REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Czy można rozpalić grilla na balkonie w bloku?

2015-06-09 15:17
publikacja
2015-06-09 15:17
Czy można rozpalić grilla na balkonie w bloku?
Czy można rozpalić grilla na balkonie w bloku?
fot. FOTOGRAF/EAST NEWS / / Bankier.pl

Grillowanie na balkonie wywołuje wiele kontrowersji. Niektórzy mieszkańcy bloków uważają, że skoro balkon przynależy do ich mieszkania, to tym samym posiadają prawo do urządzania na nim spotkań przy grillu. Jak tę kwestię regulują przepisy?

(fot. FOTOGRAF/EAST NEWS / Bankier.pl)
Grill na balkonie a przepisy prawa

Czy prawo jednoznacznie zabrania grillowania na balkonie?- Niestety, obecnie w polskim prawie nie ma przepisów, które chroniłyby nas przed takim zachowaniem ze strony innych członków wspólnoty mieszkaniowej. Jednak warto przejrzeć regulamin wspólnoty. Coraz częściej zarządy wspólnot umieszczają w dokumentach zapisy odnoszące się między innymi do tego czy grill na balkonie jest dozwolony - mówi Marcin Sodo z firmy Nawigator Nieruchomości. Jeśli nasza wspólnota zabrania takich praktyk, to możemy upomnieć sąsiada powołując się na regulamin.

Wspólnota może zlicytować lokal

Chociaż brzmi to trochę absurdalnie, to częste grillowanie na balkonie może kosztować członka wspólnoty mieszkaniowej nawet utratę swojej nieruchomości. Jak to możliwe? Otóż jeśli regulamin naszej wspólnoty zabrania grillowania na balkonie, to możemy zwrócić się do zarządu o upomnienie sąsiada na piśmie. W sytuacji, gdy jego zachowanie jest szczególnie uciążliwe i nie reaguje on nawet na upomnienia wspólnoty to może ona wystąpić na drogę sądową. Umożliwia to artykuł 16 "Ustawy o własności lokali" (Dz.U. 1994 Nr 85 poz. 388).

Zgodnie z tym przepisem, wspólnota mieszkaniowa ma prawo "w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości". Należy zwrócić uwagę, że ta ustawa sankcjonuje nie tylko utrudnianie korzystania z części wspólnych budynku, ale również, a może przede wszystkim, zakłócanie spokoju innych mieszkańców. Niewątpliwie grill na balkonie można uznać za uciążliwość dla pozostałych lokatorów.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Dym to również immisja

Balkon wedle prawa traktowany jest jako integralna część naszego mieszkania. Oznacza to, że możemy na nim robić niemal wszystko, co chcemy. Musimy jednak pamiętać, aby podejmowane przez nas aktywności nie przeszkadzały innym mieszkańcom. - Odpowiadając na pytanie o to, czy można grillować na balkonie powinniśmy mieć świadomość, że powstający dym może być uznany za niedozwoloną immisję zgodnie z artykułem 144 Kodeksu Cywilnego - zwraca uwagę Michał Oprocha, właściciel biura nieruchomości.

Przepis ten stanowi, że "właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych". Innymi słowy, jeśli dym nam przeszkadza, a grill na balkonie u sąsiada jest często rozpalany, to możemy złożyć pozew do sądu powołując się właśnie na ten przepis.

Stwarzanie niebezpieczeństwa

Jeśli do sąsiada nie przemawiają względy kultury, dobrego wychowania czy życia w zgodzie z pozostałymi członkami wspólnoty, to warto uświadomić go o pozostałych konsekwencjach prawnych. Jak już wspomnieliśmy, istniejące prawo nie zabrania jednoznacznie grillowania na balkonie, ale należy pamiętać o szczegółowych zapisach rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010r. (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719). - Dokument ten dotyczy ochrony przeciwpożarowej praktycznie wszystkich rodzajów nieruchomości i niektóre jego paragrafy w sposób bezpośredni odnoszą się do urządzeń takich jak grill - zwraca uwagę Marcin Sodo. O tym rozporządzeniu, w odpowiedzi na pytanie czy można grillować na balkonie, wspomina na swoich stronach internetowych także Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

W przypadku grilla na balkonie zastosowanie mają niektóre zapisy ustępu 1 paragrafu 4 rozporządzenia. Zgodnie z nimi "zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów" oraz przechowywanie "materiałów palnych oraz stosowania elementów wystroju i wyposażenia wnętrz z materiałów palnych w odległości mniejszej niż 0,5 m od urządzeń i instalacji, których powierzchnie zewnętrzne mogą nagrzewać się do temperatury przekraczającej 100 stopni Celsjusza". Trudno więc wyobrazić sobie, aby grillowanie na balkonie nie powodowało naruszenia zapisów wspomnianego rozporządzenia. Z kolei punkt 2 paragrafu
7 rozporządzenia zasadniczo zabrania przechowywania lub wykorzystywania na balkonie "materiałów niebezpiecznych pożarowo", do których Komendant Główny PSP zalicza między innymi powszechnie stosowane podpałki do grilla.

Pamiętajmy również, że niewłaściwe użytkowanie grilla, które skutkuje powstaniem zagrożenia pożarowego, to naruszenie zapisów Kodeksu Wykroczeń (Dz. U. 2010 r. Nr 46, poz. 275, art. 82 par. 1 pkt 4). Ustawodawca przewiduje w takim przypadku karę grzywny, nagany lub aresztu. Co więcej, jeśli grill na balkonie zakończy się pożarem, to sprawca będzie ponosił odpowiedzialność zgodnie z artykułem 163 Kodeksu Karnego (Dz. U. 1997 r. Nr 88, poz. 553). Oznacza to, że taka osoba w zależności od skutków pożaru może podlegać karze pozbawienia wolności nawet do 12 lat.

A co z grillami elektrycznymi?

Dużą popularność, zwłaszcza w miastach, zyskują ostatnio tak zwane grille elektryczne. Są to urządzenia służące do termicznej obróbki żywności, które według informacji producentów mogą być użytkowane we wnętrzu mieszkania. Pamiętajmy jednak, że tak samo jak tradycyjny grill są one potencjalnym źródłem pożaru. Państwowa Straż Pożarna informuje, że grill elektryczny na balkonie może być użytkowany pod warunkiem zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. To znaczy, że musimy pamiętać, aby w pobliżu takiego urządzenia nie znajdowały się żadne przedmioty łatwopalne, np. elementy wystroju wnętrza. Nie wolno również dopuszczać do pojawienia się płomienia.

Nie przesadzajmy z wolnością we własnym mieszkaniu

Balkon jest częścią mieszkania, ale należy mieć na uwadze, że nie jest to środowisko przeznaczone do grillowania. Prawie każde większe miasto w Polsce posiada ogólnodostępne tereny zielone z miejscami, w którym można legalnie grillować, a nawet urządzać ogniska z przyjaciółmi. Wystarczy zasięgnąć informacji o takich miejscach, przeglądając oficjalne strony internetowe miast lub skontaktować się z odpowiednim urzędem miasta czy gminy.

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (41)

dodaj komentarz
kasiorella
Ja na szczęście nie mieszkam w bloku i mogę sobie grilować ile chcę, ale z jednej strony grill może być uciążliwy, z drugiej jednak kupując mieszkanie w bloku liczymy się z tym, że nie będziemy sami. Ciężko byłoby mi od czasu do czasu zrezygnować z takiej kiełbachy z grilla polanej grubo włocławkiem, uwielbiam.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Piotr
Pseudosasiedzi ktorzy nie mowia dzien dobry a mieszkaja w tej samej klatce Mlodzi ojcowie mlode matki i nie daja przykladu dla swych dzieci a grillowanie codzienne pod nosem innych to brak kompletnej kultury wyniesiona z domu bo sa grille elektryczne a nie rakotworcze palenie bylepodpalka z tanich sieciowek dyskontow spozywczych Pseudosasiedzi ktorzy nie mowia dzien dobry a mieszkaja w tej samej klatce Mlodzi ojcowie mlode matki i nie daja przykladu dla swych dzieci a grillowanie codzienne pod nosem innych to brak kompletnej kultury wyniesiona z domu bo sa grille elektryczne a nie rakotworcze palenie bylepodpalka z tanich sieciowek dyskontow spozywczych a truje sie innych i w lecie we wlasnym mieszkaniu trzeba miec pozamykane okna..ludzir nie zdaja sobie sprawy z konsekwencji rakotworczych substancji(brak przewiewu miedzy tak blisko postawionymi blokami i chemikalia palace na nibygrillu)Lamanie przepisow i ludzkich zachowan wzgl.sasiadow
~Ewcia
Zgadzam sie sa grille elektryczne a nie po g.22 srodek tygodnia wtorek i na parterze w mini ogrodku wynajmujacy urzadzili sobie grilla a czlowiek musi miec zamkniete okno zwlaszcza ze jest po nowotworze
~Martyna
Wszystko ma swoje granice. Rozumiem zrobić grilla raz na jakiś czas. Nawet bym to jakoś przeżyła. Tylko u nas sąsiedzi robią sobie grilla co drugi dzień, a tym czasem ja we własnym mieszkaniu nie mam czym oddychać.
Za chwile będę miała malutkie dziecko i nie rozumiem co ma do tego "snobizm"?
Ktoś może sobie nie
Wszystko ma swoje granice. Rozumiem zrobić grilla raz na jakiś czas. Nawet bym to jakoś przeżyła. Tylko u nas sąsiedzi robią sobie grilla co drugi dzień, a tym czasem ja we własnym mieszkaniu nie mam czym oddychać.
Za chwile będę miała malutkie dziecko i nie rozumiem co ma do tego "snobizm"?
Ktoś może sobie nie zdawać sprawy z tego jak bardzo jego grillowanie jest uciążliwe dla sąsiadów - Ok. Gorzej jak się go o tym poinformuje, a on to lekceważy. To już jest nie fair. Są grille elektryczne i jak ktoś tak bardzo lubi to jest to jakieś rozwiązanie. Naprawdę nikt by nie płakał jakby codziennie grillowali i zapewne nikt by nie zazdrościł, a przy okazji nie zatruwaliby życia innym - w przenośni i dosłownie.
~xdddd
Ale snoby w tych blokach mieszkają. Komu grill przeszkadza? Trochę muzyki zle, dymu, zle, hałas- zle. Jak wasze dzieci krzyczą nocami to jest ok? Jak stawiacie wózeczki na klatkach? A jak się ktoś bawi zle? Zazdrosc, ze nie zaprosili? No cóż nie dziwię się- a ze dzień dobry nie powiedzą? Takim jak wy tez bym nie powiedział i wspolczuje Ale snoby w tych blokach mieszkają. Komu grill przeszkadza? Trochę muzyki zle, dymu, zle, hałas- zle. Jak wasze dzieci krzyczą nocami to jest ok? Jak stawiacie wózeczki na klatkach? A jak się ktoś bawi zle? Zazdrosc, ze nie zaprosili? No cóż nie dziwię się- a ze dzień dobry nie powiedzą? Takim jak wy tez bym nie powiedział i wspolczuje waszym sąsiadom. Sam jestem tolerancyjny i nie robie problemu o byle co. Komu zle wśród ludzi, to niech w Bieszczady ucieka.
~Krzysiek
Mi grill nie przeszkadza. Sasiedzi jedynie rozpalili go naftą na klatce schodowej.a ten zapach wszedł mi do mieszkania i czuję go od kilku godzin
~-xddddd
Sam jesteś snobem!!! Czy pomyślałeś o tych, którym dym i smród spalonego oleju dostaje się do mieszkania!!! Wcale się nie dziwię, że nie mówią ci dzień dobry!!! Pozdrawiam i życzę ci aby twoi sąsiedzi rozpalali grilla jak najczęściej!!!
~Czarek
Ja mam prosiaka ale w wannie.
~Elżuś
Mój upierdliwy sąsiad pali wraz ze swoją kochanką, po 40 śmierdzących papierochów i ja mam to wszystko w swoim pokoju bezpośrednio!!!. Nie jestem w stanie tego przeżyć!. I choć nie palę 29 lat, to palę przymusowo!. Wiosna, lato, jesien zmusza mnie ten głąb do biernego palenia i zamykania okien. Co z takim głąbem zrobić?.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki