REKLAMA

Czy czekają nas zmiany w kredytach gotówkowych?

Dominika Florek2020-06-24 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-06-24 06:00
fot. Karol Serewis / Zuma Press

Przedsiębiorcy wciąż nie w każdym banku otrzymają kredyt gotówkowy – wynika z analizy przeprowadzonej przez Bankier.pl. Z odmową mogą spotkać się także wnioski osób, których źródłem finansowania są dochody z umów cywilnoprawnych. Sprawdziliśmy, kto może dostać kredyt w nowej rzeczywistości.

Po odmrożeniu gospodarki wysłaliśmy do banków zestaw pytań dotyczących zmiany zasad lub wprowadzenia nowych odnośnie udzielania kredytów gotówkowych. Zapytaliśmy m.in. o udzielanie pożyczek dla osób nieposiadających do tej pory produktów w banku oraz akceptowane przy ustalaniu zdolności kredytowej źródła pochodzenia dochodów.

Kredyt nie tylko na umowę o pracę

Jednym z kluczowych aspektów, które weryfikowaliśmy w bankach, jest źródło dochodów. Banki pytaliśmy również o akceptowanie dochodów pochodzących z branży turystycznej, gastronomicznej, hotelarskiej czy usług fryzjerskich i kosmetycznych przy udzielaniu kredytów gotówkowych. W poprzednich miesiącach te branże bywały utrudnieniem przy ubieganiu się o finansowanie.

Klienci banków Pekao SA oraz PKO BP mogą otrzymać pożyczkę, jeżeli źródłem ich finansowania są wyżej wymienione dochody. Z kolei ING Bank Śląski obecnie nie akceptuje dochodów pochodzących z działalności gospodarczej.

– Bank ograniczył akceptowanie dochodów klienta detalicznego pochodzących z działalności gospodarczej prowadzonej w ww. branżach – czytamy z kolei w odpowiedzi otrzymanej od Banku Polskiej Spółdzielczości.

Będzie trudniej o kredyt?

Zapytaliśmy banki również o politykę kredytową, a dokładniej o jej zaostrzenie w przypadku kredytów udzielanych na krótszy okres. Banki zgodnie zaprzeczają wprowadzaniu zmian w polityce kredytowej.

– Nie – odpowiada biuro prasowe PKO BP na pytanie, czy w banku zaostrzono politykę kredytową oraz dodaje - Okres kredytowania jest natomiast elementem wkalkulowanym w ocenę ryzyka kredytowego klienta.

– W ramach obecnie prowadzonej akcji kredytowej kierujemy się aktualną sytuacją gospodarczą. Oceniamy zdolność kredytową poszczególnych klientów w oparciu o ich bieżącą sytuację finansową i możliwość spłaty zobowiązania – czytamy w komentarzu otrzymanym od Banku Ochrony Środowiska.

Umowy cywilnoprawne do kosza

Banki pytaliśmy także o to, czy akceptują dochody z umów-zlecenia i o dzieło. Przeczącą odpowiedź otrzymaliśmy od ING Banku Śląskiego oraz Banku Pekao. Natomiast w banku PKO BP dochody z ww. źródeł są akceptowalne przy udzielaniu kredytu gotówkowego.

– Bank akceptuje w ocenie zdolności kredytowej klienta detalicznego dochody z umów-zlecenia i z umów o dzieło, gdy pochodzą z wykonywania wolnych zawodów, takich jak prawnicy i lekarze – czytamy w komentarzu otrzymanym od Banku Polskiej Spółdzielczości.

Kto dostanie kredyt?

Jeszcze niedawno wybrane banki wstrzymywały udzielanie kredytów klientom zewnętrznym lub wymagały od klientów zewnętrznych spełnienia dodatkowych wymogów. Jak jest teraz? Zgodnie z deklaracjami banków Pekao, ING oraz PKO BP, klienci, którzy do tej pory nie mieli relacji z instytucją, mogą otrzymać pożyczkę.

– Bank udziela finansowania zarówno klientom PKO Banku Polskiego, jak i tym, którzy nie mieli dotąd relacji z naszym bankiem. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie w zakresie oceny zdolności kredytowej w ujęciu jakościowym i ilościowym – przeczytamy w komentarzu banku PKO BP.

– O kredyt gotówkowy w Banku BPS SA klient może ubiegać się pod warunkiem  posiadania w Banku BPS SA kredytu hipotecznego lub  posiadania rachunku ROR w Banku  BPS od min. 6 miesięcy, wraz z obligatoryjnym wpływem wynagrodzenia na ten rachunek – przeczytamy w komentarzu otrzymanym od Banku Polskiej Spółdzielczości.

Indywidualna ocena wniosku

W czasie stopniowego powrotu do nowej normalności sprawdzaliśmy również, czy banki obniżyły maksymalne akceptowalne opóźnienie (termin) w historii kredytowej klienta. Przeczącą odpowiedź otrzymaliśmy od Banku Polskiej Spółdzielczości oraz ING Banku Śląskiego.

– Bank ocenia sytuację finansową klienta (w tym terminowość spłat obsługiwanych transakcji kredytowych) indywidualnie. Ocena ryzyka kredytowego jest spersonalizowana, wykonywana niezależnie dla każdego wniosku kredytowego – komentuje bank PKO BP.

– Do sprawy każdego klienta podchodzimy indywidualnie. Prosimy klientów, aby informowali nas odpowiednio wcześnie o możliwym opóźnieniu w spłacie – przeczytamy w odpowiedzi na pytanie udzielnej przez bank Pekao SA.


Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców.

Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki