Zmiany na mapie Polski w 2020 roku

Cztery nowe miasta, kilkanaście korekt granic miast - to najnowsze zmiany na mapie Polski - zapowiada mające wejść w życie 1 stycznia zmiany piątkowa "Rzeczpospolita".

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

"Status miasta odzyskują po półtora wieku Czerwińsk nad Wisłą – na Mazowszu, Lututów w powiecie wieruszowskim i Piątek w łęczyckim – obydwa w Łódzkiem oraz Klimontów w województwie świętokrzyskim" - podaje gazeta.

"Wszystkie cztery prawa miejskie utraciły wskutek represji carskich za pomoc powstańcom styczniowym i o tej krzywdzie, a często dawnej świetności, ich mieszkańcy nigdy nie zapomnieli" - podkreśla dziennik.

"Rz" przypomina, że Czerwińsk to historyczne miejsce, gdzie w 1410 r. armia koronna z królem Władysławem Jagiełłą, idąc na rozprawę z zakonem krzyżackim, przeszła Wisłę suchą nogą po moście łyżwowym, by z Litwinami pójść pod Grunwald.

Dziennik przypomina, że aby uzyskać prawa miejskie, miejscowość musi mieć miejski układ architektoniczny, większość mieszkańców winna utrzymywać się z działalności pozarolniczej i liczyć przynajmniej około 2 tys. mieszkańców.

"Po tegorocznej zmianie liczba miast w Polsce zwiększy się do 944, z czego ok. 2/3 wchodzi w skład gmin miejsko-wiejskich, a 66 największych miast ma jednocześnie prawa powiatu. Warszawa ma nadto szczególny ustrój i dzielnice samorządowe" - wylicza w piątkowym materiale "Rzeczpospolita".(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ krap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
27 9 fred_

@ glos rozsadku
Mylisz sie. W PL jest tylko jedno miasto i to calkiem niewielkie - jest nim Warszawa. Reszta to malutkie miesciny. Kto bul we Wroclawiu, Gdansku czy Poznaniu wiedza jak szybko mozna dojechac z jednego konca na drugi jak nie ma korkow.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
39 13 glos_rozsadku

Takie małe "miasteczka" to się wyludniają i powinny uziskiwać status wsi a nie miast. Miasta w Polsce to: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Łódź, Szczecin, Poznań, Białystok, Suwałki, Katowice, Bydgoszcz, Rzeszów, Ponadto mamy ok. 30 miasteczek takich jak: Gdynia, Sopot, Sosnowiec, Dąbrowa Górcznia, Częstochowa, Lublin, Legnica, Zielona Góra, Gorzów Wlkp., Suwałki, Kalisz, Kielce, Oława, Brzeg, Opole itp. Reszta to wsie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 sammler

Po prostu kryteria uznania za miasto są przestarzałe. Dziś miasto bez komunikacji miejskiej, oferty kulturalnej itd. to nie miasto, tylko duża wieś właśnie (wszystkie miasta do 20-30 tys. mieszkańców, gdzie rozwój tego typu miejskich usług jest nadal nieopłacalny ekonomicznie). Bo co to za kryterium, że większość mieszkańców ma się utrzymywać z działalności pozarolniczej? Przecież w czasach, gdy koncentruje się ona w wielkich gospodarstwach przemysłowych, to warunek nietrudny do spełnienia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil