REKLAMA

Czy większość ludzi straci na PPK?

Ignacy Morawski2018-10-29 09:15założyciel SpotData.pl
publikacja
2018-10-29 09:15
fot. Krystian Maj / FORUM

Senat przyjął w piątek ustawę o pracowniczych planach kapitałowych. Coraz bliżej wejścia w życie jest pierwszy w Polsce program „przymuszania” Polaków do dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Słowo „przymuszania” zamieściłem w cudzysłowie, ponieważ chodzi o automatyczny zapis do programu, z którego będzie można się dobrowolnie wypisać. Kluczowy punkt jest jednak taki, że większość pracowników będzie uczestnikiem programu, który większą część przepływu z wynagrodzeń ma kierować na oszczędności zamiast na konsumpcję.

Czy to dobry program? I jakie będą jego konsekwencje?

Program ma co najmniej trzy zalety. Po pierwsze, jest to pierwsza próba wprowadzenia do systemu emerytalnego na dużą skalę dodatkowego strumienia dochodów. Otwarte fundusze emerytalne polegały na przekierowaniu części strumienia dochodów już kierowanego do systemu emerytalnego na filar kapitałowy. Tu mamy dodatkowy strumień, dzięki czemu jest realna szansa na podniesienie emerytur. Po drugie, program łączy przymus i dobrowolność w sposób, który może stanowić najlepszy bodziec do oszczędzania. To praktyczna realizacja bardzo popularnej ostatnio w ekonomii  koncepcji „nudging” (z ang. popchnięcie), która zakłada, że jeżeli rząd chce uzyskać optymalne społecznie zachowania obywateli, a jednocześnie nie chce zmuszać ich prawnie, to powinien dawać obywatelom bardzo mocne bodźce by wybierali określone zachowanie. Automatyczny zapis z możliwością wypisania to najmocniejszy z tego typu bodźców – zmusza do bardzo świadomej decyzji. Po trzecie, program może ożywić polski rynek kapitałowy i dzięki temu wesprzeć rozwój polskich firm. W krajach rozwiniętych rynki kapitałowe zyskiwały znaczenie dzięki oszczędnościom emerytalnym. W Polsce mamy małe zasoby kapitału prywatnego i mobilizowanie oszczędności przez rynek kapitałowy może być skutecznym sposobem budowania dużych firm krajowych. Oczywiście ten argument będzie miał sens tylko wtedy, gdy rynek kapitałowy zacznie funkcjonować lepiej niż dziś.

Sprawdzamy, jak PPK będą inwestowały nasze pieniądze

Prywatne, dobrowolne, automatyczne, kapitałowe – to główne cechy Pracowniczych Planów Kapitałowych. Tak program zaprezentował rząd. A jak to wszystko będzie wyglądało w praktyce?

Ale program ma też wady. Doskonałą analizę w  tym obszarze opublikowała w piątek fundacja naukowa GRAPE. Zdaniem ekonomistów GRAPE, dopłaty rządowe do programu (250 zł na start plus 240 zł rocznie dla uczestnika) sprawiają, że większość obywateli poniesie koszty fiskalne, a mniejszość odniesie pełne korzyści w postaci odpowiednio wyższej emerytury. Mówiąc obrazowo, osoba w wieku 50 lat może do końca życia płacić np. wyższy VAT (lub inny podatek konieczny do sfinansowania dopłat rządowych), a jej korzyści w postaci wyższej emerytury dzięki PPK będą ograniczone, bo okres oszczędzania zbyt krótki. Zdaniem GRAPE, dopiero w grupach osób urodzonych w latach 90. i wchodzących dziś na rynek pracy korzyści będą przeważały nad kosztami.

/ SpotData

Wychodzi na to, że PPK to program, który przynosi korzyści dzisiejszym młodym i obciąża pozostałych obywateli. Ale może to ma sens? Solidarność międzypokoleniowa polega na tym, że ludzie pracujący utrzymują ludzi niepracujących. Może też powinna polegać na tym, że pokolenia żyjące w czasach stabilności powinny pomóc pokoleniom, które czekają trudniejsze czasy (w sensie fiskalnym)?  

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
sel
Nie ma programu który zapewniłby że firmy z GPW będą robić wszystko żeby się rozwijać i płacić dywidendy funduszom , a fundusze że inwestują na GPW, to jest podstawa bo wszystkie są tylko po to żeby zebrać kapitał i uciec ładnie albo brzydko i to nic nie zostawiając..Ewentualnie półpaństwowe oszukują pozostałych Nie ma programu który zapewniłby że firmy z GPW będą robić wszystko żeby się rozwijać i płacić dywidendy funduszom , a fundusze że inwestują na GPW, to jest podstawa bo wszystkie są tylko po to żeby zebrać kapitał i uciec ładnie albo brzydko i to nic nie zostawiając..Ewentualnie półpaństwowe oszukują pozostałych i też nie płacą i inwestują w słomiane misie obsadzając się też miśkami.
jasiek2017
Chcesz miec godna emeryture ?
Zwieksz dochody, wez kredyt, kup nieruchomosc w centrum duzego miasta i wynajmuj. Wlozysz 50-100 tys reszta z kredytu. Najemcy splaca Ci reszte rat. Za 20-30 lat bedziesz miec mieszkanie/sklep/ziemie splacone i bedziesz mial extra dodatek do emerytury.

Emerytura + 1500-3000 co miesiac pozwola
Chcesz miec godna emeryture ?
Zwieksz dochody, wez kredyt, kup nieruchomosc w centrum duzego miasta i wynajmuj. Wlozysz 50-100 tys reszta z kredytu. Najemcy splaca Ci reszte rat. Za 20-30 lat bedziesz miec mieszkanie/sklep/ziemie splacone i bedziesz mial extra dodatek do emerytury.

Emerytura + 1500-3000 co miesiac pozwola na godne zycie a po smierci dziecko dostanie extra prezent, ktory i jemu ulatwi znacznei zycie a jak bedzie madre to dokupi kolejne i historia sie powtorzy.
marek11311
Jest to jakieś rozwiązanie. Pod warunkiem, że stopy procentowe nie wzrosną, kryzys nie zabierze Ci pracy i będziesz w stanie spłacić dług do banku. Wówczas się to ma szansę udać.
marek11311
Podobne bajki słychać było przy III i II filarze przeszło 20 lat temu. Do dnia dzisiejszego oszczędności z III filaru nie przewyższyły wpłaconej do niego kwoty. Tu jest według mnie podobnie. Jedynym zyskującym będzie system finansowy/bankowy który zyska dopływ gotówki.
jasiek2017
I hektary Misiewiczow czekajacych na nowe posady.
ploosz
Oszczędności zarowno z 2 jak i 3 filaru przewyższyły wpłaconą do nich kwote. 1 jednostka OFE w roku 1999 kosztowała 15-20 zl a obecnie kosztuje 35-40 zl.
Ofe w 2002 roku ~ 15 pln
ofe w 2006 roku ~ 22 pln
ofe w 2010 roku ~ 28 pln
ofe w 2014 roku ~ 33 pln
ofe w 2018 roku ~ 36 pln
Gdzie tu widzisz strate?
Składka
Oszczędności zarowno z 2 jak i 3 filaru przewyższyły wpłaconą do nich kwote. 1 jednostka OFE w roku 1999 kosztowała 15-20 zl a obecnie kosztuje 35-40 zl.
Ofe w 2002 roku ~ 15 pln
ofe w 2006 roku ~ 22 pln
ofe w 2010 roku ~ 28 pln
ofe w 2014 roku ~ 33 pln
ofe w 2018 roku ~ 36 pln
Gdzie tu widzisz strate?
Składka sprzed 10 lat sie obecnie podwoiła.

Podobny wynik mozna było uzyskac w IKE czy IKZE, wystarczyło tylko sensownie inwestowac.
search
Nikt nie zyska wszyscy straca. OFE nie bylo idealne, trzeba bylo poprawic i zmniejszyc koszta oszczedznia. Dzis po prawie 20 latach oszczedznia mam 0, jednie co za donalda subkonto w zus sie powiekszyla. Za dobrej zmiany mam na dzien dobre 200 i mam sie cieszyc.
przemec
Dokladnie. Nikt poza mlodymi nie skorzysta, a i tak ustawodawca zostawil sobie furtke jak nas tej kasy pozbawic. Nie dam na to gowno nawet zlotowki. system wyciągnięcia kasy to jakaś porażka. Jest tam wiele zapisow pułapek. Nie dziękuje. Poza tym prawo uchwalane, przez tych ktorzy go nie respektują jest nic nie warte. Wole Dokladnie. Nikt poza mlodymi nie skorzysta, a i tak ustawodawca zostawil sobie furtke jak nas tej kasy pozbawic. Nie dam na to gowno nawet zlotowki. system wyciągnięcia kasy to jakaś porażka. Jest tam wiele zapisow pułapek. Nie dziękuje. Poza tym prawo uchwalane, przez tych ktorzy go nie respektują jest nic nie warte. Wole odlożyć sam. Nie dorzuce do propagandowego oszustwa
knf
Oczywiście, że większość ludzi straci, gdyż zawsze to co pod przymusem sprawia, że zyskuje ten kto przymusił - reszta traci.

Pracownicze Plany Kapitałowe i obowiązek lokowania części wynagrodzenia na GPW, gdzie spółki mogą raportować kompletne kłamstwa, bez żadnej odpowiedzialności, audytorzy mogą podpisywać się
Oczywiście, że większość ludzi straci, gdyż zawsze to co pod przymusem sprawia, że zyskuje ten kto przymusił - reszta traci.

Pracownicze Plany Kapitałowe i obowiązek lokowania części wynagrodzenia na GPW, gdzie spółki mogą raportować kompletne kłamstwa, bez żadnej odpowiedzialności, audytorzy mogą podpisywać się pod fikcyjnymi sprawozdaniami a sama GPW wręczać nagrodę roku - Oto rzeczywistość, którą OBJAWIŁ NAM GETBACK - taki właśnie jest stan rynku kapitałowego w Polsce. Produkty finansowe są nastawione na kradzież i oszukanie uczestnika: OFE, PPK, UFK, lokaty strukturyzowane, kredyty indeksowane w CHF, debiuty bankrutów na GPW (GetBack)...itp

Komisja Nadzoru Finansowego NIC NIE MOŻE - to jest organ, który sprawdza przecinki w prospekcie emisyjnym i w sytuacji gdy ten prospekt okaże się fałszywy ta instytucja NADZORU rozkłada ręce.

Pytam się, co zrobił KNF aby ukarać winnych fałszerstw i debiutu GetBack na GPW? NIC NIE ZROBIŁ!

Co zrobił KNF any ukarać beneficjentów debiutu GetBack - NIC NIE ZROBIŁ!

Co zrobił UKNF gdy prezes Kaczyński informuje rynek o przejęciu Solarisa przez PGE nie będąc osobą uprawnioną i dokonując manipulacji kursem? NIC NIE ROBI!

KNF to fikcja jak Urząd Pracy.
piotrolejniczak
Nie Solaris, tylko Autosan jest przejmowany przez PGE.
Solaris jest w hiszpańskich rękach (z niemieckim dyrektorem na czele)

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki