REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Czwartek to mały piątek? Polacy chcieliby czterodniowego tygodnia pracy

Alan Bartman2021-11-09 06:00Redaktor
publikacja
2021-11-09 06:00
Czwartek to mały piątek? Polacy chcieliby czterodniowego tygodnia pracy
Czwartek to mały piątek? Polacy chcieliby czterodniowego tygodnia pracy
fot. Andreas Saldavs / / Shutterstock

Trzech na czterech Polaków chciałoby pracować po 4 dni w tygodniu, a dla blisko co trzeciej osoby jest to czynnik, który mógłby przekonać do zmiany pracodawcy – wynika z badania przeprowadzonego przez HRK, firmę zajmującą się doradztwem w zakresie branży HR. Jednocześnie najmniej popularnym benefitem związanym z czasem pracy jest całkowite wykonywanie swoich obowiązków z domu.

Od wybuchu pandemii dochodzi do zmian w postrzeganiu czasu, który przeznaczamy na pracę. Oddanie większej swobody pracownikom w kwestii miejsca czy godzin wykonywania obowiązków może być użyte jako atut w konkurowaniu na rynku pracy. Z badania HRK, przeprowadzonego metodą CAWI na 200 uczestnikach, wynika, że najatrakcyjniejszą korzyścią jest 4-dniowy tydzień pracy przy zachowaniu pełnego wyposażenia. Tę odpowiedź wybrało 73 proc. osób, a dla 64 proc. dodatkowy dzień wolny mógłby ich przekonać do zmiany pracy. Od 5-dniowego tygodnia pracy odchodzą firmy m.in.: w Islandii oraz Hiszpanii.

Drugim najatrakcyjniejszym dla pracowników benefitem związanym z czasem pracy okazał się model hybrydowy. Na częściową pracę z domu, a częściową z biura oddało swój głos 68 proc. osób, natomiast dla 52 proc. mógłby to być czynnik przekonujący do odejścia z firmy. Warto odnotować, że całkowitą pracę z domu wybrało tylko 6 proc. osób, co stanowi jedną z mniej interesujących pracowników korzyści, tuż obok dodatkowego urlopu rodzicielskiego (23 proc.) oraz sabbatical, czyli urlopu dla poratowania zdrowia (5 proc.).

Podium zamyka ruchoma godzina rozpoczęcia pracy. Dla 63 proc. osób wybór przyjścia do biura pomiędzy np. 7:00 a 10:00 brzmi atrakcyjnie. A dla 40 proc. mógłby to być argument to zatrudnienia się w nowej pracy. Autorzy raportu zauważają, że umożliwienie pracownikom swobodnego dobierania godzin pracy niesie korzyści nie tylko dla nich, ale również dla pracodawcy.

Większa elastyczność umożliwia pracownikom np. dostosowanie godzin pracy tak, aby ominąć godziny szczytu lub móc odwieźć dzieci do przedszkola lub szkoły, pracownicy odczuwają również mniejszy stres związany ze spóźnieniem się oraz większą swobodę w planowaniu swojego czasu po pracy. Pracodawca, umożliwiając pracownikowi wybór, kiedy chce pracować, buduje w strukturach firmy kulturę zaufania, ponadto ogranicza dodatkowe koszty, które ponosił np. w przypadku wizyt u lekarza czy w przypadku spóźnień lub nadgodzin, kiedy czas pracy ulegałby wydłużeniu.

4-dniowy czas pracy odpowiedzią na przepracowanie?

Z danych Eurostatu za rok 2020 wynika, że Polska jest trzecim najdłużej pracującym narodem w Europie. Średnia w naszym kraju wyniosła 40,1 godzin tygodniowo. Dłużej pracowali tylko Grecy (41,8 h) oraz Bułgarzy (40,4 h). Jednocześnie dane Bankier.pl wskazują, że od początku 2021 r. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła 58 kontroli dotyczących naruszenia praw pracowniczych w kontekście zmuszania do pracy w godzinach nadliczbowych, ok. 2,7 tys. osób i w efekcie wystawiła pracodawcom mandaty na łączną kwotę 60,9 tys. złotych. 

Przepracowanie może mieć poważne skutki uboczne odbijające się na pracownikach, ich bliskich oraz na społeczeństwie. O zagrożeniach wynikających z nadliczbowej pracy opowiedział w rozmowie z naszym portalem dr Michał Lutostański, socjolog i adiunkt w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

- Przepracowanie wpływa na relacje międzyludzkie. Szczególnie na relacje z bliskimi. W sytuacji, w której poświęcamy więcej czasu na pracę, to brakuje nam go na utrzymywanie i rozwijanie relacji z przyjaciółmi czy z rodziną. Poza pracą, kolokwialnie mówiąc, nie mamy życia. Takim nieco skrajnym przykładam mogą być historie z Japonii, która jako kraj jest ikoną przepracowania na świecie. Japończycy przechodzący na emeryturę często po niedługim czasie rozwodzą się, ponieważ spędzając więcej czasu w domu, dochodzi do nich, że już się nie znają. Nie mają o czym rozmawiać. Dlatego takie przepracowanie może doprowadzić do zatracenia czasu i zaniedbania relacji społecznych - opowiada Michał Lutostański

Źródło:

Redaktor Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się domowymi finansami i rynkiem pracy.

Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (20)

dodaj komentarz
pdox
Jakby zrobić sondaż, czy chcieliby pracować 3, to też by większość chciała. Tak samo 2, 1 i 0 pewnie też.
dolar36
a środa to taki malutki czwartek...
jasiek2017
u mnie w pracy pracuje się 3,5 dnia w tygodniu. I każdy jest zadowolony.
ALe niedługo będzie więcej robotów itd więc pracownicy oczekujący kolejnych przywilejów pójdą na zieloną trawkę i będą mieli wolne całe lata.
bha
Widać jak bardzo lubią pracować bez stresu pośpiechu, nerwówki, rosnących obciążeń w pracy fizycznych, psychicznych w nie toksycznym klimacie szczególnie za te Niby coraz godniejsze od lat z każdym rokiem rosnące coraz Niby mocniej u wszystkich pracujących pensje i stawki.
prs
Wprowadza sie systemy, komputery, maszyny, rozwiazania itd by niby "usprawnic dzialanie".. choc jednoczesnie odnosi sie wrazenie ze czlowiek wiecej, i dluzej - dzieki Donek za podniesienie wieku emerytalnego - pracuje..
tomkooo
bo tak sie wprowadza w budzetowce - zeby wprowadzic, nikt nie sprawdza, czy to podniesie wydajnosc pracy :)
za 10 lat ludzie beda pisowi dziekowac za obnizke, grzebiac w smietnikach ;)
prs odpowiada tomkooo
Krotko tylko..

Obojetnie kto rzadzi, prawica, lewica - odpowiedzialnym za wlasna emeryture jestem ja.
Czy sie zabezpieczam myslac o finansach, dzialajac itd czy licze na malutka i niepewna "panstwowa" emeryture - to moj, w moim przypadku swiadomy, wybor..
Moim wyborem rowniez jest jest czy chce isc na emeryture
Krotko tylko..

Obojetnie kto rzadzi, prawica, lewica - odpowiedzialnym za wlasna emeryture jestem ja.
Czy sie zabezpieczam myslac o finansach, dzialajac itd czy licze na malutka i niepewna "panstwowa" emeryture - to moj, w moim przypadku swiadomy, wybor..
Moim wyborem rowniez jest jest czy chce isc na emeryture czy chce pracowac (od poczatku dla siebie, nie dla kogos) w miare dlugo jak to mozliwe, czy nie (nie myslac w najmniejszym stopniu o tzw "emeryturze" ktora jest, razem ze swoimi funduszami, sztucznym tworem ostatnich kilku dziesiecioleci)..

Zauwaz ze bogaci ludzie sa czesto mocno w wieku emerytalnym lecz dalej pracuja.. ciekawe, nie..
igła
Przeprowadziłem sondaż, z którego wynika że wszyscy Polacy chcą by wszystkie urzędy były czynne w pełnej obsadzie we wszystkie niedziele. Co zaskakujące, pełną aprobatę wyrazili również sami urzędnicy.
Brawo !!!.
rekin1986
Nie pomyślałeś , że urzędnik też chciałby zarobić podwójnie w godzinach nadliczbowych niestety nasza budżetówka do tego nie dojrzała są systemy 12/12potem wolnie albo 24/24i potem 48 wolne ale to wszystko i tak jest lipa bo jest mało godzin

168 , 176 czy 184 gdziny w miesiącu to jest sztywna podstawa gdzie
Nie pomyślałeś , że urzędnik też chciałby zarobić podwójnie w godzinach nadliczbowych niestety nasza budżetówka do tego nie dojrzała są systemy 12/12potem wolnie albo 24/24i potem 48 wolne ale to wszystko i tak jest lipa bo jest mało godzin

168 , 176 czy 184 gdziny w miesiącu to jest sztywna podstawa gdzie nie dostaniesz ani grosza więcej wszystko co powyżej to są dopiero nadgodziny ekstra i dopiero przy nich możesz coś więcej ugrać

Jak jesteś na własnym rachunku to jesteś 24/7/365 czyli non stop w robocie na papierze

Etat to był dobry 35-40 lat temu czy się stoi czy się leży wypłata się należy za podpisaną listę obecności dzisiaj to już zupełnie inna bajka

Można by zrobić 4 dniowy tydzień pracy tak jest w amazonie 4 x po 10 i 3 dni wolnego jak ktoś liczy po 4x 8 to nie przejdzie za mało godzin
tomkooo
jeszcze troche tej lewicowej polityki pis i bolacy w ogole nie beda chcieli pracowac.
przeciez "pis da" :)
tylko glupki pracuja, a glupsi dla tych wstretnych wyzyskiwaczy przedsiebiorcow ;)
lepiej poczekac az rzont sypnie kasa z czyjejs kieszeni ;)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki