REKLAMA

Zmiany na mapie Polski w 2020 roku

2019-12-27 06:17
publikacja
2019-12-27 06:17

Cztery nowe miasta, kilkanaście korekt granic miast - to najnowsze zmiany na mapie Polski - zapowiada mające wejść w życie 1 stycznia zmiany piątkowa "Rzeczpospolita".

fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

"Status miasta odzyskują po półtora wieku Czerwińsk nad Wisłą – na Mazowszu, Lututów w powiecie wieruszowskim i Piątek w łęczyckim – obydwa w Łódzkiem oraz Klimontów w województwie świętokrzyskim" - podaje gazeta.

"Wszystkie cztery prawa miejskie utraciły wskutek represji carskich za pomoc powstańcom styczniowym i o tej krzywdzie, a często dawnej świetności, ich mieszkańcy nigdy nie zapomnieli" - podkreśla dziennik.

"Rz" przypomina, że Czerwińsk to historyczne miejsce, gdzie w 1410 r. armia koronna z królem Władysławem Jagiełłą, idąc na rozprawę z zakonem krzyżackim, przeszła Wisłę suchą nogą po moście łyżwowym, by z Litwinami pójść pod Grunwald.

Dziennik przypomina, że aby uzyskać prawa miejskie, miejscowość musi mieć miejski układ architektoniczny, większość mieszkańców winna utrzymywać się z działalności pozarolniczej i liczyć przynajmniej około 2 tys. mieszkańców.

"Po tegorocznej zmianie liczba miast w Polsce zwiększy się do 944, z czego ok. 2/3 wchodzi w skład gmin miejsko-wiejskich, a 66 największych miast ma jednocześnie prawa powiatu. Warszawa ma nadto szczególny ustrój i dzielnice samorządowe" - wylicza w piątkowym materiale "Rzeczpospolita".(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane: Polska 2020

Komentarze (4)

dodaj komentarz
fred_
@ glos rozsadku
Mylisz sie. W PL jest tylko jedno miasto i to calkiem niewielkie - jest nim Warszawa. Reszta to malutkie miesciny. Kto bul we Wroclawiu, Gdansku czy Poznaniu wiedza jak szybko mozna dojechac z jednego konca na drugi jak nie ma korkow.
glos_rozsadku
Takie małe "miasteczka" to się wyludniają i powinny uziskiwać status wsi a nie miast. Miasta w Polsce to: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Łódź, Szczecin, Poznań, Białystok, Suwałki, Katowice, Bydgoszcz, Rzeszów, Ponadto mamy ok. 30 miasteczek takich jak: Gdynia, Sopot, Sosnowiec, Dąbrowa Górcznia, Częstochowa,Takie małe "miasteczka" to się wyludniają i powinny uziskiwać status wsi a nie miast. Miasta w Polsce to: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Łódź, Szczecin, Poznań, Białystok, Suwałki, Katowice, Bydgoszcz, Rzeszów, Ponadto mamy ok. 30 miasteczek takich jak: Gdynia, Sopot, Sosnowiec, Dąbrowa Górcznia, Częstochowa, Lublin, Legnica, Zielona Góra, Gorzów Wlkp., Suwałki, Kalisz, Kielce, Oława, Brzeg, Opole itp. Reszta to wsie.
sammler
Po prostu kryteria uznania za miasto są przestarzałe. Dziś miasto bez komunikacji miejskiej, oferty kulturalnej itd. to nie miasto, tylko duża wieś właśnie (wszystkie miasta do 20-30 tys. mieszkańców, gdzie rozwój tego typu miejskich usług jest nadal nieopłacalny ekonomicznie). Bo co to za kryterium, że większość Po prostu kryteria uznania za miasto są przestarzałe. Dziś miasto bez komunikacji miejskiej, oferty kulturalnej itd. to nie miasto, tylko duża wieś właśnie (wszystkie miasta do 20-30 tys. mieszkańców, gdzie rozwój tego typu miejskich usług jest nadal nieopłacalny ekonomicznie). Bo co to za kryterium, że większość mieszkańców ma się utrzymywać z działalności pozarolniczej? Przecież w czasach, gdy koncentruje się ona w wielkich gospodarstwach przemysłowych, to warunek nietrudny do spełnienia.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki