REKLAMA
WAŻNE

Czy brytyjski rząd wie, czego chce od Brexitu?

2016-11-15 17:08
publikacja
2016-11-15 17:08

Brytyjski rząd dementuje informacje zawarte w raporcie firmy Deloitte, jakoby premier Theresa May nie miała jasnej strategii Brexitu. Według ujawnionego przez "Timesa" memorandum, przygotowanie do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zajmie co najmniej pół roku, obejmie 500 różnych projektów i będzie wymagać zatrudnienia 30 tysięcy urzędników państwowych i ekspertów.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May / fot. Eric Vidal / Reuters

Lider partii niepodległości UKIP Nigel Farage powiedział, że nie dziwi go nieprzygotowanie gabinetu, bo poprzedni rząd uważał, że zwolennicy Brexitu nie mają szansy wygrać, więc nie widział powodu, by przygotować plan B.

"To chaos, tak jak podejrzewaliśmy - i trzeba było niezależnej oceny konsultantów, żeby pokazać, że rząd jest w rozsypce" - powiedział BBC kanclerz skarbu w opozycyjnym gabinecie cieni, laburzysta John McDonnell. Tymczasem rzeczniczka Downing Street podkreśliła, że dokument nie ma żadnej sankcji oficjalnej. Natomiast były konserwatywny minister Iain Duncan Smith ocenił, że sporządziła go firma, której zależy na rządowym kontrakcie, więc wyolbrzymia trudności.

Zdaniem komentatorów, pewne elementy raportu wydają się jednak prawdziwe, jak sygnalizowane już wcześniej spory kompetencyjne w rządzie między MSZ a resortami Brexitu i handlu zagranicznego czy też szantaż ze strony wielkich zagranicznych korporacji. Nissan na przykład wywalczył niedawno rządowe gwarancje, że nie straci finansowo, nawet jeśli po Brexicie Unia Europejska nałoży cła na samochody z jego zakładów w Anglii.

Rano informowaliśmy o notatce, do której dotarł "Times". Jej autorzy zauważyli, że premier May "ma tendencję do brania na siebie decyzji i ustalania szczegółów", co ich zdaniem jest na dłuższą metę nie do utrzymania i może wymagać interwencji służby cywilnej.

Dokument krytykuje rząd także za "brak ustalonych priorytetów i połączenia działań z ogólną strategią negocjacyjną". "Pomimo szerokiej debaty stałych sekretarzy wciąż nie ma wspólnej strategii" - napisano.

IAR/ Grzegorz Drymer, Londyn/em/mago/PAP

Źródło:Bankier24
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki