Czy EBC zmieni cel inflacyjny?

Pracownicy Europejskiego Banku Centralnego rozważają zmianę celu inflacyjnego – poinformował Bloomberg powołując się na swoich informatorów we Frankfurcie. Znając ultra gołębie, nastawienie obecnych władz EBC raczej nie chodzi jego obniżenie.

Obecny cel inflacyjny EBC zakłada utrzymanie inflacji HICP w strefie euro „blisko, ale poniżej 2%” rocznie. Według źródeł Bloomberga dotychczasowy cel jest nieadekwatny w erze pokryzysowej.

Polityka bezpośredniego celu inflacyjnego jest współcześnie standardem w bankowości centralnej. W krajach rozwiniętych cel ten z reguły wynosi 2%, w krajach rozwijających się bywa wyższy.

Po roku 2012 inflacja HICP w strefie euro tylko przez 7 miesięcy osiągnęła lub przekroczyła poziom 2%. W czerwcu 2019 roku wskaźnik ten wynosił 1,3%.

(Bankier.pl)

Interesujące, że gdy w latach 2000-08 inflacja cenowa w eurolandzie regularnie przekraczała 2%, nikomu nie przyszło do głosy, aby zmieniać cel inflacyjny lub istotnie podnieść stopy procentowe.

W Polsce cel inflacyjny ustala Rada Polityki Pieniężnej. Od 20 lat wynosi on 2,5% z dopuszczalnym odchyleniem o 1 pkt. proc. w górę i w dół. Jednak formalnie jest to cel punktowy, a nie przedziałowy.

Co ciekawe, ustawa o Narodowym Banku Polskim określa, że jego celem jest „utrzymanie stabilnego poziomu cen”. To frapujące, że ceny mogą tylko „stabilnie iść w górę”. Literalne rozumienie tego przepisu implikowałoby konieczność wprowadzenia celu inflacyjnego na poziomie 0% w średnim okresie.

Inflacja jest procesem spadku siły nabywczej pieniądza. Jest zjawiskiem monetarnym i wynika z rosnącej ilości pieniądza w obiegu, którego w Polsce obecnie przybywa w tempie ok. 10% rocznie. We współczesnym świecie 80-90% podaży pieniądza generują banki komercyjne, a bank centralny emituje tylko gotówkę.

W sensie ekonomicznym inflacja jest ukrytym podatkiem, nałożonym na społeczeństwo bez ustawy parlamentu. Inflacja – nawet ta uznawana za niską - pożera realną siłę nabywczą oszczędności, zniechęcając do oszczędzania i zachęcając do zaciągania długów. Rodzi też nieuzasadnioną ekonomicznie redystrybucję bogactwa, które przepływa od ofiar do beneficjentów inflacji. Z reguły największymi orędownikami inflacji są najczęściej przedstawiciele rządów i bankierzy.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 17 open_mind

Przykro to napisać ale o wiadomościach ekonomicznych jakie ja piszę nie mają bladego pojęcia Polscy politycy, jak i reszta im podobnych - zajmują się przepychankami jak pod budką z piwem starając się zaangażować jak największa ilość ”kibiców” na swoją stronę. Co stwierdzam z całą pewnością Glapiński i jego dwórki bardzo dobrze zdają sobie sprawę z powagi ekonomicznej sytuacji, ale co mogą zrobić, tylko przygotować sobie plan B” i oni go mają. Patrz ostatnie zakupy i kto nimi będzie zarządzał.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 27 open_mind

I jak zwykle przy takich artykułach moja wklejka:

* Inflacja Definicja: Inflacja jest tą formą podatku, którą można nałożyć bez ustawy a lud przyjmuje to bez szemrania jako planowe działania ekonomiczne.
*Ekonomicznym problem zachodnich banków jest to że włączył im się system nieśmiertelności finansowej obecnego systemu pomimo przekraczania wszelkich barier. To tak jak by na drodze ciągle wyprzedzać na „czołówkę”

*Centralni planiści w rządach i bankach centralnych zniszczyli gospodarkę, rynki finansowe, religie i społeczeństwo, przekształcając wszystko w cyrkowy show, pod przykrywką i sztandarami socjaldemokracji i LGBT. Najbardziej idiotyczny i oszukańczy okres w historii ludzkości. Doprowadzili do tego że ludziom rozum odbiera, zostali obdarci z własnych myśli człowieczeństwa zdrowego rozsądku stracili wiedzę co to pieniądz i na czym polega jego siła, nawet nie wiedzą do jakiej toalety maja wejść. A na horyzoncie zdarzeń jeszcze co najgorsze dopiero przed nami ! Gdy tymczasem banki azjatyckie i zachodnie jak w ukropie pozyskują złoto i srebro. Poprzez to działanie wszyscy wyjdziemy na SUPER Łosi !

*FRANKFURT, 28 marca (Reuters) - Europejski Bank Centralny musi zatwierdzić każdą operację w rezerwach walutowych krajów strefy euro, w tym złoto i duże zasoby walut obcych, powiedział były prezes EBC Mario Draghi w czwartek.
„EBC zatwierdza zarówno operacje w aktywach rezerwy walutowej pozostające w krajowych bankach centralnych (krajowych bankach centralnych) ..., jak i transakcje państw członkowskich z ich walutowymi saldami roboczymi powyżej pewnego progu”, powiedział Draghi dwóm włoskim członkom Parlamentu Europejskiego .

*Banki jak nikt inny zdają sobie sprawę z masakry i ogromu nicości walut Fiat Money podpartych obawą niepewnością i długiem.

*Polityczna definicja systemu świata pod roboczą nazwą „Deep State” z główną bazą skomasowaną na terenie USA: To stary skostniały system polityczny, działający za kurtynami świata posiada swoje korzenie w: FED, centralnych bankach, aż po matkę wszystkich banków - Bank of International Settlements pod nadzorem Rothschild family. Narzędzia którymi się posługuje to CIA i FBI. Które to pozwalają mu na skuteczny nadzór nad całym światem. Głównym obecnie koordynatorem jest George Soros.

Ech starczy. Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 super-mario

#open_mind jaką cenę złota bulionowego obstawiasz na nadchodzący kryzys inflacyjny?
(może super kryzys przyjdzie szybciej niż powolne flaczenie inflacyjne)

! Odpowiedz
1 6 open_mind odpowiada super-mario

Ja obstawiam że na cenach będą drobne ruchy +- $200 i to wszystko. Po prostu system nie wypuści cen metali szlachetnych z łapy. Inaczej – dopóki obecny system monetarny nie ulegnie zmianie wartości nie ulegną większym zmianom później zobaczymy drastycznie podniesione zostaną wartości, pytanie jest – tylko w jakiej walucie ale myślę że do podpartej na złocie. Może zabraknąć surowca (złota) na rynku i prowizje skoczą wysoko, nawet do około 80 % ale oficjalnie powiedziane będzie że to chwilowe trudności. Znamy to z Komuny. Patrz Wenezuela. Jedno jest pewne Elity mogą stracić kontrole w każdej chwili. Na rynkach będzie to widoczne tym że ustanie przepływ kredytu, i powstanie panika która wymiecie wszystko. Tak papu, z Biedronki zniknie dostawy prądu itd. – Bo wszystko w tym świecie obecnie mamy globalnie sterowane KREDYTEM. *Takie wizualno matematyczne zobrazowanie. Dług USA 22 bilionów dolarów. Gdyby ktoś usiadł na ulicy i zaczął wydawać po dolarze przechodniom co sekundę, to wiecie ile lat to by mu zajęło aby wydał jeden bilion dolarów? 350 LAT ! Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 33 r4k

Skoro roczny przyrost ilości pieniądza to 10% a wzrost PKB to 5% to wynika z tego, że roczna inflacja wynosi 5%.
Część pieniądza pchana jest w pompowanie cen nieruchomości, więc tam ginie.
GUS nie uwzględnia cen mieszkań ani cen ich najmu w inflacji, stąd faktycznie może mu wyjść 2,5% inflacji.

Niemniej jednak, Polacy mają 1000mld na lokatach, gdzie dostają średnio 1%, rocznie tracą więc tam 4% rocznie czyli 40mld, to podatek inflacyjny który pobiera rząd.
Prawie tyle co idzie na 500+.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 16 silvio_gesell

No nie bardzo. Wzrost PKB jest podawany w ujęciu realnym, czyli już skorygowany o inflację cenową mierzoną deflatorem PKB. To co tak naprawdę policzyłeś to prędkość pieniądza, która spada 5% rocznie. Prawdopodobnie zamiast wzrostu PKB chciałeś użyć wzrostu majątku narodowego po odjęciu amortyzacji, ale takie dane nie są dostępne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 3 r4k odpowiada silvio_gesell

Co nie bardzo? Mierzyłem inflacje nie wzrost PKB.

! Odpowiedz
5 9 silvio_gesell odpowiada r4k

Chcesz prawdziwą inflację to weź wzrost wynagrodzeń i skoryguj o rynkową stopę długoterminową, a otrzymasz ile rocznie mniej czasu czyjejś pracy możesz kupić za swoje oszczędności.

! Odpowiedz
0 1 r4k odpowiada silvio_gesell

Praca nie jest jedynym towarem na rynku. Wzrost wynagrodzeń nie jest jedyną przyczyną wzrostu ilości dostępnej gotówki.

! Odpowiedz
1 5 silvio_gesell odpowiada r4k

Ostatecznie ludzie oszczędzają na domy starców, więc powinni patrzeć na wzrost wynagrodzeń ich personelu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,04% 3,8665
2019-11-18 02:07:00
EUR/PLN 0,14% 4,2750
2019-11-18 02:07:00
EUR/USD 0,04% 1,1056
2019-11-18 02:07:00
CHF/PLN 0,13% 3,9075
2019-11-18 02:07:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil