REKLAMA

Część klientów SKOK Wołomin bez pieniędzy

2015-03-02 10:42
publikacja
2015-03-02 10:42
Część klientów SKOK Wołomin bez pieniędzy
Część klientów SKOK Wołomin bez pieniędzy
fot. Stanislaw Kowalczuk/East News / / EastNews

Prawie 800 klientów SKOK Wołomin bez części pieniędzy. Na kontach i rachunkach w SKOK Wołomin mieli więcej niż równowartość 100 tysięcy euro. Nie mogli więc skorzystać z ochrony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Część klientów SKOK Wołomin bez pieniędzy (fot. Stanislaw Kowalczuk/East News / EastNews)


Klienci upadłego SKOK-u apelują o dialog między Komisją Nadzoru Finansowego a Krajową Kasą. Przedstawiciel stowarzyszenia zrzeszającego poszkodowanych, Piotr Stasiewicz uważa, że klienci SKOK-u Wołomin nie mieli należnej ochrony. Dwie instytucje, które były odpowiedzialne za nadzór nad tą kasą czyli Krajowa SKOK oraz Komisja Nadzoru finansowego, w opinii poszkodowanych, są w sporze i przerzucają się odpowiedzialnością. Szef stowarzyszenia dodaje, że obu instytucjom nie zależy na rozwiązaniu problemu.

Maciej Krzysztoszek z biura prasowego Komisji Nadzoru Finansowego przypomina, że instytucja formalnie przejęła nadzór nad SKOK-ami pod koniec 2012 roku. SKOK Wołomin był pierwszym kontrolowanym podmiotem z tego sektora. Jak wyjaśnia przedstawiciel KNF pierwsza kontrola miała na celu ustalenie stanu kasy, druga dotyczyła prania brudnych pieniędzy, a trzecia sprawdzała czy kasa realizuje zalecenia Nadzoru Finansowego.

W 2013 i 2014 roku KNF informowała prokuraturę o nieprawidłowościach w SKOK Wołomin. Nadzór, jak dodaje Maciej Krzysztoszek, może podejmować działanie tylko na podstawie własnych danych. Rozmówca IAR dodaje, ze ustanowienie zarządu komisarycznego w kasie jest poprzedzone postępowaniem administracyjnym. Według KNF SKOK Wołomin przeciągała ten proces poprzez składanie dodatkowych wniosków i zapytań. Ustanowienie zarządu komisarycznego mogło nastąpić dopiero w połowie 2014 roku.

 Poszkodowani starają się o pomoc. Zwrócili się do posłów różnych ugrupowań oraz kancelarii prezydenta. Jak dodaje Piotr Stasiewicz, ważny jest czas, ponieważ 7 marca może nastąpić upadłość likwidacyjną SKOK Wołomin. To oznacza podział majątku i zaspokojenie wierzycieli. W pierwszej kolejności jest to Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Klienci, według Piotra Stasiewicza, są w czwartej grupie. 

Ci, którzy zdeponowali w kasie mniej niż 100 tysięcy euro, do końca lutego mogli odebrać swoje pieniądze w kasach banku PKO BP. Od marca jeszcze przez prawie 5 lat wypłat dokonuje bezpośrednio Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Przedstawiciele KNF dodają, ze Krajowa Kasa SKOK była uczestnikiem postępowania. Z danych komisji wynika, że krajowa kasa wiedziała o nieprawidłowościach w tym podmiocie od 2008 roku.

Krajowa Kasa w komunikacie przesłanym IAR wyjaśnia, że przed ustanowieniem zarządcy komisarycznego w SKOK Wołomin, SKOK ten nie zwracał się do Kasy Krajowej o żadną pomoc, w tym stabilizacyjną lub płynnościową.

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/ Karol Tokarczyk/pbp

Źródło:IAR
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (48)

dodaj komentarz
~Marcinho
A takie problemy mieli też ludzie z lokatami w Koperniku wiecie coś może ?
~Sabotazystka
W umowach bankowych jak byk jest napisane, ze srodki sa zabezpieczone do kwoty 100.000,00 euro. Ludzie czytajcie umowy!!!! To jest najgorsze u polakow, nie czytamy umow. Nalezalo lokowac pieniadze w bankach typu pko, pekao czy ing, te banki maja ogromne rezerwy finansowe i musialby sie wydarzyc kataklizm aby upadly... Wystarczy tylko W umowach bankowych jak byk jest napisane, ze srodki sa zabezpieczone do kwoty 100.000,00 euro. Ludzie czytajcie umowy!!!! To jest najgorsze u polakow, nie czytamy umow. Nalezalo lokowac pieniadze w bankach typu pko, pekao czy ing, te banki maja ogromne rezerwy finansowe i musialby sie wydarzyc kataklizm aby upadly... Wystarczy tylko spojrzec na ich sprawozdania finansowe, a nie jakis zadupiasty skok wolomin. Moj apel jest jeden CZYTAC ZE ZROZUMIENIEM!
~toyota
Jeszcze nie wiecie że mocodawca prezesa Skoku Wołomin niejaki Piotr P. z Wsi (Siedzi już od kwietnia bo kierował zorganizowana grupą która dawała milionowe kredyty bezdomnym i zlecił pobicie wice szefa KNF ) to kolega Bronka i jego szoguna. poczytajcie sobie artykuł z Polityki pt. Megapromocja. Tam jest wszystko opisane.
~endi
Stare przysłowie pszczół mówi - " Nie wkłada się wszystkich jaj do jednego koszyczka " ...
~future
Stare przysłowie szerszeni mówi - "Chłopaki z WSI mają się dobrze".
~obserwator
Patrząc z boku pieniądze się z depozytów się tym sobą należą, bo są ich właścicielami. Nikt nie ma prawa legalnie pozbawić podmiot prywatny własności pieniędzy!
~zenek
Jak zbankrutuje inny bank to oszcędnosci ponad 100.000 euro też klientom nikt nie zwróci.
Regulacja dotyczy nie tylko bankówe w Polsce ale prawie całej UE.
~jj
Niewielu Polakom udaje się w ciągu życia uzbierać w gotówce kwotę ponad 100.000 EUR. To jest na obecną chwilę ok. 160 średnich wynagrodzeń. Te 100.000 EUR w wystarczający sposób zabezpiecza szarego człowieka. Może za jakieś 15 - 20 lat będzie to problem bo ta kwota będzie za niska :)
~darek
Co Ty gadasz chłopie?
Jaki bank zbankrutuje? BFG nie ma takiej kasy - dojdzie do przejęcia przez inny i po kłopocie!

Tutaj pozwolili sobie na upadłość, bo PO chodziło o pokazanie kto tu rządzi!
~nikita
dalej będę oszczędzał w skok ! problem skok to 0.98% rynku w polsce jeśli rząd się tym zajmuje to brak mu kompetencji

Powiązane: SKOK-i na cenzurowanym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki