REKLAMA

Czym jest altana? Działkowcy chcą zmienić prawo

Malwina Wrotniak2014-06-27 10:24redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2014-06-27 10:24
Czym jest altana? Działkowcy chcą zmienić prawo
Czym jest altana? Działkowcy chcą zmienić prawo
fot. istock / / Thinkstock

Polski Związek Działkowców domaga się nowelizacji Prawa budowlanego. Ustawa w obecnym kształcie grozi rozbiórką blisko 900 000 ogródkowych altanek w całym kraju.

26 czerwca, podczas posiedzenia Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców, powołano do życia Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Rozbiórkom altan". Nowa inicjatywa to pokłosie jednego z tegorocznych wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego, który podważył zasadność obecności na ogródkach działkowych stojących tam obiektów.

Wobec faktu, że w ustawie Prawie budowlane nie pojawia się definicja działkowej altany, NSA posłużył się definicją zaczerpniętą ze słownika języka polskiego, za altanę uznając „niewielką, ażurową konstrukcję, chroniącą przed słońcem i deszczem”. Polski Związek Działkowców podkreśla, że takie określenie zabudowań stojących na działkach nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością.

– Drewniane bądź też murowane altany przypominające niewielkie domki ozdabiają ogrody działkowe od przeszło stu lat – zwracają uwagę działkowcy. Wyrok NSA z tak podaną przez sąd definicją oznacza, że z ROD miałoby zniknąć około 900 000 zabudowań. Prawie żadne z nich bowiem nie spełnia przytoczonej przez Sąd definicji.

Działkowcy obawiają się wszczęcia kolejnych postępowań w sprawie rozbiórki zabudowań na działkach. Powołany 26 czerwca Komitet ma promować ideę obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane. – Aby trafił do Sejmu, podpis pod nim musi bowiem złożyć minimum 100 000 obywateli – przypomina PZD. W związku z tym zamierza prowadzić szeroko zakrojone działania promujące inicjatywę mającą zapobiec masowej rozbiórce altanek.

mwc

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane: Spór o ogródki działkowe

Komentarze (35)

dodaj komentarz
~Ideolo
Działkowcy brońcie się !!! Chytry deweloper tylko czeka !!!
~hRABIA
TY GNOJU JAK TAK MOŻESZ PISAĆ O LUDZIACH KTÓRZY OPRAWIAJĄ NA DZIAŁKACH SWOJE WARZYWA ITP. gnoju PARSZYWY CHYBA TAK PISZESZ Z ZAZDROSCI JESTEŚ ZWYKŁYM ŚMIECIEM
~Roman
Tak na szybko z googla, oferta sprzedaży działki, ciekawie zdefiniowana altanka ;)Sprzedam działkę na ogródkach działkowych w Warszawie na BiałąłeceOkolica cicha, spokojna, po jednej stronie las.Działka o pow. 300m2Zadbana, gotowa do odpoczynku, ochrona, zarząd.Przez kilka lat próbowaliśmy doprowadzić działkę do porządku.Tak na szybko z googla, oferta sprzedaży działki, ciekawie zdefiniowana altanka ;)Sprzedam działkę na ogródkach działkowych w Warszawie na BiałąłeceOkolica cicha, spokojna, po jednej stronie las.Działka o pow. 300m2Zadbana, gotowa do odpoczynku, ochrona, zarząd.Przez kilka lat próbowaliśmy doprowadzić działkę do porządku. Działka jest bezpieczna dla dzieci. Nie ma na niej dużo pracy. Gotowa do odpoczynku. Można na niej nawet zamieszkać przez cały sezon. W naszej alejce często śpią sąsiedzi. Ogólnie na stałe zamieszkuje tu ok. 17 osób. Nigdy nie było kradzieży.Na działce znajduje się1)domekw domku dwa pokoje w tym jeden z kuchnią, łazienka i przedpokój. Wszystko wykończone- glazura, terakota, panele, pomalowane ściany itd.)2)taras zamkniętypod tarasem wylewka betonowa3)pomieszczenie gospodarcze,4)prąd cały rok5)woda z hydrofora i z węży dostarczana przez ogródki działkowe6)piękna roślinność, drzewa owocowe itd.Zapraszam serdecznie do obejrzenia i kupienia.Ot skromna, dwupokojowa altana z łazienką i aneksem kuchennym do całorocznego wypoczynku...
~Won
Powinni spalić te wielkie budy za które nikt nie płaci, jak trzeba to razem z lokatorami. Banda złodziei nielegalnie postawiła chaty i oszukuje państwo i społeczeństwo.
~asd
Polsce według prawa budowlanego, altany zlokalizowane na obszarach rodzinnych ogrodów działkowych o powierzchni zabudowy mierzoną po obrysie ścian zewnętrznych do 35 m² oraz o wysokości do 5 m przy dachach dwuspadowych stromych i do 4 m przy innym kształcie dachu (wysokość altany mierzy się od poziomu gruntu do najwyższego Polsce według prawa budowlanego, altany zlokalizowane na obszarach rodzinnych ogrodów działkowych o powierzchni zabudowy mierzoną po obrysie ścian zewnętrznych do 35 m² oraz o wysokości do 5 m przy dachach dwuspadowych stromych i do 4 m przy innym kształcie dachu (wysokość altany mierzy się od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu) nie wymagają pozwolenia na budowę, ale na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 1 wymagają zgłoszenia we właściwym starostwie powiatowym bądź urzędzie miasta na prawach powiatu. Altany o powierzchni zabudowy do 25 m² nie wymagają nawet zgłoszenia, ale wymagają pisemnego powiadomienia zarządu rodzinnych ogrodów działkowych.Czyli jak wybudowaliście o pow. 35m2 bez pozwolenia, to do rozbiórki.
~endi
Nie pomyliłeś się ? chyba chodzi o obrys ścian wewnętrznych , sprawdź jeśli możesz
~user1234
Taki sam wałek jak z gołębiami. Celowo nie są ujęte ani po stronie zwierząt domowych ani hodowlanych i w efekcie nikt nie ma wpływu na to co gołębiarze wyprawiają. Tragedia.
~gd-krzys
mieszkam za granica!wy widzicie ile nienawisci macie do swojego sasiada ,kolegi ,innego polaka co ma troche lepiej ,nie mowie tu o rzadzie tylko zwyklych obywatelach.szlag trafia czlowieka jacy wy jestescie egoisci.900 tys ile to krzywdy dla innych ludzi jak to beda musieli rozebrac !!!przeciez musieli kupic material placic podatki mieszkam za granica!wy widzicie ile nienawisci macie do swojego sasiada ,kolegi ,innego polaka co ma troche lepiej ,nie mowie tu o rzadzie tylko zwyklych obywatelach.szlag trafia czlowieka jacy wy jestescie egoisci.900 tys ile to krzywdy dla innych ludzi jak to beda musieli rozebrac !!!przeciez musieli kupic material placic podatki zbudowac,Jaki rzad wreszcie cos zrobi dla Narodu dla zwyklego obywatela ???pomyslow jest mnustwo kraj nie maly ludzi do pracy chetnych masa! agencje zatrudniajace ! to wszystko przekrety dla ludzi ktorzy nie chca pracowac.pozdraiwam wytrwalych nie moge ogladasc tv polskiej bo zjejde za zawal !
~greenisle
Coraz więcej biedoty wegetuje w takich działkach. Na stałe. Bez ciepłej wody, bez kanalizacji, w komórkach kilkumetrowych się gnieżdżą. Z biedy to wszystko. A it im chcą odebrać? Zielona wyspa.
~kontrola
Altanek nikt nie będzie rozbierał. Tylko domy o okazałe wille pobudowane na tych działkach bez pozwolenia. Nikt za nie nie płaci przecież podatku a ludzie mieszkają tam całorocznie. Policja, straż, nadzór budowlany i architekci (pracujący razem w terenie)i powinni sprawdzić wszystkie duże budynki pobudowane na działkach.Altanek nikt nie będzie rozbierał. Tylko domy o okazałe wille pobudowane na tych działkach bez pozwolenia. Nikt za nie nie płaci przecież podatku a ludzie mieszkają tam całorocznie. Policja, straż, nadzór budowlany i architekci (pracujący razem w terenie)i powinni sprawdzić wszystkie duże budynki pobudowane na działkach. Wyniki będą szokujące dla nadzoru budowlanego. Małych budynków ( parterowych do 40m2)nie powinno brać się nawet pod uwagę. Tylko duże piętrowe.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki