza do gospodarki bezgotówkowej

Rząd Danii zaproponował w środę zwolnienie wybranych placówek handlu detalicznego z obowiązku przyjmowania zapłaty w gotówce. To kolejny krok przybliżający ten kraj do "gospodarki bezgotówkowej".

Prawie jedna trzecia Duńczyków korzysta z MobilePay - instalowanej w smartfonach aplikacji służącej do transferowania pieniędzy, a więc także płacenia w sklepach. Dania, Szwecja i Finlandia przodują też w Unii Europejskiej pod względem płatności kartami kredytowymi (w stosunku do liczby mieszkańców).

Rząd w Kopenhadze chce, żeby od przyszłego roku takie placówki handlowe i usługowe jak sklepy z odzieżą, stacje benzynowe i restauracje przestały być prawnie zobligowane do przyjmowania płatności w gotówce. Po takim rozwiązaniu oczekuje się redukcji kosztów i zwiększenia produktywności. Przejście na płatności bezgotówkowe pozwoli placówkom handlowo-usługowym zaoszczędzić na środkach bezpieczeństwa u usprawnić działalność, ponieważ odpadnie np. problem wydawania reszty.

Reuters pisze, że propozycja rządu raczej nie napotka większego oporu, ponieważ w Danii już teraz powszechnie używa się kart płatniczych bądź kredytowych, do najmniejszych nawet płatności, np. za paczkę gumy do żucia.(PAP)

az/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (28)

dodaj komentarz
~ola
Komuniści dążyli do tego by społeczeństwach przez nich rządzonych nie było pieniędzy. No i mamy.
~Marcin
Ne badźmy naiwni. Nie chodzi o ułatwienie życia komukoliwek a jedynie o pełną kontrolę państwa nad przepływem gotówki i wglądem w życie każdego obywatela.
~FUZJA
masz racje - wkoncu dojdzie do tego ze kazdy bedzie mial chipa zaszytego w ciele i bedzie placil bezgotowkowo i zarabial bezgotowkowo -- nic ciekawego
~seth
fajnie czyli jak pojadę do dani to nawet nie będę miał jak zapłacić, bo przecież nie mam konta w g.ówniany.ch koronach.
~tyle
Liderem są w głupocie a następni będą francuzi. Upadek fizycznej gotówki to start niewolnictwa i pełna kontrola ludzi.
~polskigupek
....pierwszy krok do komunizmu ! ...tak zakazanego .....,
~Respondent
To jest następny stopień, obecnej zdolności kredytowej i straszenie że jak mamy negatywną, to kredyt nie dla nas. Masakra
~JanWincent
Oszaleli czy banksterzy już wszystko tam przejęli?
~Respondent
Tytuł powinien brzmieć: „Elity of click money” poprzez Danie i inne przyzwyczaja nas do niewolnictwa opisanego przez pana Orwella.: I bardzo proszę wszystkich naiwnych głupców, jeśli masz zamiar zaminować - z powodu ,,ja nie mam nic do ukrycia" to lepiej zamontuj sobie kamerę sypialni żeby to „elitom of click Tytuł powinien brzmieć: „Elity of click money” poprzez Danie i inne przyzwyczaja nas do niewolnictwa opisanego przez pana Orwella.: I bardzo proszę wszystkich naiwnych głupców, jeśli masz zamiar zaminować - z powodu ,,ja nie mam nic do ukrycia" to lepiej zamontuj sobie kamerę sypialni żeby to „elitom of click money” udowodnić. Językiem pana Laskowika, można powiedzie że nawet o zakupie jednej suszonej śliwki na rynku władze będą wiedzieć. A odwieczną ich nocną czarna marę: Szturm na banki rozwiążą całkowicie.

Powiązane: Moda, odzież, ubrania, przemysł tekstylny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki